Bitcoin míří do mainstreamu, Footshop kupuje Queens a Snuggs vyrostly na 100 milionů. Přečtěte si zprávy týdne

Jakmile Tesla oznámila, že do bitcoinu investovala 1,5 miliardy dolarů, strhla se lavina. Nejoblíbenější kryptoměna planety dosáhla na nové historické maximum a opět potvrdila, jak silnou a vlivnou skutečně je. Na lokálním trhu pak velkou sílu ukázal i prodejce streetwearu Footshoop, který koupil svého největšího konkurenta Queens, a úspěch zaznamenaly i české menstruační kalhotky Snuggs, jež loni vyrostly z 5 na 100 milionů korun.

Zdaleka nejde o jediné zásadní novinky, které se v uplynulém týdnu staly. Například módní e-shop Zoot se znovu vydává do zahraničí a otevírá rovnou tři země, značky Pietro Filipi a Kara z impéria Michala Mičky zamířily do insolvence a čínský gigant Tencent kupuje část v pražském vývojářském studiu Bohemia Interactive, což je nepochybně největším herním obchodem roku.

Přečíst si můžete také o Wuders, hodonínských výrobcích nábytku, kteří loni klíčově vyrostli, a nahlédnout do byznysové smýšlení Jana Vlachynského, barového krále Brna. Ujít byste si neměli nechat ani složitý životní příběh šéfky Česko.Digital Evy Pavlíkové, která – stejně jako Vlachynský – byla vybrána v rámci projektu Innovators 20.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Nezapomeňte sledovat i náš Instagram.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

🚗 Tesla pokračuje v inovacích: Automobilka Elona Muska má za sebou první ziskový rok, kterého dosáhla i díky zeleným kreditům, a pochopitelně se nezastavuje. Teď má v plánu výrazně inovovat své vozy, které by měly samy poznat směr jízdy a možná nebudou mít ani volič převodovky.

👕 Namotivovaný Zoot jde opět za hranice: Jako Fénix z popela? Český módní e-shop Zoot se už při zahraniční expanzi jednou spálil, teď se ale za hranice vydává znovu a otevírá rovnou tři země, přičemž technické zázemí bude čerpat od svého sesterského e-shopu Different.

🏆 Šarlatán má šanci na Oscara: Životopisné drama Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli bylo jedním z mála trháků, které měly loni premiéru v kinech. Nyní se snímek dostal do užšího výběru nominací a bude bojovat o nejprestižnější filmovou trofej – Oscara.

🚁 United Airlines kupuje letadla budoucnosti: Na elektrické stroje s přímým vzletem a přistáním (eVTOL) slyší čím dál více firem a nově se mezi ně řadí i aerolinka United Airlines. Ta plánuje nákup až 200 těchto letounů od dravého startupu Archer Aviation, a to rovnou v miliardové hodnotě.

💦 Elon Musk hledá řešení pro zachytávání oxidu uhličitého: Jak kdyby toho šéf Tesly a SpaceX neměl málo. Elon Musk nabízí až 100 milionů dolarů těm nejzajímavějším nápadům, které pomohou zachytávat oxid uhličitý z vody a ovzduší. Zapojit se může každý.

🦸 Disney láká na nový superhrdinský blockbuster: The Falcon and the Winter Soldier. Tak zní nový seriál ze světa Avengers, na který Disney láká oficiálním plnohodnotným trailerem. O to, že půjde o nabitou akci, není pochyb. Překvapením ale může být, že se část natáčela přímo v Praze.

🥤 Kofola ustála náročný rok: Loňský rok byl pro českou skupinu Kofola, která vyrábí zejména nápoje všeho druhu, složitý, nakonec ho ale solidně ustála a opět vydělala přes miliardu korun. Mohou za to i důležité akvizice značek Korunní a Ondrášovka.

***

Elon Musk na kryptovlně. Tesla nakoupila bitcoin za 1,5 miliardy dolarů a vyhnala jeho cenu na historické maximum

musk-bitcoin

Šéf Tesly Elon Musk se rozhodl ve velkém investovat do bitcoinu

Foto: NASA/Aubrey Gemignani/CzechCrunch

Tesla prozradila, že masivně investovala do bitcoinu, se kterým si brzy půjde její auta i koupit. Cena nejpopulárnější kryptoměny vzápětí vylétla na historické maximum blížící se milionu korun.

***

Velký teniskový obchod. Footshop kupuje největšího konkurenta Queens a společně vytvoří miliardový podnik

peter-hajducek-footshop

Peter Hajduček, zakladatel Footshopu

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Dva streetwearové lovebrandy pod jednou střechou. Footshop kupuje svého největšího konkurenta Queens a vytváří miliardový podnik s cílem dobýt Evropu.

