Desítka týmů a zlepšování produktivity. Miliardový startup Wrike při vstupu do Prahy rozdal vývojářům milion korun

Fináloví účastníci soutěže startupu Wrike o ceny za 1 milionu korun

Foto: Wrike

Je to teprve několik měsíců, co se do Česka oficiálně rozšířil původem americký startup Wrike, který se soustředí na efektivnější spolupráci týmů a řízení projektů, především pak ve větších firmách. Dnes služby Wrike využívá přes 2 miliony uživatelů v téměř 20 tisících firem ve více než 140 zemích světa a startup neustále roste. I proto se rozhodl uvést svou pražskou pobočku poměrně pompézně.

Několik týdnů zpět vyhlásil Wrike, který vznikl v roce 2006 v kalifornském Silicon Valley, soutěž o celkem 40 tisíc dolarů, v přepočtu tedy téměř 1 milion korun, s cílem najít ty nejlepší projekty a týmy, jež budou schopny vylepšit jeho platformu. Nakonec startup ze stovek přihlášených týmů poslal do Prahy celkem 10 finalistů, kteří se měli utkat o 25 tisíc dolarů za první, 10 tisíc dolarů za druhé a 5 tisíc dolarů za třetí místo.

Vyhlášení probíhalo v prostorách pražského coworkingu Business Link a šlo navíc o vůbec první obdobnou soutěž, kterou startup historicky pořádal. „Jsme velmi spokojeni s návrhy, které jsme dostali. Nápady všech týmů, které byly vybrány do finále, potvrzují, že jsme si Prahu a střední Evropu vybrali správně jako místo pro naší novou kancelář,“ říká k výsledkům soutěže Patricia DuChene, která Wrike vede v Evropě, Asii a Tichomoří.

andrew-wrike

Šéf a zakladatel startupu Wrike Andrew Filev

Foto: Wrike

Mezi nejlepšími projekty se objevil projekt WrikeMeeting od stejnojmenného týmu, který analyzuje hlasový záznam z probíhajících schůzek a rovnou zadávání úkoly do platformy Wrike na základě hlasového pokynu či kliknutí. Ten nakonec skončil na prvním místě a tvůrci si tak odnesli více než půl milionu korun.

Na druhém místě se umístil projekt exTensy od týmu Tensy, který do Wrike přidává pokročilé funkce videochatu za pomocí speciálního rozšíření do internetového prohlížeče Google Chrome. Tensy si připsal druhé místo a čtvrt milionu korun. Třetí a poslední hodnocené místo obsadil projekt Wrike Google Assistant od týmu Boars, který, jak už název vypovídá, využívá hlasového asistenta Googlu k zadávání úkolů a dalšího ovládání Wrike za pomocí hlasu.

beatsaber_zuck

Přečtěte si takéCarmack, Zuckerberg i Panic! at the Disco. Česká VR hra Beat Saber boduje a prodírá si cestu ke Grammy

Třetí projekt si nakonec odnesl lehce přes 100 tisíc korun. Na poměry standardních soutěží tohoto typu jde o relativně vysoké částky, kterým chtěl Wrike ukázat, že se v Česku nebojí dobře zaplatit kvalitní vývojáře. Ostatně aktuálně má firma v pobočce na Praze 7, která je v pořadí její sedmou zahraniční lokací, zhruba 12 lidí a do konce letošního roku jich chce mít už kolem 80.

wrike-hq

Sídlo startupu Wrike v americkém San Jose

„Jsme opravdu rádi, že konečně otevíráme pobočku ve střední Evropě a že tak budeme moci lépe využít talentované mladé lidi z mnoha univerzit v České republice a okolních státech,“ říká ke vstupu do Česka šéf a zakladatel Wrike Andrew Filev a naznačuje smělé plány firmy, která chce do tří let v Česku operovat s až 250 lidmi na různých pozicích.

Především po vývojářích je v Česku obrovský hlad a vstupy podobných firem šroubují nejen cenové podmínky nahoru, což je samozřejmě náročnější pro menší firmy. Vedle toho, že tu roste poměrně dost nových posil mezi programátory z univerzit i vlastní praxe, je tak čím dál častější i přetahování z dlouho zavedených firem.

Hlad po těch nejlepších

Podobné tempo nabral i český startup Productboard, který má našlápnuto k pozici startupového jednorožce (hodnotě firmy přes 1 miliardu dolarů), nebo Pex, který založil slovenský rodák Rastislav Turek.

Wrike si ale věří a chce nalákat na středoevropský hub, který bude fungovat jako podpora jak hlavní americké pobočce, tak i východním lokacím, kam se nedávno nově zařadilo Tokio. Mezi klienty Wrike dnes patří například Airbnb, Delonghi Group nebo známé aukční síně Sotheby’s.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.

CzechCrunch Express

Nenechte si utéct zásadní zprávy!

Přihlašte se k pravidelnému odběru novinek ze světa technologií a startupů.