Rimac přebírá Bugatti, Air Bank blokuje kryptoburzy a Jeff Bezos končí jako CEO. Přečtěte si zprávy týdne

Je tady nedělní večer a tradiční rekapitulace článků za uplynulý týden, během kterého se toho opět mnoho událo. Začít můžeme například velkým převzetím ikonické značky Bugatti dravou chorvatskou automobilkou Rimac. A navázat můžeme rovnou zprávou o odchodu Jeffa Bezose z pozice CEO Amazonu, kterého nahradil zkušený Andy Jassy.

V Česku silně rezonovalo rozhodnutí Air Bank, respektive její korespondenční banky o znemožnění posílání peněz na kryptoměnové burzy, což řadu klientů (lépe řečeno fanoušků kryptoměn) pobouřilo a zvažují přechod ke konkurenci. V neposlední řadě jsme se Šimonem Čapkem, Romanem Meliškou a Martinem Peleškou věnovali budoucnosti dopravy.

Ostatní články za uplynulé dny najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledujte i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

👨‍💻 České Enehano pomáhá až v Austrálii: Automatizace a digitalizace nemusí znít zrovna jako sexy obor, český startup Enehano na něm však postavil úspěšný byznys. Za loňský rok vyrostl o polovinu na 70 milionů korun a firemní procesy spravuje až ve Švédsku i Austrálii.

🇨🇿 Scott.Weber se dál rozpíná v Praze: Tuzemská společnost Scott.Weber potvrzuje svou pozici největšího poskytovatele flexibilních pracovních prostor v Praze. Od končícího Business Linku kupuje moderní coworking v Holešovicích a má jich tak už dohromady osm.

🛩️ Slovenský AirCar má za sebou další let: Sestrojit létající automobil byl jeho životní sen. Nyní Štefan Klein dokázal, že i ty nejbláznivější sny lze naplnit – se svým AirCarem uskutečnil let mezi nitranským a bratislavským letištěm a demonstroval, jak daleko ve vývoji jeho firma je.

🪙 Kryptoměny se dostaly i do UFC: Kryptoměny pronikají už i do oktagonů, respektive mezi profesionální zápasníky. Platforma Crypto.com se za 175 milionů dolarů stává globálním sponzorem slavné organizace smíšených bojových umění UFC.

🙏 Přes miliardu na pomoc po tornádu: Když obce na jižní Moravě poničilo tornádo, Češi ukázali svou velkou štědrost. A potvrzují ji i nadále – jen na platformě Darujme.cz se vybralo už přes 200 milionů korun, přičemž celkově byla na pomoc poslána více než miliarda.

👣 Český exoskelet, který staví ochrnuté na nohy: Postavit ochrnuté na nohy? Díky českému vynálezu to může být poměrně dostupná věc. Startup Mebster totiž vyvíjí unikátní exoskelet, který učí lidi znovu chodit.

🎥 Iron Man jako zombie v seriálu Marvelu a nový horor od Netflixu: Pokud vás někdy napadlo, jak by Iron Man vypadal jako zombie, nový seriál Marvelu má odpověď. My k němu v novém CC Watch přidáváme i další zajímavé trailery, novinky z natáčení Netflixu v Praze a tipy ke sledování.

***

Budoucnost ikonické značky Bugatti mají v rukou chorvatský Rimac a Porsche. Přijdou i první elektrické modely

bugatti-rimac-boxed

Bugatti Chiron a elektrický Rimac Nevera

Foto: Porsche

Chorvat Mate Rimac poutá se svými elektrickými supersporty velkou pozornost a nově získává klenot v podobě ikonické značky Bugatti. Její budoucnost bude určovat společně s Porsche.

***

Air Bank znemožnila posílat peníze na kryptoměnové burzy a klienti se bouří. Nedává to smysl, říkají odborníci

airbank-bitcoin

Z Air Bank si už peníze na kryptoburzu nepošlete

Foto: Air Bank/CzechCrunch

Takovou banku už nemůžeme mít rádi, říkají někteří fanoušci bitcoinu s odkazem na známý slogan Air Bank. Ta totiž začala zakazovat převody peněz na kryptoměnové burzy, což se jim nelíbí a přemýšlí o odchodu ke konkurenci.

