LEGO slaví 50 let od prvního výstupu na Měsíc přesnou replikou lunárního modulu Apollo 11

LEGO Apollo 11

„Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Právě tato legendární věta zazněla z úst astronauta Neila Armstronga, který jako první člověk vystoupil 21. července 1969 na povrch Měsíce a naprosto změnil dějiny amerického kosmického programu. Zcela pochopitelně se tento milník neustále připomíná, o to víc, když se blíží jeho 50. výročí. Na něj nově reaguje i kultovní dánská firma LEGO, která na počest tohoto úspěchu vyrukovala s originální stavebnicí.

Sada Lego Creator Expert s označením 10266  se skládá primárně z lunárního modulu Eagle, který byl v rámci programu Apollo 11 na oběžnou dráhu Měsíce spolu s velitelskou lodí vyslán, aby následně úspěšně přistál na povrch a byl schopen po expedici pohotově vzlétnout zpět. Jak má LEGO v povaze, i tento set je propracovaný do posledních detailů, na kterých s designérem Larsem Joem spolupracovala i samotná NASA, jež kosmické programy Apollo v letech 1961 až 1972 provozovala.

lego-apollo-11_3

Důraz se kladl především na co nejvěrohodnější napodobení skutečného modulu. Vrchní část slouží jako kabina, která zároveň zajišťuje ubytování a kontrolní centrum pro přítomné astronauty, přičemž spodní segment replikuje přistávací a vzletový stupeň se čtveřicí podpěr ve zlatých barvách. Součástí pak je i otevírací kamera, poklopy, žebřík a motivy Spojených států amerických, které se ve formě vlajky a nápisu vyskytují přímo na modulu.

lego-apollo-110

LEGO nicméně nezůstalo jen u samotného lunárního modulu s rozměry 20 na 22 na 20 centimetrů. Set obohatilo také o postavičky Neila Armstronga a kolegy Buzze Aldrina ve skafandrech včetně stožárové vlajky, kterou je možné zapíchnout do modelu měsíčního povrchu s kráterem a stopami. Nechybí ani památeční cedule Apollo 11. Celý set pak nabízí přesně 1 087 dílků a do prodeje se za cenu 2 299 korun dostane už zítra (1. června) na oficiálním e-shopu LEGO.

LEGO má oslavy v oblibě

Obecně se ví, že LEGO často navrhuje skutečně zajímavé sety, které se inspirují od reálných událostí, existujících modelů (například supersportovních aut, což je hlavní doména kreativců z kladenské továrny) nebo dokonce i seriálů. Není tomu tak dávno, co na trh uvedlo stavebnici na motivy seriálového hitu Stranger Things, která je oboustranná a chytrým způsobem napodobuje svět Upside Down.

lego-stranger-things-upside-down

LEGO Stranger Things

Foto: LEGO

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.