Evropská unie poprvé investuje napřímo do startupů. Miliardami korun chce stáhnout náskok USA a Asie

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu

Foto: Kiefer/Flickr

Evropské peníze doposud znamenaly hlavně dotace nebo granty. To se ale nyní mění. Evropská komise bude vůbec poprvé investovat přímo do startupů, v nichž bude prostřednictvím Fondu Evropské rady pro inovace (ERI) držet podíly v rozmezí od 10 do 25 %.

Nový fond plánuje v prvním kole investovat do 42 inovativních evropských podniků, které mají získat celkem 178 milionů eur (4,6 miliardy korun). Jednotlivé investice by se měly pohybovat v rozmezí od 500 tisíc do 15 milionů eur (13 až 390 milionů korun), přičemž celkem by měl fond podle agentury Bloomberg čítat až 3 miliardy eur (78 miliard korun).

Evropská komise ke svým plánům v oblasti startupů uvedla, že „hlavním účelem (fondu) není maximalizovat návratnost investic, ale mít vysoký dopad, a to tím, že společnostem s přelomovými technologiemi pomůže v jejich růstu jakožto trpělivý kapitálový investor“.

„Evropa má mnoho inovativních začínajících podniků, ale ty příliš často zůstávají malými nebo se přesouvají jinam. Tato nová forma financování je v Evropské radě pro inovace jedinečná. Umožní startupům další soukromé investice a jejich rozšíření v Evropě,“ říká Marija Gabrielová, eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež.

Dosud Evropská unie v této oblasti působila zejména prostřednictvím Evropské investičního fondu (EIF), který vkládal peníze do vybraných venture kapitálových fondů v jednotlivých zemích. V Česku jde například o fond Nation 1, jehož managing partner Marek Moravec rozhodnutí Evropské komise vítá.

marek-moravec1

Marek Moravec, Managing Partner investičního fondu Nation 1

Foto: Nguyen Duy McLavin

„V USA tečou státní peníze dlouhodobě do Silicon Valley a třeba také do Tesly, která by bez státní podpory nebyla tam, kde je dnes. EU je v investicích do inovací daleko za Spojenými státy a Čínou. Nově spuštěný fond je určitě krokem blíže k těmto trhům, a to hlavně tím, že se jedná o investice, ne granty,“ říká pro CzechCrunch Moravec.

Ze stejných předpokladů vychází i samotná Evropská komise. Sama přiznává, že pokud jde o investice v rizikovém kapitálu, má EU co dohánět. Nový program by proto podle jejího plánu měl pomoci evropským startupům v konkurenčním boji s americkými nebo asijskými entitami.

Nové kapitálové investice doplňují granty, které stejným firmám Evropská komise poskytla přes pilotní program Accelerator. V něm bylo již od prosince 2019 vybráno celkem 293 společností pro financování v hodnotě přes 563 milionů eur (14,7 miliardy korun). Z nich následně Komise vybrala dalších 159, aby dodatečně obdržely nové kapitálové investice z fondu ERI.

Rozhodovat mají odborníci a investoři

Do jakých společností bude Evropská komise investovat, určí odborníci a investoři v investičním výboru ERI fondu, a konečné rozhodnutí bude na správní radě. První orgán tvoří investoři z fondů jako BaltCap Growth Fund nebo Experior VC. Správní radě bude šéfovat Jean-David Malo, ředitel Evropské rady pro inovace. Společníky mu budou dělat externí odborníci, podnikatelé i pracovníci Evropské komise.

První zainvestovanou firmou, která dostala z nového fondu 15 milionů eur (390 milionů korun), je francouzský startup CorWave, který vyvíjí inovativní zařízení pomáhající lidem s pokročilými srdečními vadami, jež ohrožují život. V rámci posledního investičního kola se mu podařilo od EU a soukromých investorů nabrat celkem 35 milionů korun.

ursulavonderleyen

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Foto: EP/Flickr

Nový evropský fond se zaměřuje na investice do široké palety odvětví. Mezi ostatními startupy z prvního kola investic je třeba nizozemský Hiber, který poskytuje cenově dostupné připojení k internetu věcí, nebo irský GeoWox, zabývající se automatizovaným oceňováním nemovitostí.

Prozatím není jasné, jakou jsou tyto investice zatíženy administrativou nebo jak velký je o veřejné peníze zájem. Protože se jedná o první přímé investice Evropské unie do soukromých firem, otevírá se i otázka potenciálního střetu zájmů Evropské komise. Na doplňující dotazy CzechCrunche zástupci EK neodpověděli.

Marek Moravec z Nation 1 doplňuje, že evropský fond by se neměl snažit vytlačit existující hráče z trhu, ale spolupracovat s nimi. „Nesmíme také zapomenout, že investice rizikového kapitálu přináší obvykle pro společnost více než jen finance,“ uzavírá.

Vedle Nation 1 v Česku předloni vznikl díky penězům z Evropské unie také fond Lighthouse Ventures. V minulosti EIF investoval i například do fondů Credo Ventures, Enern, Genesis, Arx nebo Espira, ale tentokrát chce již EU investovat napřímo.

Redaktor CzechCrunch, student politologie a mediálních studií na FSS MU. Píše texty o vesmíru, sociálních sítích a technologiích.