Žluté vlaky opět vyrazí do Chorvatska. Po loňském úspěchu s nimi RegioJet vyjede už v květnu a rovnou až do Splitu

Vlak společnosti RegioJet

Foto: RegioJet

Chorvatsko je pro Čechy zaslíbenou destinací. Proto, když RegioJet loni ohlásil, že je tam bude vozit svými vlaky za výhodné ceny, strhla se lavina. Po enormním zájmu z první cesty (30. června) dokonce žlutý dopravce navýšil intenzitu spojů a na Jadran lidi vyvážel každý den. Po prvním měsíci odbavil 20 tisíc cestujících, jeho expres se dostal do zisku a letos bude chtít na tento úspěch navázat.

Soukromý železniční dopravce pod taktovkou podnikatele Radima Jančury ohlásil, že za Jaderským mořem bude cestující vozit i tento rok. A zatímco loni se natěšené páry a rodiny dostaly žlutým vlakem „jen“ do Rijeky (kde mohly využít návazné autobusové spojení dál), letos pojedou až do Splitu, dost možná jedné z nejoblíbenějších turistických destinací v Chorvatsku.

I přes to, že je Split od Rijeky vzdálený hrubým odhadem asi 400 kilometrů, RegioJet nemá v plánu oproti loňsku navyšovat ceny jízdného. Stále půjde o částky 590 korun za jednosměrnou jízdenku v sedačce, respektive 790 korun na hlavu v lůžkovém kupé. Chybět nemá ani klasický servis včetně snídaně zdarma, možnost připojení k internetu nebo přepravy kol nebo rezervace celého lůžkového kupé pro čtyři členy za cenu tří.

split

Split

Foto: Spencer Davis/Unsplash

Pro řadu cestujících může být zajímavé i to, že se budou moci ze Splitu dostat i do Černé hory nebo Bosny a Hercegoviny, a to prostřednictvím návazných autobusů, které mají mimo jiné obsluhovat celé jadranské pobřeží. Od Istrie až po Dubrovník, od Kotoru v Černé hoře až Neum v Bosně. Chorvatsko tak nemusí být finální destinací.

Vzhledem k přidání Splitu se mění i železniční trasa. Ačkoliv v hlavního nádraží v Praze vždy vyjede jedna souprava, jak uvádí server Zdopravy.cz, ve stanici Ogulin v Chorvatsku se rozdělí na dva vlaky – jeden pojede do Rijeky, druhý do Splitu. Vždy navíc povede přes Brno, Bratislavu, Budapešť a Záhřeb, přičemž vypadává slovinská Lublaň, kam loni lidé žlutými vagóny také rádi jezdili.

„Jsme rádi, že můžeme už nyní přivést lidi na pozitivní myšlenky spojené s létem a se skvělou letní dovolenou v Chorvatsku,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, a nepřímo reaguje na komplikace spojené s pandemií koronaviru, která by i v létě měla být pořád aktuální a komplikovat dovolené. I to je možná důvod, proč RegioJet o trochu posouvá jízdní řád.

První spoj směr Jadran totiž podle portálu iDNES vyjede už 28. května. Od června do září budou vlaky s kapacitou přes 650 míst jezdit vždy třikrát týdně (pátek, neděle, úterý) s výjezdem z Prahy okolo 17.00, přičemž od července do srpna bude intenzita posílena na každý den. RegioJet se patrně odvíjí od nevídaného zájmu z roku 2020.

V opačném směru pak budou vlaky odjíždět odpoledne ze Splitu a ve večerních hodinách z Rijeky. Předprodej jízdenek začne v průběhu tohoto měsíce. Zda uvidíme tak silný zájem jako loni, kdy RegioJet evidoval přes 60 tisíc cestujících (v obou směrech) s průměrnou obsazeností spojů 90 %, bude jasné po skončení sezony.

regiojet-vlak-jancura-min

Majitel RegioJetu Radim Jančura s posádkou vlaku

Foto: RegioJet

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.