Domácí muzeum pomocí 3D tisku. Díky novému projektu si lze stáhnout až 18 tisíc děl těch největších sochařských mistrů

Scan the World přináší 18 tisíc uměleckých děl, které si lze vytisknout na 3D tiskárně

Foto: Scan the World

Muzea se uzavřela a spolu s nimi také možnost obdivovat neuvěřitelnou preciznost sochařských mistrů, kteří dokázali vdechnout život i kamenu. Díky 3D tisku je však hlad po kulturních zážitcích možné alespoň částečně zahnat, což potvrzuje nový komunitní projekt pod názvem Scan the World.

V rámci něj si můžete doma na 3D tiskárně vytisknout osmnáct tisíc různých soch a podobizen. To, co Scan the World nabízí, by se dalo přirovnat k rozsáhlé databázi toho nejlepšího sochařského umění, které kdy lidstvo spatřilo. K vytisknutí se totiž nabízí díla od mistrů jako Leonardo da Vinci nebo Michelangelo Buonarroti.

Součástí jsou však i starověká díla od autorů zcela neznámých, mezi kterými nechybí ani legendární busta královny Nefertiti nebo skulptury moderní doby. Spolu s klasickými sochami obsahuje databáze také modely nejrůznějších artefaktů, zástupců fauny, flory a také architektonické modely.

muze4

Mramorová hlava boha Herma

Foto: Scan the World

Vyhledávat v obrovském množství objektů je možné podle jmen umělců či místa vzniku díla, případně je možné náhodně procházet náhledy a objevovat tak i dosud nepoznané umění. To vše v plně open source formátu a možností stahovat díla ve stereolitografickém formátu .stl, s nímž lze dále pracovat ve zvoleném softwaru pro 3D tisk.

Každé zvolené dílo má i svůj podrobný popis, ze kterého se lze dozvědět informace nejen o historii sochy, ale také o jejích rozměrech či materiálu, ze kterého je vyrobena. Galerie tak může sama o sobě sloužit jako virtuální muzeum více než 18 tisíc sochařských děl a na své si přijdou i ti, kteří doma 3D tiskárnu nemají.

Číslovka 18 000 ovšem není konečná. Objektů by mělo do databáze časem přibývat, a to i díky nově navázané spolupráci s Google Cultural Institute, který ve svém projektu Arts & Culture schraňuje digitalizovaná díla z více než dvou tisíc muzeí a archivů.

A byť je zážitek z křivek torz, dramatických grimas v kamenných tvářích nebo ladnost drapérií vytesaného ošacení zajímavější, když je můžeme vidět přímo před sebou (a ne jen na monitoru), pokud dáváte přednost digitálnímu prostředí, můžete navštívit i „virtuální Louvre“, který svých 482 tisíc děl zpřístupnil online k bezplatnému prohlédnutí.

muze5

Mezi díly jsou i modernější umělecké počiny

Foto: Scan the World

muze6

Lebka triceratopse je zástupcem sekce objektů, které nejsou přímo uměním

Foto: Scan the World

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.