Identité confirmée. Francie začne již brzy digitálně identifikovat obličeje svých občanů

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Foto: Jacques Paquier/Flickr

Ať už se to Francouzům libí, nebo ne, Francie se stane první evropskou zemí, která uvede do praxe digitální rozpoznávání obličejů svých občanů. Stane se tak v rámci národního identifikačního programu Alicem, který bude využívat technologii biometrie pro co nejbezpečnější a nejjednodušší digitální identifikaci.

Alicem je zkratkou pro certifikované online ověřování v mobilním telefonu. Na jejím vzniku spolupracovalo Ministerstvo vnitra spolu s Agenturou národní bezpečnosti. Podle vlády přinese digitální ověřování identity pomocí biometrie zjednodušené poskytování online služeb, usnadní boj proti krádeži identity, pomůže uchovávat biometrické údaje v bezpečí telefonu a bude bránit třetím stranám v získávání citlivých dat.

Francie se tímto opatřením připojí k řadě států po celém světě, které mají v úmyslu využít digitální identity svých občanů pro usnadnění řešení problémů spojených s daňovou povinností, sociálním zabezpečením, správou bankovních účtů a dalších služeb.

alicem3-min

Alicem je ve zkušební fázi od června tohoto roku

Foto: interieur.gouv.fr

Aplikace v telefonu bude pro obyvatele Francie jedinou možností, jak vytvořit svou legální digitální identifikaci, a rozpoznání obličeje bude jediným možným aktivátorem. Selfie video obličeje pořízené čočkou kamery mobilního zařízení bude porovnáváno s fotografií uživatele v jeho biometrickém pasu. Zachycovat bude mimiku, pohyb a úhly obličeje.

Vláda v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem se snaží protlačit zavedení programu v co možná nejbližším termínu, jak píše agentura Bloomberg. Původně se hovořilo o zavedení během Vánoc, nyní se však vláda snaží posunout zavedení již na listopad.

Velký bratr po francouzsku?

Toto vládní opatření samozřejmě vzbudilo řadu emocí a celá záležitost se dostala až ke správnímu soudu. Francouzský regulátor CNIL, který má na starosti regulaci ochrany soukromí, uvedl, že Alicem přímo porušuje Obecné nařízení o ochraně osobního údajů známé také jako GDPR.

„Vláda chce lidi přimět k tomu, aby používali Alicem pro rozpoznávání obličeje,“ řekl pro deník The Telegraph Martin Drago, právní člen skupiny na ochranu soukromí La Quadrature du Net, která podala žalobu proti státu. „Míříme k hromadnému používání rozpoznávání obličeje, o souhlas a možnost volby je tu jen malý zájem.“

Josef Prusa_Prusa Research_001

Přečtěte si takéMalá, ale šikovná. Čeští Prusa Research uvádí novou kompaktní 3D tiskárnu pro začátečníky za 9 990 korun

Navíc v zemi panují obavy o úrovni zabezpečení celého systému, do kterého by se mohli nabourat hackeři. Opozice taktéž varuje před možností zavádění zákonů, které budou umožňovat využití rozpoznávání obličeje například při násilných demonstracích, jako byly v nedávné době protesty „žlutých vest“. Toto opatření je uváděno v praxi při protestech v Hongkongu, kde demonstranti vystupují zásadně maskováni.

alicem1-min

Ověřování identity bude probíhat prostřednictvím mobilní aplikace

Foto: Mike MacKenzie/Flickr

Francouzská vláda přislíbila, že data získaná prostřednictvím Alicem nebude využívat k udržování přehledů o obyvatelích, jako se tomu děje například v Číně či Singapuru. Data by tak neměla být zahrnuta do databází občanských identit, ale po ukončení procesu registrace by měla být vymazána.

Z evropských států zatím dovedla Francie využití identifikace obličeje nejdále. Nicméně celá řada dalších států má zájem uvést podobná řešení do praxe. Například Singapur v současné době pomáhá Velké Británii vytvářet vlastní systém identifikace obličeje. Německo, Nizozemsko a Itálie jej využívají u hraničních kontrol a ve švédském městě Skelleftea je na místní střední škole využíván systém rozpoznávání obličeje k vedení docházky žáků.

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.