Smíchovské nádraží se radikálně promění. Bude z něj moderní dopravní terminál, který zjednoduší přepravu po Praze

Nová podoba Smíchovského nádraží

Foto: A69

Okolí pražského Smíchova a zejména Smíchovského nádraží je už dlouhá léta trnem v oku nejen obyvatelů hlavního města, ale i volených městských zástupců. Zastaralost, zanedbanost a kriminalita dělají z okolí Smíchovského nádraží jednu z nejméně atraktivních lokalit v Praze. Tento nelichotivý fakt se ale brzy zřejmě radikálně změní.

Praha totiž vypsala výběrové řízení na nového projektanta, který by měl už v roce 2021 započíst v této lokalitě kompletní přestavbu. Jejím výsledkem bude zbrusu nový terminál, který propojí železnici, metro, tramvaje a autobusy a výrazně zkrátí přestupní vazby pro cestující. V místě zároveň vznikne P+R parkoviště a dojde také k rozšíření nástupní haly a úpravy přednádražního prostoru.

„Terminál Smíchov bude prvním skutečně moderním nádražím v Praze. Jedná se o unikátní projekt dopravního hubu, který zatím známe jenom ze zahraničí,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

smichov-a69_2-min

Na Smíchově vyroste moderní dopravní terminál

Foto: A69

„V minulosti se budovaly různé druhy nádraží na různých místech, autobusové na jednom, vlakové zase jinde. Naopak na Smíchově budou cestující moci na jednom využít dálkové, regionální i městské vlaky a autobusy, metro i tramvaje, a předtím odstavit auto na velkém P+R parkovišti,“ popisuje Scheinherr a dodává: „Vše bude navíc díky modernímu řešení budov jednoduché, bezpečné a přehledné. V Praze vznikne dopravní terminál budoucnosti.

Autobusy, náměstí a reprezentativní přednádražní prostor

Změny by se měly díky novince dočkat linky dálkových a příměstských autobusů, které v současnosti končí v ulici Na Knížecí a před Smíchovským nádražím. Po dokončení projektu se počítá s jejich přesunem do nového terminálu přímo nad nástupišti nádraží. Městské autobusy se naopak budou odstavovat v připraveném přednádražním prostoru.

zdenek-cendra-boxed

Přečtěte si takéChtěl jsem tržby 100 milionů, dnes peníze nejsou cíl, říká internetový miliardář Zdeněk Cendra v CzechCrunch Podcastu

S velkými úpravami se počítá i u samotného a v současnosti velmi nereprezentativního okolí nádraží. Tento problém by měla vyřešit směs kroků v podobě nového uspořádání zastávek tramvají a autobusů, narovnání tramvajové tratě a jejího oddálení od okolních domů.

smichov-a69_6-min

Součástí projektu bude i nové náměstí

Foto: A69

V okolí ulice dojde také k vysazení nových stromů a v ulici Na Knížecí ke vzniku zbrusu nového náměstí. Tomu dopravně uleví i nové, k nádraží přidružené P+R parkoviště („zaparkuj a jeď“) s až tisíci parkovacími místy. Vjezd do něj totiž bude možný pouze z Městského okruhu.

Nová nádražní hala si ponechá svůj historický ráz

Nejdůležitějšími úpravami ale bezpochyby projde samotná nádražní hala. Město sice ponechá její historický ráz, ale v rámci studie od architektonického studia A69 Architekti počítá s jejím kompletním zastřešením a zároveň propojením dvou nádražních podchodů. Zároveň zde vznikne nová část s obchody a zázemím pro cestující, na které naváže nové administrativní křídlo, jež by mohlo být budoucím sídlem Správy železniční dopravní cesty.

smichov-a69_3-min

Na Smíchově vyroste dopravní terminál budoucnosti

Foto: A69

„Jsem rád, že autoři návrhu mysleli i na nové pěší propojení spojující ulici Nádražní a nově vznikající městskou čtvrť. Vzhledem k tomu, že se bude Smíchov rozrůstat, je dobře, že se modernizuje a zlepšuje i okolní doprava,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

K zahájení staveb by mělo dojít v roce 2021 a na rozdíl od původního plánu, kdy by mělo dojít k výstavbě po etapách, se nyní město rozhodlo nový terminál vybudovat v jedné fázi jako celek.

smichov-a69_7-min

Nová nádražní hala

Foto: A69

smichov-a69_8-min

Nová nádražní hala

Foto: A69

smichov-a69_5-min

Podoba nového smíchovského terminálu

Foto: A69

smichov-a69_4-min

Noční pohled na nový smíchovský terminál

Foto: A69

Zakladatel CzechCrunche, fanoušek technologií, cestování a architektury.