Přežije Wunderlist? Populární to-do aplikaci plánuje Microsoft zavřít a původní tvůrce ji chce odkoupit zpět

Zakladatel Wunderlistu Christian Reber by rád svoji aplikaci od Microsoftu odkoupil zpět

Foto: Christian Reber

Když před čtyřmi lety zamířila populární aplikace na správu úkolů Wunderlist do rukou technologického giganta Microsoft, její dlouholetí a spokojení uživatelé měli důvod k obavám. Aplikace, které se stanou součástí podobných akvizic, totiž ve většině případů čeká nejasná budoucnost a v momentě, kdy nový kupující dostatečně využije technologického talentu původního týmu, často dojde i k jejich kompletnímu zavření, nebo integrace do jiného nástroje.

A Microsoft, který Wunderlist koupil za zhruba 100 až 200 milionů dolarů (2,3 až 4,7 miliardy korun), měl právě takový plán pro oblíbený úkolovník narýsovaný. V dubnu 2017 totiž představil vlastní aplikaci pro správu úkolů, kterou pojmenoval Microsoft To-Do.

To potvrdilo, že s Wunderlistem jako takovým, který v době prodeje používalo okolo 10 milionů uživatelů, už nepočítá. Bylo rozhodnuto, že pod křídly technologického giganta z Redmondu již nebude dále rozvíjen a časem dojde k jeho plné integraci právě do Microsoft To-Do.

wunderlist-apps

Populární úkolovník Wunderlist zatím stále funguje na všech platformách

Foto: Wunderlist

K finální integraci však i kvůli technickým problémům ani po čtyřech letech od akvizice stále nedošlo, což Wunderlist dočasně zachránilo. I dnes se tak nástroj těší obrovské popularitě a díky občasným aktualizacím, které pro něj vývojáři i přes původní tvrzení stále vydávají, je lidmi bezproblémově používán.

Dříve či později však k jeho ukončení provozu podle všeho opravdu dojde, což je situace, které se kromě fanoušků po celém světě snaží zabránit i jeden z původních zakladatelů aplikace Christian Reber. Ten nyní Microsoftu, respektive jeho šéfovi Satyu Nadelovi na Twitteru se vší vážností – alespoň tak tvrdí – navrhl, že Wunderlist odkoupí zpět a nadále ho bude plně rozvíjet.

„Mrzí mě, že se Microsoft rozhodl provoz Wunderlistu ukončit, a to i přesto, že lidé aplikaci stále milují a používají ji. Myslím to naprosto vážně, ale nechte si tým, soustřeďte se na Microsoft To-Do a dovolte mi od vás Wunderlist koupit zpět,“ uvedl Reber na Twitteru a označil vedle šéfa Microsoftu také Marcuse Ashe, který ve firmě řídí právě úkolovníky v čele s To-Do a stále ještě i Wunderlistem.

wunderlist-app-store

Wunderlist se i čtyři roky po prodeji těší obrovské popularitě a vysokému hodnocení

Reber zároveň sestavil seznam věcí, které by v případě, že by Wunderlist opět získal do svých rukou, udělal. Aplikace by pod jeho vedením byla 100% open-source a zdarma a obsahovala novinky jako sdílené adresáře, kolaborativní psaní poznámek nebo uživatelské role. Zároveň by se dočkala radikálního zrychlení a po vzoru e-mailového klienta Superhuman využívala pokročilý systém klávesových zkratek.

pavel-siska-deloitte

Přečtěte si takéPavel Šiška z Deloitte: Co dělají „digitálně vyspělé“ firmy jinak? Recept na to, jak se stát jednou z nich

Reberovi by tyto kroky dávaly smysl. Už nějaký čas totiž se svým týmem vyvíjí nový kolaborační nástroj Pitch, který popisuje jako unikátní prezentační a komunikační nástroj pro „slackovou generaci“, která využívá pro komunikaci v týmech aplikaci Slack. Na rozvoj Pitche získal Reber už 22,7 milionu dolarů a minimálně široká uživatelská báze Wunderlistu by se mu v tomto případě nesmírně hodila.

Microsoft reaguje novou aktualizací

Ze stejného důvodu však Wunderlist zůstává i v portfoliu Microsoftu a nedá se předpokládat, že by se na tomto stavu mělo něco v dohledné době měnit. Ostatně Microsoft na veřejnou pobídkou vůbec nereagoval. Samotný Reber pak na Twitteru ještě upřesnil, že prodeje v žádném případě nelituje a že to byla v roce 2015 nejlepší věc, jaká mohla Wunderlist potkat. Nicméně ho nyní mrzí akorát to, že by měla aplikace kompletně skončit.

microsoft-to-do

Nová podoba aplikace Microsoft To-Do

Foto: Microsoft

Že se konec zřejmě opravdu blíží, naznačil Microsoft dnes, kdy představil zbrusu novou verzi svého úkolovníku To-Do. Těžko soudit, zda jde jen o shodu náhod, protože novinka přichází jen pár dní po Reberově výzvě, ale Microsoft novým designem To-Do jednoznačně sází na to, že se mu díky němu podaří z Wunderlistu přetáhnout další uživatele.

Microsoft To-Do tak nově nabízí větší možnosti přizpůsobení, což znamená například různé obrázky na pozadí a barevná témata – i to byla oblíbená funkce Wunderlistu. Vývojáři zkrátka chtějí definitivně spojit to nejlepší z obou světů – na Androidu, Windows i Macu je k dispozici také tmavý režim. Jakmile dorazí iOS 13, bude i na iPhonech a iPadech.

skinners-5-min

Přečtěte si takéAni bota, ani ponožka. Čeští Skinners prodali 200 tisíc unikátních ponožkobot a nově se zaměří i na děti

Microsoft zároveň uživatelům připomíná, co všechno v To-Do nabízí, včetně denního plánovače, který umí navrhnout, co byste v daný den měli dělat, a imituje možnosti chytrých seznamů ve Wunderlistu. Přesný termín, kdy Microsoft s Wunderlistem definitivně skoncuje, zatím není stanoven, ale zdá se, že se tento den nevyhnutelně blíží.

Níže si můžete prohlédnout video, v němž Microsoft ukazuje cestu od Wunderlistu až k To-Do.

Zakladatel CzechCrunche, fanoušek technologií, cestování a architektury.