Smysl coworkingů nezmizí. Firmám bude na kancelářích stále záležet, předpovídá Martin Stára ze studia Perspektiv

Martin Stára, spoluzakladatel studia Perspektiv

Foto: Mojmír Bureš

Za normálních okolností by se nejspíš objevovalo stále více firem, které budou dávat větší důraz na to, jak vypadají jejich kanceláře. Investice tímto směrem v posledních letech raketově rostly. Místo toho ale teď mnohé společnosti usilují o podporu režimu home office, ať už dočasného, nebo i trvalého.

Uprostřed tohoto pnutí se nachází také architekti moderních kancelářských prostor. Jedním z nich je Martin Stára z architektonického studia Perspektiv, který o nově nastoleném trendu hovořil na druhé edici konference CzechCrunch Onlajn.

Zejména technologické firmy investují v posledních letech do kanceláří velké prostředky, na které následně lákají nové talenty. „Optimisticky budu říkat, že firmám bude stále záležet na tom, jak jejich kanceláře vypadají,“ říká s úsměvem architekt Martin Stára, který stojí například za kancelářemi STRV, Trasku či pražského coworkingu HubHub.

***

Na záznam druhé edice konference CzechCrunch Onlajn s Martinem Stárou se můžete podívat zde:

***

Příkladem takového postupu může být například Twitter. Ačkoliv americká sociální síť teprve nedávno představila zbrusu nové kancelářské prostory v Torontu, v květnu už bezprecedentně zahlásila, že někteří její zaměstnanci zůstanou na home office napořád. A s podobnými plány vyrukovaly i jiné velké technologické firmy.

Trendy v kancelářských prostorech nicméně pandemie podle Martina Stáry nutně zastavit nemusí, protože jsou důležitým obrazem firemní kultury. Zmiňuje například fakt, že nad rámec vzhledu registruje čím dál tím větší zájem i o lepší funkčnost kanceláří.

Na druhou stranu realisticky předpokládá, že firmy budou šetřit. „My, jakožto architekti, zatím krizi cítíme méně,“ říká Stára s tím, že tvrdší dopady, například v podobě přerušených realizací, očekává příští rok. Záležet však bude i na konkrétních klientech – pro některé, hlavně online firmy, které tíhnou po lepších kancelářích, totiž krize představuje i zásadní příležitost a u nich se míra investic naopak může zvýšit.

Pomalejší rozvoj coworkingových prostorů

Stára prozatím pozoruje, že některé firmy jsou v post-pandemické době opatrnější, zatímco jiné už začínají své zaměstnance do kanceláří vracet i za cenu zvýšených hygienických opatření. Ještě více však tuto otázku musí řešit coworkingová centra, která v posledních letech zaznamenala obrovský boom a při celospolečenské práci z domova zcela ztrácejí klientelu.

„To je otázka za milion, pro některé firmy ještě za víc. A v dolarech,“ odpovídá Stára na otázku, jaká je budoucnost společných pracovních prostorů zvaných coworkingy, kterých se i v Praze v posledních letech vyrojila celá řada a další se staví. Pomoct jim může i fakt, že už nějakou dobu nejsou jen v režii samostatných entit, ale i korporací, které je využívají k internímu vytváření rezerv.

martin-stara

Martin Stára na konferenci CzechCrunch Onlajn

Foto: CzechCrunch

Smysl coworkingů podle Stáry nezmizí. Předpokládá ale, že pandemie zpomalí další rozvoj tohoto segmentu. „Bylo v plánu, že podíl sdílených a klasických kanceláří se zásadně promění, ale boom nejspíš nebude tak velký a bude jistá míra opatrnosti,“ předpovídá pětatřicetiletý architekt.

Podle Stáry ale bude akcelerovat například trend zmenšování kanceláří, i v důsledku větší míry práce z domova. Z dlouhodobého hlediska však doufá, že dosavadně nastavené trendy v oblasti architektury kanceláří spíš koronavirus neovlivní.

tencentctvrt-min

Přečtěte si takéModerní urbanismus na čínský způsob. Technologický gigant Tencent si v Šen-čenu postaví obří čtvrť 21. století

Absence osobního kontaktu však podle Stáry ovlivnila samotnou práci architektů. Zatímco jindy byli zvyklí kreslit návrhy u jednoho stolu a v osobním kontaktu, teď museli většinu věcí řešit přes internet.

„Našli jsme nové nástroje, začali jsme třeba na dálku pracovat s digitálním kreslením přes iPady, ale když jsme se vrátili do kanceláře, tak jsem si hodně ulevil,“ říká Stára. Studio Perspektiv prý nicméně i tak využilo situace a stejně jako v jiných firmách využili i oni možnosti digitalizovat některé své procesy.

***

Na celou konferenci CzechCrunch Onlajn, tentokrát na témata práce na dálku, proměnách byznysu a produktivity, se můžete podívat ze záznamu. Kromě Martina Stáry na ní mluvili například Zdeněk Cendra, Petr Mára nebo Michal Mička.

Redaktor CzechCrunch, student politologie a mediálních studií na FSS MU. Píše texty o vesmíru, sociálních sítích a technologiích.