***

Z 5 na 100 milionů korun za rok. České menstruační kalhotky Snuggs vystřelily a poprvé je koupíte i v drogerii

snuggs-founders

Linda Šejdová a Tomáš Zahradník, zakladatelé startupu Snuggs

Foto: Snuggs

Český startup Snuggs dál víří vody intimního světa. Prodeje jeho unikátních menstruačních kalhotek loni raketově narostly a nově je zákazníci koupí také v kamenných drogeriích.

***

Michal Mička zavírá krám. Pietro Filipi a Kara dluží přes 700 milionů korun a zamířily do insolvence

micka

Michal Mička, majitel módních značek Pietro Filipi a Kara

Foto: C2H

Šance na záchranu módních značek Pietro Filipi a Kara rychle vyhasíná. Michal Mička už nemá peníze, aby je udržel při životě, a tak je se stamilionovými dluhy poslal do insolvence.

***

Investiční speciál 2021 od CzechCrunche
Rok 2020 přinesl řadu turbulentních zvratů a dlouhodobých změn, které ovlivní nejen naše životy, ale také byznys, trh a investiční příležitosti. Dali jsme proto spolu s předními investičními partnery dohromady dvacítku akciových titulů a dalších tipů, které vás rokem 2021 provedou. Vše potřebné najdete na zde.

is21-og

***

Brněnský barový král je nezastavitelný. Jan Vlachynský a jeho Lidi z Baru srší nápady a odhodlaně proplouvají krizí

jan-vlachynsky4

Jan Vlachynský, majitel brněnských barů, hotelů a dalších aktivit

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Z Brna udělal barové království, na jeho turbomošt se stojí fronty a patří mu i hotel. Představujeme Jana Vlachynského a jeho Lidi z Baru, které nezastaví ani pandemie, protože chrlí jeden skvělý nápad za druhým.

***

Největší herní obchod roku upečen. Čínský gigant Tencent kupuje část českého studia Bohemia Interactive

arma3

Vojenský simulátor Arma 3 od českého studia Bohemia Interactive

Foto: Bohemia Interactive

České herní studio Bohemia Interactive to dlouho odmítalo, ale nakonec do svého podniku přeci jen pouští zahraniční kapitál. Ve velkém obchodu jeho část kupuje čínský gigant Tencent.

***

Equa bank po deseti letech skončí. Kupuje ji Raiffeisenbank, která plánuje obě banky sloučit

equa-rb

Z Equa bank a Raiffeisenbank se stane jedna banka

Foto: CzechCrunch

Slučovat se nechtějí jen Moneta a Air Bank. Velký obchod oznámila Raiffeisenbank, která pohltí konkurenční Equa bank a společně utvoří jednu banku.

***

Mladíci z Hodonína slaví úspěch se svým nábytkem ze dřeva a kovu. Wuders loni vyrostli o téměř 1 000 %

wuders3

Dominik Herka, Václav Herka, Jan Herka a Václav Staněk, společníci Wuders

Foto: Wuders

Vsadili na výrobu kvalitního nábytku ze dřeva a kovu a teď se naplno rozjíždí. Hodonínští Wuders loni vyrostli o téměř 1 000 % a brzy by chtěli i za hranice.

***

Dlouhodobě realitky kritizují, teď jednu kupují. Bezrealitky za desítky milionů korun získaly polovinu Maxima Reality

bzr_hendrik_meyer_ceo_bezrealitky_vladimir_zuzak_ceo_maxima_ii-min

Šéf Bezrealitky Hendrik Meyer a Vladimír Zuzak, ředitel Maxima Reality

Foto: Bezrealitky

V Bezrealitky si dlouhá léta budovali image jako ti, kteří nechtějí mít nic společného s realitkami. Teď ale kupují polovinu Maxima Reality a i díky makléřům rozšíří svůj byznys.

***

Proč platit za reklamu Facebooku, když můžeme platit lidem. Startup Millions rozdává peníze investorů na Twitteru

millions3

Startup Millions získává publikum rozdáváním peněz

Foto: Millions

U tajemného startupu Millions zatím nevíme, co přesně bude dělat, ani kdo za ním stojí, ale to mu nebrání, aby rozdával na Twitteru peníze, které získal od investorů, a poutal tím pozornost.

