Nejzásadnější zprávy týdne

Poslechněte si nově zprávy týdne i v audio formě:


🚙 Nikola si připisuje další 2 miliardy dolarů: Jeden z největší kandidátů na dlouhodobého konkurenta Tesly, společnost Nikola, nabírá 2 miliardy dolarů a spojuje své síly s General Motors, tedy největším výrobcem aut v Americe. Právě ten Nikole pomůže s výrobou elektromobilů na vodík. Mezitím se ale ukázal i další z nových startupů, Lucid Air, který představil finálnější vzhled svého chystaného elektromobilu s výkonem dosahujícím 800 koní.

👗 Gap jde do Česka: Známá americká módní značka Gap vstupuje na český trh. Už v září tu spustí prodej přes e-shop, začátkem příštího roku pak začne postupně otevírat prodejny v Praze a v Ostravě. Vedle Česka Gap plánuje vstoupit také na Slovensko. Do obou zemí ho přivede skupina CS Apparel Group, která v Česku provozuje e-shop Pumy nebo obchody Under Armour.

🚘 Uber chce do 10 let jen elektromobily: Uber za poslední rok utrpěl množství debaklů, které mu nepřidali ani na pověsti, ani na byznysu, který dnes kvůli covidu utváří především doručování jídla. Firma se tak snaží napravit reputaci tím, že do deseti let bude mít automobilový park plně na elektřinu.

💍 Boj o snídani u Tiffanyho: Měl to být zásadní obchod pro módní skupinu LVMH, ale nakonec z něj zřejmě nic nebude. Před časem se totiž dohodla na odkupu Tiffanyho za 16 miliard dolarů, z čehož nakonec LVMH vycouvalo. Tiffany tak skupinu zažalovalo a chce ji donutit k nákupu, ale LVMH tvrdí, že Tiffany porušilo podmínky obchodu a navíc špatně vedlo firmu.

🛒 Dáme jídlo chce doručovat potraviny do 30 minut: Doručování jídla je in, vedle nich ale nastupujou i potraviny. Největší služba na rozvoz jídla Dáme jídlo tak díky spojení s Tescem nabídne doručení limitovaného počtu potravin už do 30 minut, maximálně pak do 45 minut. Dostupná je zatím pouze v Praze.

🙋‍♀️ Oscary vyhrajete jen s diverzitou: Hlavní ceny na předávání Oscarů už by neměli dominovat převážně bílí muži. Nově se do finále filmy dostanou pouze v případě, že jsou dostatečně diverzitní, tedy hlavní nebo vedlejší herec či herečka musí být součástí rasové nebo etnické menšiny, případně třetinové zastoupení žen, rasové či etnické menšiny či lidí s postižením. 
Nejlepší články přímo z CzechCrunche
Socialbakers si připisují jeden z největších českých exitů. Za miliardy korun míří do amerických rukou
O Socialbakers nebylo delší dobu příliš slyšet, ale o to větší je aktuální zpráva. Český analytický startup si připisuje jeden z největších exitů tuzemské scény, jeho akvizice se totiž počítá v miliardách.
Pilulka jako první e-commerce firma v Česku míří na burzu. Úspěch ji může ocenit na miliardu
Historický zápis plánuje Pilulka.cz. Bratři Kasové se chtějí stát prvními, kdo na pražskou burzu vstoupí s e-commerce firmou, a pokud vše klapne, mohou svůj byznys ocenit až na miliardu korun.
Velká manipulace s akciemi aneb kdo může za závratný růst Tesly, píše Daniel Gladiš z Vltava Fund
Nad raketovým růstem Tesly na burze v posledních měsících mnozí už jen kroutili hlavou. Bedlivě ho sledoval i investor Daniel Gladiš z Vltava Fund, který se snaží rozkrýt, co za děním kolem automobilky Elona Muska vlastně stojí.
Sledování filmů z domova podporuje, práci ne. Podle šéfa Netflixu Reeda Hastingse home office zabíjí kreativitu
Velká debata se po celém světě vede o práci z domova. Zatímco některé technologické firmy už oznámily, že ji nasadí natrvalo, Netflix je proti. Jeho šéf tvrdí, že home office zabíjí kreativitu, a tak se chce co nejdříve vrátit do kanceláří.
Konat dobro a posouvat lidstvo. Jednadvacetiletý Jakub Zemek chce být druhým Čechem ve vesmíru
Mnoho dětí sní o tom, že se stane astronautem. S Jakubem Zemkem vydržela touha letět ke hvězdám až dodnes a ve 21 letech dělá všechno proto, aby se stal druhým českým astronautem v historii. 
Když televize nestačí. Nový laserový projektor od Samsungu nabídne 4K a postavíte ho rovnou ke stěně
Jak si z obýváku udělat kino, aniž byste jej obrátili vzhůru nohama? Řešení nabízí Samsung a jeho nový 4K laserový projektor, který budete moci umístit přímo ke stěně a užívat si i standard HDR10+. 
Máme pro startupy ve střední Evropě čtyři miliardy korun, hlásí nový český fond. Stojí za ním Ondřej Tomek a spol.
Česko má první samořiditelnou elektrickou formuli. Postavili ji studenti z ČVUT a ujíždějí s ní slavným univerzitám
Filip Domorád už spojuje rybáře po celém světě. Jeho sociální síť Fishsurfing roste a hlásí 200 tisíc uživatelů
Vedle vlajkové bestie i levnější bratr. Microsoft neodolal a potvrdil chystaný, dosud nejmenší Xbox Series S
Mějte se!
Václav, CzechCrunch
Sledujte CzechCrunch na sociálních sítích:
Facebook
Twitter
LinkedIn