***

Jeff Bezos dnes po 27 letech končí ve vedení Amazonu. Podívejte se, jak šel čas s nejbohatším mužem planety

jeff-bezos-amazon-crop

Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu

Foto: Amazon

Průkopník nakupování na internetu, dobyvatel vesmíru i nejbohatší osobnost světa. Ohlédněte se s námi za životním dobrodružstvím Jeffa Bezose, který dnes po 27 letech odchází z čela Amazonu.

***

Partner newsletteru:
Časopis ARCHITECT+ vydal další ročník ankety s výběrem Top 100 českých architektonických ateliérů, kterou CzechCrunch coby hlavní mediální partner podporuje. Celý žebříček a vydání časopisu je možné zakoupit zde.

top100foto-copy

***

Bitcoin snížil po zásahu proti čínským těžařům obtížnost své těžby. Je teď snažší a výdělečnější

bitcoin-mining

Bitcoin se těží díky výkonným strojům

Foto: Dmitry Demidko/Unsplash

Čína svým zásahem proti těžařům ochromila velkou část celé bitcoinové sítě, která se však rychle přizpůsobila. Výsledkem je, že těžba populární kryptoměny je teď mnohem dostupnější a výdělečnější.

***

Tekutá ocel, noční můry a drogové tripy. Připomeňte si vznik a význam kultovního Terminátora 2, který slaví 30. výročí

terminator-2-judgement-day-james-cameron-2

Arnold Schwarzenegger jako Terminátor

Foto: Tri-Star Pictures

Terminátor 2: Den zúčtování oslavil 30 let a dodnes platí za jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Jak vlastně legendární snímek Jamese Camerona s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli vznikl a proč je pořád relevantní?

***

Další auta se do měst už nevejdou. Budoucnost je ve sdílených, říká Šimon Čapek z carsharingu GreenGo

greengo

Šimon Čapek na konferenci CzechCrunch Onlajn

Foto: CzechCrunch

Statistiky potvrzují, že auta, která lidé vlastní, 96 procent času stojí a nejezdí se s nimi. I proto Šimon Čapek z carsharingu GreenGo věří, že budoucnost je v těch sdílených. A ideálně elektrických.

***

Expando dalo lidem ve firmě podíl 10 procent. Zakladatel Adam Kurzok popisuje, proč zvolil formu svěřenského fondu

adam-kurzok

Adam Kurzok, zakladatel startupu Expando, který pomáhá e-shopům se zahraniční expanzí

Foto: Expando

Stále více českých firem ve snaze motivovat a udržet klíčové lidi zavádí tzv. zaměstnanecké akcie. Jedním z příkladů je startup Expando, jehož zakladatel Adam Kurzok v komentáři popisuje zkušenosti s netradiční formou odměňování.

***

Firmy více digitalizují, díky tomu rosteme i my, říká šéf Abra Software, která poprvé utržila přes 300 milionů korun

jar-rasa

Jaroslav Řasa, zakladatel společnosti Abra Software

Foto: Abra Software

Digitalizaci řeší už téměř každá firma, což je skvělý výchozí bod i pro společnost Abra Software, která díky nabízeným systémům pro řízení podnikových zdrojů loni vůbec poprvé utržila přes 300 milionů.

***

Začínali v Přerově, dnes Geetoo dodává cloud do celé Evropy. Bez risku bychom na 600 milionů nevyrostli, říká jeho šéf

vladimir-kvas-geetoo_1x

Vladimír Kvaš, spoluzakladatel a šéf společnosti Geetoo

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

I přes několik počátečních nezdarů se česká cloudová firma Geetoo dostala do celé Evropy. Nyní v tržbách točí stovky milionů, ovšem její šéf Vladimir Kvaš v rozhovoru připomíná, že kdyby neriskovali, zůstali by pořád malou firmou v Přerově.

***

Netflix ukázal velký trailer na druhou řadu svého fantasy hitu. Nový Zaklínač dorazí ještě letos

zaklinac

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

Foto: Jay Maidment/Netflix

Mocný Geralt z Rivie se na obrazovky vrátí již koncem letošního roku. Netflix vydal velký trailer na druhou řadu fantasy hitu Zaklínač, která bude oproti první velmi odlišná.