***

Elon Musk rozšiřuje svůj vesmírný internet. SpaceX už vypustilo přes tisíc satelitů a připojených je 10 tisíc lidí

starlink-satelite1

Takto vypadá zařízení na příjem signálu ze Starlinku

Foto: SpaceX

Elon Musk dělá se svým vesmírným internetem pokroky a jeho SpaceX hlásí, že ze satelitů Starlink čerpá připojení už více než 10 tisíc lidí.

***

Blízko smrti i závislost nejen na práci. Eva Pavlíková je novou šéfkou Česko.Digital a vypráví svůj složitý životní příběh

eva-pavlikova

Eva Pavlíková z Česko.Digital

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Prošla si různými závislostmi, pohlédla smrti do očí, ale dnes už Eva Pavlíková hýří optimismem. Naplňuje ji práce v dobrovolnické organizaci Česko.Digital, kterou nově povede jako CEO, a teď otevřeně vypráví svůj životní příběh.

***

Velký rok Luba Smida. STRV protáhl krizí až k rekordnímu zisku a nově mu patří více než polovina firmy

lubo-smid-boxed

Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO STRV

Foto: STRV

Velký rok má za sebou Lubo Smid. Přes složité jarní období nakonec dovedl STRV jako CEO až k rekordním výsledkům a teď se stává jeho většinovým majitelem.

***

Unikátní trika, která nepropotíte ani neumažete, mají úspěch. Chrudimský CityZen utržil téměř 30 milionů korun

cityzen

Martin Burkoň, René Němeček a Pavel Hrstka s triky CityZen

Foto: CityZen

Na trička, která nepropotíte ani neumažete, lidé slyší. Trojici kamarádů z Chrudimi pod značkou CityZen se díky nim loni podařilo utržit desítky milionů.

***

Konec neřešitelných sousedských debat. Projekt Sousedé.cz pro jednodušší správu využívají tisícovky bytů

sousede

Tomáš Holomoucký a Tomáš Síkora, hlavní hybatelé projektu Sousedé.cz

Foto: Sousedé.cz

Kdo byl někdy členem SVJ, moc dobře ví, jak nekonečné mohou debaty se sousedy být. Vyřešit je chce jednou provždy projekt Sousedé.cz, který zajistí jednodušší komunikaci i třeba hlasování.

***

Ironické vztahové drama inspirované pandemií. Na HBO GO vyšel hvězdně obsazený Lockdown

hbo-go-anne-hathaway-chiwetel-ejiofor-locked-down-2

Film Lockdown stojí hlavně na hereckých výkonech Anne Hathaway a Chiwetela Ejiofora

Foto: HBO

Pouhé čtyři měsíce stačily tvůrcům na to, aby vytvořili nový film inspirovaný aktuální pandemií. Na HBO GO dorazil Lockdown, který míchá vztahové drama s loupežným snímkem.

***

Zakladatelky Trevoru se pandemie nezalekly. Zajímavá ubytování nejen v Česku chtějí ukazovat přes video

trevor-team

Tým českého startupu Trevor

Foto: Trevor

Rozjíždět v pandemii cestovatelský byznys není snadné, ale zakladatelky startupu Trevor se toho nezalekly. Zajímavá místa nejen v Česku chtějí ukazovat přes videa a rovnou je i bookovat.

***

Audi představilo e-tron GT. Elektrický příbuzný Taycanu za bezmála 4 miliony nabízí suverénní výkon

audi-e-tron-gt5

Audi e-tron GT

Foto: Audi

Audi rozšiřuje svou flotilu elektrických aut o nadupaný e-tron GT. Nový sporťák zvládne stovku za 3,3 sekundy a v nejostřejší verzi bude stát skoro čtyři miliony korun.

***

Obrat 15 milionů i plány na rozvoj v Evropě. Studio Qusion loni dokázalo, že vize mladých podnikatelů platí

qusion

Zakladatelé studia Qusion, které stojí za aplikací VOS.health, Ondřej Kopecký a Jiří Diblík

Foto: Qusion

Digitální studio Qusion má za sebou úspěšný rok, který se nesl v duchu důležitého růstu. Nyní se chce startup mladých zakladatelů ještě více soustředit na expanzi po Evropě.

***

Twisto odkrývá vývoj e-shopů. Přibývají metody placení i doručení, ale stále chybí lepší data o dostupnosti zboží

twisto-payment-eshop

Placení v e-shopu přes Twisto Pay

Foto: Twisto

Twisto nahlíží pod pokličku e-shopů, které loni rapidně rostly. Lidé stále více nakupují z mobilů, ale internetové obchody ještě potřebují zapracovat na přesnějších informacích o dostupnosti zboží.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.