Ekologické lože pro sportovce. Olympijská vesnička v Tokiu bude vybavena postelemi z kartonové lepenky

Lepenková postel unese až 200 kilogramů

Foto: Tokyo 2020

Letošní léto se stane opět velkým svátkem pro všechny milovníky a vyznavače letních sportů. Startuje totiž další ročník letních olympijských her, na kterých budou sportovci z celého světa soupeřit v celkem 324 sportovních disciplínách 33 různých sportů. A jelikož je japonské Tokio, ve kterém budou hry pořádány, městem, kde zítra znamená dnes, organizátoři si pro sportovce přichystali spoustu netradičních novinek, třeba postel z kartonové lepenky.

Možná ve vás představa papírové postele vyvolává obavy o kvalitu spánku, kterou takový kus nábytku může sportovcům nabídnout. Organizační výbor ale uklidňuje, že strach není na místě. Konstrukce rámu postele je vyrobena z vysoce odolného kartonu, který dokáže unést hmotnost až 200 kilogramů. K této váze se nepřibližují ani ti největší vrhači koulí a naštěstí pro pořadatele se sumisté do pětice nových sportů, které budou na hrách představeny, neprobojovali.

Na kvalitě postele se navíc nejvíce podílí matrace. Ty, které budou k dispozici olympionikům, využívají nejnovějších inovací v tomto oboru. Jsou složeny ze tří samostatných částí, které si rozdělují funkci podpory horní, střední a spodní části těla tak, aby tvrdost jednotlivých částí, kterou lze upravit, co nejvíce vyhovovala tělu každého ze sportovců. Matrace jsou doplněny i o polštář s jemnou prohlubní uprostřed, který zase poskytuje kvalitní oporu pro krční páteř, ať už bude olympionik spát na zádech či na boku.

bedcardboard

Konstrukce lepenkové postele s roštem

Foto: KyodoNews/YouTube

Absolutní pohodlí sportovců není jediným benefitem, který mají tyto postele přinášet. Organizační výbor po skončení her totiž nebude muset vůbec řešit, komu postele spolu s matracemi nabídne. Celá postel je kompletně recyklovatelná, a to nejen její kartonová konstrukce, ale i matrace, polštář a také modrobílé lůžkoviny vytvořené speciálně pro hry.

„Bude to poprvé v olympijské a paralympijské historii, kdy jsou postele a lůžkoviny všech vesnic vyrobeny téměř výhradně z obnovitelných materiálů,“ vysvětlují pořadatelé her.

Celkem bude v olympijské vesničce přibližně 18 tisíc takových lůžek a v paralympijské vesničce dalších 8 tisíc. Všechny jsou v plném souladu s ekologickou iniciativou her „Be better, together – For the planet and the people“, jejímž cílem je minimalizovat plýtvání zdroji a vyčerpávání ekosystémů. V rámci této iniciativy se organizátoři snaží 99 % veškerého materiálů, který bude během her použit, recyklovat či znovupoužít v jiných projektech. Iniciativa má ukázat, že se udržitelným způsobem dá uspořádat i tak megalomanská akce, jako je olympiáda.

Recyklovaná pochodeň a další

Díky tomu se mohou sportovci těšit i na další moderní zajímavosti, které je na hrách čekají. Po olympijské vesnici je například bude rozvážet plně autonomní vozítko od Toyoty. To by mělo zvládnout převážet běžné i handicapované sportovce a poslouží také personálu. Běžní návštěvníci se jím bohužel nesvezou.

olympic-stadium-tokio5-min

Stadion nabízí to nejmodernější vybavení

Foto: JSC

Smutnit však nemusí, protože spolu se sportovci si budou moci vychutnat zcela nový národní stadion, který má kapacitu 68 tisíc diváků. Návštěvníci zde budou mít k dispozici jen to nejmodernější zázemí a také řadu asistenčních robotů.

Pro sportovce jsou navíc přichystány sady medailí, které byly vyrobené z drahých kovů získaných ze starých elektronických zařízení, jež byla vybrána prostřednictvím globální sbírky. Z odpadního materiálu je vyrobena i olympijská pochodeň a také sedačky na již zmiňovaném stadionu. Po skončení her by měly být bytové jednotky z olympijské a paralympijské vesnice nabídnuty k prodeji místním obyvatelům.

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.