***

Budoucností je práce v kancelářích, coworkingu i doma. Je zpátečnické se vracet ke starým pořádkům, míní Capexus

capexus

Erika Bohatá, Apolena Weissová a Martin Židek z architektonického studia Capexus

Foto: Capexus

Typické kanceláře už nebudou sloužit stejným účelům jako dřív. Architekti ze společnosti Capexus věří, že ideální cestou je propojení tradičních pracovišť s coworkingy a domácím prostředím.

***

Svět vidí už jen elektromobilitu. Česko by se mělo soustředit na výrobu baterek, říká průkopník Jaromír Marušinec

marusinec2

Jaromír Marušinec patří v Česku mezi průkopníky elektromobility

Foto: VUT

Byl jedním z prvních, kdo v Česku jezdil elektrickým autem. Dnes Jaromír Marušinec tvrdí, že elektromobilitu už nejde zastavit, a tak by se mělo přidat i Česko, třeba výrobou baterií, aby se z nás nestal skanzen.

***

Máme přes tisíc sezení měsíčně, říká šéf Terap.io. Česká online psychoterapie narostla na 4 tisíce klientů

terapio

Jan Sasínek, Olga Kunertová a Chádí El-Moussawi, zakladatelé Terap.io

Foto: Terap.io

Jít na psychoterapii není nic špatného a více lidí ji využívá i díky online službám, jako je Terap.io. Český startup měsíčně zprostředkuje přes tisíc sezení a brzy se plánuje vydat za hranice.

***

Města by měla sloužit primárně lidem, ne autům. Kde to pochopí, zvýší kvalitu života, říká expert Roman Meliška

meliska-cco

Roman Meliška na konferenci CzechCrunch Onlajn

Foto: CzechCrunch

„Města by měla sloužit primárně lidem, ne autům. Kde to pochopí, zvýší kvalitu života svých občanů,” říká expert na mikromobilitu Roman Meliška a jako dobrý příklad zmiňuje Paříž, jejíž starostka s takovým smýšlením několikrát vyhrála volby.

***

Tichý společník městských nomádů. BMW uvede na trh futuristický elektrický skútr s dojezdem 130 kilometrů

bmw-ce-04-1

Elektrický skútr BMW CE 04

Foto: BMW

Futuristický design, elektrický motor a dojezd až 130 kilometrů na nabití. BMW pokračuje v elektrifikaci své flotily a chystá moderní skútr, který se vyplatí nejen ve městech.

***

Tesla v Česku začala oficiálně prodávat svůj Model Y. Cena začíná na více než 1,7 milionu korun

tesla-model-y1

Tesla Model Y, která je od dnešního dne k dispozici také na českém trhu

Foto: Tesla

Model Y je po Modelu 3 druhým nejprodávanějším vozem Tesly. A nyní oficiálně zamířil i do České republiky, kde se začíná prodávat od 1,7 milionu korun.

***

Extrémně úsporné, přesto pekelně svižné. Francouzské plavidlo Lili je úkaz servírující budoucnost lodní dopravy

a2a-lili5

Díky svému tvaru dochází pod plavidlem ke vztlaku což mu umožňuje plout rychleji a úsporněji

Foto: A2V

Extrémně rychlé lodě jsou většinou také extrémně nenasytné. Neplatí to však o plavidlu z dílny francouzské společnosti A2V, která stvořila ultramoderní plavidlo schopné nad hladinou téměř letět.

***

V Amazonu vybudoval obří cloudový byznys, teď povede celou firmu. Kdo je Andy Jassy, nástupce Jeffa Bezose?

andy-jassy-1080p

Andy Jassy, výkonný ředitel Amazonu

Foto: Amazon/CzechCrunch

Víte, kdo je Andy Jassy? Představujeme nového šéfa Amazonu, který je jedním z nejbližších kolegů Jeffa Bezose, vybudoval obří cloudovou divizi AWS a spoluvlastní hokejový klub. Teď má ale před sebou největší výzvu své kariéry.

***

Nintendo představilo novou herní konzoli Switch. Má větší OLED displej, lepší stojánek i bílé ovladače

nintendo-switch-oled

Nové Nintendo Switch přichází s větším OLED displejem

Foto: Nintendo

Nintendo představilo nový model své populární herní konzole Nintendo Switch. Má větší OLED displej, lépe nastavitelný stojánek i bílé ovladače a zahrajete si na ni všechny stávající hry.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.