Pomoc kritickým oblastem. Dobrovolníci vyvíjí buňky s plicními ventilátory, první se už staví v Miláně

Převozné zdravotnické buňky pro pacienty s koronavirem

Foto: Carlo Ratti Associati

Svět se v posledních týdnech dostal do takové fáze, během které je precizní přístup lékařů k pacientům důležitější než kdy dříve. Jejich práci však omezuje nedostatek zdravotnického vybavení, především pak volných kapacit na jednotkách intenzivní péče a mimo jiné plicních ventilátorů. Řešením proto mohou být speciální převozné buňky nového projektu CURA, v nichž se nachází vše potřebné a mohou se rychle překládat z místa na místo.

Boj proti pandemii si žádá zvláštní kroky. Ať už ze strany vlád, tak z pozice nemocnic. Jen málokterá země Evropy byla totiž připravena na takovou krizi, která v posledních týdnech nabírá na síle. A byť Česká republika zatím není v tak kritické situaci, státy jako Itálie, Francie nebo Španělsko čelí denně tisícům nakaženým, pro jejichž část potřebuje zvláštní péči ve svých nemocnicích.

Vzhledem k obrovskému náporu však jednotky intenzivní péče nedokáží zajistit lůžka pro všechny pacienty s vážným průběhem choroby COVID-19 a současně chybí i umělé plicní ventilátory, které mechanicky pomáhají s průtokem plynů respiračním systémem. Je tedy zcela logické, že začínají vznikat alternativní řešení, díky nimž tato absence nebude tak široká.

cura-jip-4

Vizualizace zdravotnické buňky, do které se vlezou dva pacienti

Foto: CRA/CzechCrunch

Právě nad tím přemýšlí i tým designérů, inženýrů, zdravotníků a armádních expertů z mezinárodního projektu CURA. Ten věří, že nejlepším řešením bude poskytnout nemocnicím speciální externí kontejnery, které dokáží navýšit kapacity lůžek napojených na patřičné vybavení. Laicky řečeno tak jde o polní zdravotnické jednotky, které nejsou fixně vázány na konkrétní místa.

Flexibilita převozu i sterilní prostředí

Vzhledem k tomu, že jde o rychlost a každý den se počítá, musely týmy firem, agentur a jiných organizací navrhnout takovou podobu, která se dá snadno převážet. Buňky se proto budou distribuovat již složené a zdravotnický personál je bude moci využívat hned, co se k nim dostanou. S délkou šesti metrů se pak vlezou jak do letadla, tak i na kamion nebo vagón vlaku.

Každý takový kontejner dorazí rovnou s potřebným vybavením, které se skládá minimálně ze dvou plicních ventilátorů, infuzních stojanů a monitoringu. Díky modularitě tohoto zařízení je navíc možné přizpůsobit prostory i pro více lůžek než jen dvě, přičemž CURA uvádí, že jednotlivé buňky lze spojovat k sobě a propojovat centrálním koridorem.

V ideálním světě si tak každá nemocnice, která trpí na nedostatek pokojů, může objednat optimální počet těchto kontejnerů a postavit si sekundární polní zdravotnické jednotky ve svém okolí (například na parkovišti nebo v zahradách). Realistický scénář ovšem tak komplexně nevyznívá a spíše půjde o rychlá doplňková řešení pro zahnání krize.

cura-jip-2

Papírový náčrt, jak by se buňky mohly stavět

Foto: Squint / Opera

Neméně důležitým aspektem je i maximálně sterilní prostředí uvnitř buněk, což má být zajišťování tvořením negativní tlaku, díky čemuž se kontaminanty nedostanou ven a udrží se pouze v daném prostoru. Pro obsluhující lékaře pak bude naprosto klíčové, aby dovnitř vcházeli jen v kombinézách s dostatečným krytím.

Začíná se v Miláně

V aktuální fázi nejde jen o papírový návrh s teoretickou funkčností. První buňky se totiž v rámci testování projektu CURA již staví, a to konkrétně v italském Miláně, hlavním městě Lombardie, která je nejvíce zasaženou oblastí Apeninského poloostrova. Rozšíření převozu však nemusí mít dlouhého trvání, pokud se tyto zdravotnické jednotky osvědčí.

bozkov-gel

Přečtěte si takéDezinfekční gely jsou důležitější. Francouzi nahrazují část výroby luxusních parfémů, Češi naopak produkci tuzemáku

Celá iniciativa je zároveň postavena na bázi open-source, takže do ní může kdokoliv s patřičnou kvalifikací přispívat a vylepšovat dílčí fungování. Nemusí jít však pouze o zdravotníky a odborníky na medicínu, ale také designová studia a marketingové agentury, které mohou tento plán propagovat a zviditelňovat.

cura-jip-1

Polní jednotky intenzivní péče projektu CURA

Foto: CURA

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.