Památky UNESCO focené z ptačí perspektivy. Podívejte se na nejvzácnější díla člověka na unikátních snímcích

Fantastické pohledy z ptačí perspektivy

Foto: Maxar Technologies

Památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO patří mezi to nejúžasnější, co za sebou naše kultura a příroda zanechaly. Majestátní skalní masivy, rozlehlá městská centra či tisíce let staré megalitické stavby, to vše je v něm možné nalézt. Každé z těchto míst navíc ročně přiláká davy turistů, kteří si mohou jejich krásy zblízka prohlédnout.

Přesto jim ale zůstává skryt půvab, který vyniká až v momentě, kdy na ně nahlédneme z ptačí perspektivy. Kolekci nejkrásnějších satelitních a leteckých záběrů těchto památek nyní přináší web Overview, který dává nahlédnout na notoricky známá místa zcela novým způsobem.

Kolekce obsahuje snímky těch nejúžasnějších míst, které by nikdy nevznikly bez lidské činnosti. Jedná se jak o architektonická a umělecká díla, tak archeologická naleziště a další lokality, které jsou významné pro svou historickou, vědeckou, estetickou, etnologickou či antropologickou hodnotu.

Vůbec nejvíce těchto skvostů najdeme v Číně a Itálii – každá z těchto zemí se pyšní 55 zapsanými památkami. Pozadu nezůstává ani Španělsko, Německo či Francie s více než 40 památkami. A špatně si nevede ani Česko, které je domovem hned čtrnácti z těchto unikátních míst včetně historického centra Prahy.

1598395478-prague-min

Historické centrum Prahy

Foto: Maxar Technologies

Overview pak svou vytříbenou kolekci rozděluje na dvě části. První z nich jsou Snímky kulturního dědictví, kde se mimo zmiňované Prahy objevuje například Stonehenge, amfiteátr ve francouzském Arles, vinice na svazích u řeky Douro či historické centrum Damašku.

Ve druhé části kolekce jsou servírována ta nejimpozantnější místa tvořena přírodou. Jedná se o místa s mimořádnou estetickou či vědeckou hodnotou a patří sem například geologické útvary či oblasti osídlené ohroženými druhy zvířat a rostlin.

Družicové Snímky přírodního dědictví přináší ptačí pohled na místa, jako je Grand Canyon v USA, sicilskou Etnu, ledovcové útvary v národním parku Vatnajökull na Islandu nebo termální prameny Yellowstonského národního parku. Zajímavostí jsou také stolové útvary Kata Tjuta v australském národním parku Uluru-Kata Tjuta.

Na všechny snímky se můžete podívat níže v galeriích.

Snímky kulturního dědictví

douro-min

Portugalské vinice na svazích u řeky Douro

Foto: Maxar Technologies

arles-min

Amfiteátr ve francouzském Arles

Foto: Lucas Miguel

1596220035-43504679-6cb5-4fc3-b674-36be1799c1de-min

Stonehenge

Foto: Dailyoverview

1560984602-venice-min

Benátky

Foto: Maxar Technologies

1560983894-palamanova-min

Město Palmanova v Itálii

Foto: Dailyoverview

1579038626-damascus-min

Historické centrum Damašku

Foto: Maxar Technologies

1560985656-sydneyoperahouse-min

Opera v Sydney

Foto: Near Map

1590519376-brasilia-min

Brasília, hlavní město Brazílie

Foto: Maxar Technologies

1586731102-vatican-min

Vatikán

Foto: Maxar Technologies

Snímky přírodního dědictví

1561000285-grandprismaticspring-min

Termální pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstonském národním parku

Foto: Chris Leipelt

sundarbans-min

Bangladéšský mangrovový les Sundarbans

Foto: NASA

1587069123-grand-canyon-min

Grand Canyon

Foto: Planet Labs

1585522061-planet-etna-min

Etna na Sicílii

Foto: Planet Labs

1561001593-uluruayersrock-min

Národní park Uluru-Kata Tjuta

Foto: Maxar Technologies

1560990453-jokulsarlon-min

Obří ledovcové jezero Jökulsarlón

Foto: Maxar Technologies

Seznam míst je pravidelně aktualizován, přičemž výběr nových podléhá velmi přísným kritériím. Každé místo musí splňovat alespoň jeden z deseti požadavků stanovených organizací UNESCO. V momentě, kdy je místo na seznam přidáno, je stát, na jehož místě se památka nachází, smluvně zavázán dané místo s maximální pečlivostí ochraňovat pro příští generace.

Mimo památek UNESCO lze na webu Overview obdivovat celou řadu dalších tematických družicových snímků, které zobrazují například zeleň ve světových metropolích, mapují změny, které nastávají v důsledku pandemie koronaviru, nebo ukazují způsoby, jakými zemědělství mění krajinný ráz.

Seznam světového dědictví UNESCO vznikl v roce 1972, aby jasně označil ta místa, jejichž jedinečnost je zapotřebí nanejvýše ochraňovat. Od té doby bylo na seznam zapsáno již 1 121 míst, přičemž 213 z nich je přírodního charakteru, 869 vzniklo lidskou činností a 39 nabízí trochu z obou kategorií.

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.