V Praze se představí budoucnost potravin. V hlavní roli bude laboratorní maso i inovativní způsoby pěstitelství

Beyond Burger

Foto: Beyond Meat

Náhrada skutečného masa za umělé. Gastronomický trend, který je řadě konzervativních lidí proti srsti, ale jasně ukazuje, kam se celé toto odvětví posouvá. Byť maso ze zvířat z trhu jen tak nevymizí, dost možná se za několik desítek let stane až sekundárním zdrojem. A právě proces této gastronomické budoucnosti se bude rozebírat za několik týdnů i v Praze.

Na dveře totiž klepe další ročník technologického festivalu Future Port Prague, jehož podstatnou část zabere právě udržitelná výroba „zdravějšího“ masa bez nutnosti chovat a porážet zvířata. Tento záměr jde nejen ruku v ruce s názory vegetariánské komunity, ale také s inovativními laboratorními postupy, díky nimž umělé maso vesměs vzniká.

Své o tom ví celá řada firem. Třeba Beyond Meat, které produkuje placky z hrášku či kokosového mléka, Impossible Foods, jež svým falešným masem z heme zásobují i obří fastfoodový řetězec Burger King, nebo startup NovaMeat, jehož zakladatel Giuseppe Scionti tiskne alternativní flákoty na 3D tiskárně. Logicky ale nejsou sami.

sausage-new-age-meats

Vepřová klobása z laboratoře od New Age Meats

Foto: New Age Meats

K omezení masivních jatek, v rámci kterých se má každý den za účelem konzumace porazit až 160 milionů zvířat, chce přispívat například i Brian Spears ze společnosti New Age Meats. Ten se díky svému chemickému zázemí zaměřuje na produkci masa čistě z buněk zvířat namísto zvířat samotných. Jeho vlajkovou pochutinou jsou vepřové klobásy, které i dle ohlasů veřejnosti sklidily slušný úspěch.

Spolu s Brianem Spearsem na Future Port Prague vystoupí i Vitor Espírito Santo, biomedicínský inženýr s více než 10letou zkušeností v oblasti výzkumu kmenových buněk, který se trendem alternativního masa také zabývá. Dokonce jej se svým kuchařem před zraky účastníků přímo na festivalu připraví, nicméně pouze o vaření jeho přítomnost nebude.

new-age-meats-lab-brian-spears

Zakladatel a CEO New Age Meats Brian Spears (vlevo) v laboratoři

Foto: New Age Meats

Jakožto ředitel takzvaného buněčného zemědělství ve společnosti JUST, zabývající se rozvojem udržitelných potravin pomocí nových technologií, bude rozebírat i principy, jak laboratorní maso vzniká a jak se mu podařilo nastavit první dodávky do vybraných asijských restaurací.

Lepší dostupnost pro chudé oblasti

Umělé maso nevzniká jen tak z rozmaru. Záměrem výrobců je také snaha o nasycení rostoucí globální populace, která ve zpravidla chudších částech planety k „normálnímu“ masu nemá přístup, a pokud by jí bylo možné doručit alternativní verzi se stejnou chutí a minimálně podobnými živinami, šlo by o ideální scénář.

„Jakmile se maso pěstované z kmenových buněk stane běžně dostupné, obrátí to úplně naruby masný průmysl. Pro současný způsob jeho produkce už nebude žádný důvod. A to nejen z hlediska etiky kvůli zabíjení zvířat, ale i čistě ekonomicky a ekologicky,“ říká Martin Holečko, zakladatel Future Port Prague.

just-egg

Firma JUST vyrábí vejce z rostlin

Foto: JUST

Podle Holečka totiž na uměle vypěstované maso nepotřebujete žádná antibiotika, ušetříte polovinu energie, stačí vám pětkrát méně vody, stokrát méně půdy a při tom všem vyprodukujete zároveň desetkrát méně skleníkových plynů.

Na toto téma bude hovořit mimo jiné i Tony Hunter, konzultant v oblasti AgriFood Tech, jinak řečeno exponenciálních technologií v zemědělství, který se zabývá inovativními způsoby, jak jídlo obecně (ne nutně pouze falešné maso) doručovat právě do zmíněných oblastí.

aiportraits-1

Přečtěte si takéSelfie jako od Rembrandta. Umělá inteligence IBM umí podle fotografií generovat malované portréty

Sekundovat mu bude Ambuj „AJ“ Jain, zakladatel organizace Feed a Billion, která zásobuje chudé části Země speciálním nápojem tvořených z lokálních potravin s potřebnými nutričními hodnotami.

Budoucnost potravin pod jednou střechou

Na letošním Future Port Prague, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem, se toho ale z potravin budoucnosti představí vícero. Problematika se stočí mimo jiné i na unikátní metodu aeroponie, což je pěstování rostlin pomocí vzduchu a aerosolu, potraviny vyrobené z hmyzu (respektive z hmyzí mouky), vertikální farmaření nebo stravování ve vesmíru.

Letošní technologický festival Future Port Prague se přesouvá z holešovické tržnice na Výstaviště a ve dnech 10. až 11. září tak je na co se těšit.

future-port-prague2018_1

Konference Future Port Prague

Foto: Future Port

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.