Turisty budou k Niagarským vodopádům vozit elektrické lodě. Energii budou brát ze samotných vodopádů

Nové lodě Maid of the Mist budou plně elektrické

Niagarské vodopády jsou jedinečnou soustavou tří vodopádů ležících na řece Niagara, která propojuje Eritrejské jezero s jezerem Ontario. Masa vody padající v některých místech až z výšky 52 metrů byla vždy fascinující podívanou a od 19. století hostila stále více turistů, kteří si přijížděli prohlédnout nespoutanost tohoto vodního živlu. Aby byl pro turisty zážitek co největší, začala společnost Maid of the Mist pořádat v roce 1846 výletní plavby do samotného srdce vodopádu. V tomto místě mají návštěvníci burácející masu vody téměř na dosah a jsou neustále svlažováni sprškami vodní tříště.

K dopravě turistů pod vodopády dnes slouží dieselové lodě Maid of the Mist VI a Maid of the Mist VII s kapacitou 600 pasažérů. Tato plavidla postavená v letech 1990 a 1997 mají svá nejlepší léta za sebou, a proto se je společnost rozhodla nahradit zcela novými loděmi, které budou navíc disponovat plně elektrickým pohonem. Díky tomu bude provoz lodí více šetrnější k životnímu prostředí a turisté si budou moci užít zážitek z návštěvy vodopádů bez jakéhokoliv hluku vydávaného dieselovými agregáty.

niagara-boat4

O design prvních plně elektrických výletních lodí postavených ve Spojených státech se postarala společnost Propulsion Data Systems, která vytvořila plavidlo ve stylu katamaránu s kapacitou až 520 pasažérů. Samotnou stavbu lodí zajišťuje společnost Burger Boat Company, která by měla jednotlivé části lodí dopravit k vodopádům tento měsíc a zahájit jejich finální montáž. Pohonný systém plavidel, lithium-iontové baterie i dobíjecí zařízení dodává společnost ABB.

Odkaz Nikoly Tesly

Dobíjení lodí bude řešeno sedmiminutovou přestávkou po každé plavbě tak, aby byla hladina energie udržována na 80 % kapacity baterie. První turisté by se na nových lodích měli svézt již v září tohoto roku. „Pro Maid of the Mist dává naprosto dokonalý smysl být jedničkou v zavedení této zelené technologie. Nová plavidla budou převážet naše hosty do srdce Niagarských vodopádů, jednoho z největších vodních zdrojů čisté elektrické energie,“ řekl prezident společnosti Maid of the Mist Christopher Glynn.

niagara-boat3

Narážel tím na skutečnost, že Niagarské vodopády lákají nejen turisty, ale i ty, kteří se snaží využít její sílu k produkci čisté elektrické energie. První pilu poháněla Niagara již v roce 1759. Ke skutečnému zkrocení síly Niagary však došlo až v roce 1895 Nikolou Teslou. Ten o možnosti využití síly vodopádu pro generování elektrické energie uvažoval již coby mladík a později se mu podařilo zhmotnit tyto úvahy v první velkou hydroelektrárnu na světě. Tu ovšem na řece již dnes nenajdete.

Místo ní se o využití toku pro výrobu elektrické energie stará obrovská hydroelektrárna Roberta Mosese, jejíž provoz byl zahájen roku 1961 a dodnes se jedná o největšího dodavatele elektrické energie ve státě New York. Takže i plavidla společnosti Maid of the Mist budou ke svému pohonu využívat elektrickou energii získanou z vodopádů.

niagara-boat2

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.