Prvotřídní akustika, 21 sálů a napojení na O2 arenu. Nahlédněte do multifunkční haly O2 universum, která se dnes otevírá

Největší sál O2 universum s decentním interiérem

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Jakmile se v roce 2002 začala stavět O2 arena, aby se dva roky nato stala největší víceúčelovou halou v Česku, simultánně s ní vznikala i takzvaná malá aréna, která měla původně sloužit jako tréninkové hokejové kluziště. Se slavnostním otevřením O2 areny v březnu před 15 lety se nicméně žádný doplňkový prostor nepředstavil.

Vize sekundární haly se širokým využitím v přímém napojení na matku zůstala zahalena prachem. Byť stavba reálně stála, nikdo se neměl k tomu ji dotáhnout do zdárného konce a otevřít její prostory pro veřejnost. Celá situace začala nabírat nové tempo až v roce 2016.

Tehdy se společnost Bestsport, která vlastní a provozuje zmíněnou O2 arenu pod hlavičkou skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, rozhodla, že s hrubou, zakonzervovanou stavbou výrazně pohne. Rozjela nový projekt s cílem vybudovat na stejném místě multifunkční komplex, který by O2 arenu vhodně doplňoval a lákal veřejnost na nové události. A dnes jej po zhruba třech letech oficiálně otevírá.

o2-universum_14

Výrazná markýza nad O₂ universum

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Přivítejte O2 universum

„V České republice nemá konkurenci. Je unikátní i ve srovnání s prestižními multifunkčními komplexy po celém světě.“ Těmito slovy uvádí zbrusu novou halu, pojmenovanou jako O2 universum, předseda představenstva a generální ředitel firmy Bestsport i O2 areny Robert Schaffer.

Byť se jeho citace může jevit jako tradiční PR řeč, rozhodně ji nelze jen tak zpochybňovat. O2 universum, které – stejně jako O2 arenu – projektovali bratři Vokatí ze skupiny ATIP, totiž nabízí celou řadu zajímavých vychytávek a prvků, díky nimž se skutečně může zařadit mezi špičkové víceúčelové komplexy.

o2-universum_15

Pohled z Českomoravské ulice

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Hned na úvod zaujme přední fasáda a hlavní brána, dostupná z Českomoravské ulice na Praze 9. Ta je lemována masivní markýzou, která má chránit návštěvníky před nepříznivým počasí během delších front.

„O2 universum přebírá svou architekturu z velké části z O2 areny, pouze hlavní vstup bylo potřeba nějakým způsobem zvýraznit, aby stavba plnila dominantní funkci v celé ulici Českomoravská,“ komentuje Martin Vokatý.

neumann

Přečtěte si takéWeWork se před vstupem na burzu otřásá v základech. Z čela miliardového startupu odstupuje jeho šéf

„Vytažením vstupní markýzy a použitím ‚zrcadlového‘ efektu se dosáhlo velmi zajímavého výrazu objektu jak pro projíždějící automobily, tak pro návštěvníky stojící před hlavním vstupem do O2 universum,“ doplňuje projektant.

o2-universum_2

V lobby je 650 ručně foukaných koulí od Preciosy, které slouží jako lampy

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Při vstupu do vnitřních prostor, které od venkovního světa odděluje skleněná panelová výloha, pak nejvíce oslní dynamický strop lobby, který je tvořen z 650 ručně foukaných koulí různých barev od české značky Preciosa. Ty zároveň slouží jako hlavní osvětlení a znevšednění jinak konzervativního šedo-bílého interiéru.

Jednadvacet sálů na čtyřech podlažích

Ze vstupní haly poté vedou masivní schody, u nichž se nachází směrovka do jednotlivých sálů. O2 universum jich nabízí až jednadvacet, které dohromady na čtyřpodlažní ploše okolo 50 tisíc metrů čtverečních pojmou až 10 tisíc návštěvníků.

Ten největší z nich nabízí kapacitu okolo 4,5 tisíce lidí a bude sloužit především jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání (s výjimkou mezinárodní gymnastiky, které dostupný strop o výšce 13 metrů nestačí). Zbylé jsou pak výrazně menší (jen tři z nich mají místo pro více jak tisíc hostů) a mají jednotné zaměření: kongresové a kulturní využití.

o2-universum_9

Pohled do největšího sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

„O2 universum může velmi dobře posloužit jak pro konference a firemní setkání pro několik stovek účastníků, tak pro kongresy s několika tisíci účastníků,“ dodává Robert Schaffer z Betsportu.

Odpálí to Kabát

Aktuálně se však oči veřejnosti soustředí na první akci, která ve velkém sále A nové haly proběhne. Dnes ve 20 hodin v něm uspořádá koncert známá česká kapela Kabát, která prověří nejen tamní akustiku, ale například technologicky vyspělé pódium a další prvky, díky nimž se má komplex řadit mezi špičku v zemi.

„Akustika má dvě úrovně, jedna je doba dozvuku ve vlastním sálu, která je vyřešena malými otvory, jimiž zvuk proniká do pohlťových struktur obkladu, a ten dozvuk tam není žádný. Díky tomu tam může člověk mluvit volným slovem,“ říká Vokatý pro Novinky.cz a zmiňuje i takzvanou prozvučnost konstrukcí, díky níž může v jednom sále probíhat například koncert a ve druhém třeba zápas ve volejbalu, aniž by vzájemně rušily.

o2-universum_1

Světelný strop s ručně foukanými koulemi

Foto: Jan Brychta / Bestsport

I tento aspekt pak přispívá skutečnosti, že na výstavbu tohoto nového zázemí padlo okolo 1,4 miliardy korun s tím, že roční režijní náklady jsou odhadovány v průměru na 50 milionů korun. Celková investice by se pak provozovatelům měla vrátit v horizontu 16 let.

Co se týče dalších vystoupení, O2 universum bude i místem pro klasickou orchestrální hudbu, přičemž se uvnitř do konce roku ještě objeví i třeba Vojtěch Dyk, Ewa Farná nebo Tomáš Klus. Chystá se i galavečer bojových umění IAF, který proběhne 10. října a bude první sportovní události této arény.

tasing-airport-min

Přečtěte si takéČína otevřela největší letiště světa připomínající mořskou hvězdici. Stojí za ním slavná architektka Zaha Hadid

Vzhledem k velkému množství akcí, které se budou v O2 universum pořádat, chystá Bestsport vybudovat hned vedle O2 areny a O2 universa i čtyřhvězdičkový hotel. Ten by se mohl otevřít v roce 2021.

o2-universum_13

Interiér sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

o2-universum_11

Interiér sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

o2-universum_10

Interiér sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

o2-universum_7

Interiér sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

o2-universum_5

Interiér sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

o2-universum_4

Interiér sálu

Foto: Jan Brychta / Bestsport

o2-universum_12

Lobby

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.