Bydlení uvnitř Mimoně. Rakouští architekti navrhli modulární lesní mikrobyt inspirovaný kultovním animákem

Foto: Precht

Vzhledem k tomu, jak prudce rostou ceny bytů i pozemků pro stavbu domů, lidé čím dál častěji hledají útočiště v jiných, ne tolik tradičních typech obydlí. Takových, které vycházejí z trendu takzvaného mikrobydlení, založeného na nabídce toho nejnutnějšího na malém prostoru.

Může jít například o transportní kapsle, se kterými koketují Slováci z Ecocapsule, rourovité asijské příbytky OPod Tube House nebo vizi unikátního seskupení malých domečků pod taktovkou Airbnb. Do všech těchto objektů se navíc zákonitě musí promítat i dostatečná modularita a kreativita, aby zaujaly.

Právě na tyto aspekty správné koncepce pro mikrobydlení se soustředí i rakouské architektonické studio Precht, které odhalilo zajímavou podobu lesního ubytování přímo u korun stromů. Pojmenovalo ho Bert a na první pohled zaujme hlavně svým exteriérem.

precht-bert-4

Bert v korunách stromů

Foto: Precht

Ten totiž částečně kopíruje vzhled Mimoně, ikonické žluté postavičky, která svou slávu započala filmovým hitem Já, padouch, aby následně způsobila „revoluci“ v hračkářství. A dost možná nyní přiláká i fanoušky minimalistického bydlení.

Podoba s Mimoni je patrná hlavně z oken tohoto obydlí, jehož venkovní stěny tvoří struktura malých střešních tašek ze dřeva v různých odstínech. Ty totiž vypadají jako brýle, které animované postavičky nosí na očích. Shoda může být také v samotném rourovitém provedení stavby.

mimonove

Mimoni

Foto: CinemArt

Inspirace dětskými domy na stromech

„Nezáleží, jestli jste mladí, nebo staří. Jako architekti v sobě stále máme vnitřní dítě, které se na svět dívá hravě a zvědavě,“ vysvětluje inspiraci pro magazín Dezeen spoluzakladatel Fei Tang Precht a dodává, že název byl převzat z kultovního dětského pořadu Sezame, otevři se.

precht-bert-3

Pohled na interiér

Foto: Precht

Byť je exteriér nepochybně důležitou estetickou a funkční stránkou, aby Bert mohl sloužit jako plnohodnotné ubytování, musí nabízet potřebné vybavení. Uvnitř obloukového interiéru tak bude k dispozici decentní obývák s výhledem na okolí, ložnice, sprcha a kompostovací toaleta ve spodním podlaží.

Součástí by samozřejmě měla být i kuchyň, nicméně Precht nezmiňuje nic konkrétního. Ví se však, že veškerá energie by měla být zajišťována solárními panely umístěnými na střeše. Důraz je tak kladen jak na komfort, který se má nést v tmavším barevném tónu interiéru, tak na ekologii.

precht-bert-5

Bert

Foto: Precht

Vize nové komunity

Pokud vše půjde podle scénáře architektů, první Bert by měl být vyroben a doručen během jara příštího roku. Výhledově však nemá jít pouze o myšlenku samotářského obydlí, ale naopak o vizi vesnice s několika Berty, která by se v daných lokalitách postupně rozrůstala.

Tomu má dopomáhat i modularita celého ubytování, díky níž by si majitelé mohli dokupovat dodatečné rourovité bloky a rozšiřovat prostory, což se může hodit mimo jiné pro hotelové zaměření, kde má takový koncept asi největší smysl.

precht-bert-2

Vývoj Berta

Foto: Precht

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.