Metallica v Praze zaválela před více než 70 tisíci diváky. Ze vstupenek darovala 1,8 milionu korun na obědy pro děti

Frontman skupiny Metallica James Alan Hetfield

Foto: Raph_PH/Flickr

O víkendu se v pražských Letňanech linuly zvuky kytar, bubnů a obrovské show, která najednou přilákala desítky tisíc lidí. Během včerejšího dne tam totiž zahrála americká metalová skupina Metallica, která předvedla své umění pro celkem 72 tisíc diváků. A to nebylo vše, mimo ukázky české vlajky při show nebo zpěvu české písničky Jožin z bažin se skupina opět zapojila i do charitativní činnosti.

Metallica je známá tím, že spoustou peněz ze svých četných vystoupení podporuje nejrůznější organizace, a letošní koncert v Praze, kde skupina naposledy zahrála loni v dubnu, nebyl výjimkou. Spojila se s českou organizací Women for Women a projektem Obědy pro děti a na školní obědy dětem letos darovala celkem 1 799 816 korun, tedy celkem 72 tisíc obědů. Podpoří tak na celý rok bezmála 360 dětí.

Z každé prodané vstupenky na vystoupení šlo 25 korun právě na zmíněnou organizaci. S tou byla kapela propojena i loni, kdy dokázala vybrat 475 tisíc korun na 19 tisíc obědů. Významnou roli na čtyřnásobném nárůstu mělo samozřejmě pořádání v pražských Letňanech, kam se vejde několikanásobně vyšší počet diváků. Ostatně své by o tom mohl vyprávět i britský zpěvák Ed Sheeran.

metallica

Metallica při předávání šeku na téměř 1,8 milionu korun na koupi školních obědů pro děti

Foto: Women for Women

Ten letos dokázal do Letňan na dva koncerty dostat dohromady přes 150 tisíc diváků a vytvořil tak absolutní domácí rekord. Dokonce se mu díky poslednímu turné podařilo překonat v příjmech všechny ostatní skupiny a posunout se na samý vrchol se 740 miliony dolarů.

Ale zpět k Metallice. Vybrané peníze směřují na transparentní účet iniciativy Obědy pro děti a budou postupně využity k proplacení obědů 360 dětem na celý rok.

„Členové kapely Metallica od nás jako ocenění obdrželi keramický talíř symbolizující platinovou desku za 19 000 darovaných obědů školákům v loňském roce a dále retro kazeťák v obědovo-metalovém stylu se speciálním singlem Nothing else matters nahraným na tácy, talíře, skleničky a příbory. V závěru singlu nechybělo ani poděkování zástupkyně dětí v angličtině,“ řekla ředitelka organizace Women for Women Ivana Tykač, manželka miliardáře a investora Pavla Tykače.

cvut

Přečtěte si takéČeští vědci vyvinuli zařízení, které vyrábí vodu z pouštního vzduchu. Denně vyprodukuje až 120 litrů

„Členové kapely byli při předání šeku velmi přátelští a vřelí. Velmi se zajímali o projekt a měli obrovskou radost, že i díky jejich pomoci budou moci děti sdílet společný čas u školního oběda,“ dodala Tykač. Česká republika navíc není rozhodně jedinou destinací, kde se skupina rozhodla podpořit lokální iniciativy. V posledních dnech to bylo například i Rumunsko, konkrétně pak Bukurešť.

Tam se Metallica rozhodla darovat dokonce 250 tisíc eur, respektive 6,4 milionu korun, na výstavbu první pediatrické onkologické nemocnice. Populární skupina tak v zemi, která má jednu z nejvyšších úmrtností na rakovinu v rámci Evropské unie, tak pomůže k dostavbě nemocnice, jež bude dokončena do roku 2020. Půjde o vůbec první nemocnici tohoto typu v zemi.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.