Kladivo na čarodějnice, Krakatit a další skvosty. Národní filmový archiv nahrává české klasiky na YouTube

Kladivo na čarodějnice režiséra Otakara Vávry patří mezi vůbec nejlepší české filmy

Foto: Česká filmová klasika/YouTube

Staré české filmy nejsou zdaleka jen něčím, co patří k naší kulturní historii a je to zajímavé spíše pro akademické zkoumání. Naopak se v nich skrývá nejen to nejlepší, co vzniklo v rámci české, ale také evropské i světové kinematografie. Nyní se o tom lze prostřednictvím projektu Česká filmová klasika přesvědčit na vlastní oči snadněji než kdy dřív.

V minulosti se na YouTube zcela legálně objevilo už mnoho filmů, z nichž většina patří do veřejné domény. Česká filmová klasika však obsahuje také desítky dalších, jelikož je výsledkem spolupráce Národního filmového archivu, Státního fondu kinematografie, společnosti DILIA (divadelní, literární, audiovizuální agentury) a společnosti Blue Sky Film Distribution.

Jak je zmíněno přímo v popisu kanálu, zdarma je zde tedy možné zhlédnout díla napříč celým 20. stoletím. V Česku se první originální filmy objevily jen krátce po světové premiéře vzrušující nové technologie začátkem 20. století.

kocar-do-vidne

Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni a scenáristy Jana Procházky

Foto: Česká filmová klasika/YouTube

Ačkoliv si zde převážně držely status levné taškařice až do druhé poloviny 20. let, vzniklo několik kvalitních němých filmů. Výrazněji se národní kinematografie začala vyvíjet až na přelomu 20. a 30. let díky poetické tradici a snímkům protestujícím proti válce a německé okupaci.

Hlavní boom však nastal s politickým uvolněním na konci 50. let a nástupem legendární Nové vlny. Na toto období a pozdější opadající vliv komunismu se prozatím filmy zveřejňované v České filmové klasice zaměřují nejvýrazněji.

Mezi prvním tituly, které se zde objevily, tak patří satira Tři přání nebo ponuré sci-fi Krakatit. Pro historii českého filmu, dnes asociovaného nejčastěji s komediemi nebo pohádkami, jsou obecně důležité poměrně temné filmy, z nichž lze na YouTube vidět například Kladivo na čarodějnice, Smrt si říká Engelchen a Kočár do Vídně.

ceska-filmova-klasika

YouTube kanál NFA nabídne komedie, sociální dramata i sci-fi

Konkursem Miloše Formana je však zastoupena také mnohem odlehčenější větev české Nové vlny. Následují pak barevné filmy následujících desetiletí – mezi ty nejzajímavější patří Tajemství ocelového města, Panna a netvor, Kalamita a Proč?.

Jelikož se jedná o oficiální zdroj, všechny filmy jsou dostupné ve vysoké kvalitě, i desítky let staré tituly je tak možné vidět v lepší verzích, než se objevily v televizním vysílání. Momentálně je v nabídce 89 snímků, přičemž další jsou pravidelně přidávány. Všechny najdete na kanálu Česká filmová klasika.

Student filozofie a filmových studií, fanoušek vědy, umění a moderních technologií.