Česká VR hra Beat Saber se objevila v show Jimmyho Fallona. Proti němu si zahrála herečka Brie Larson
, /

Česká VR hra Beat Saber se objevila v show Jimmyho Fallona. Proti němu si zahrála herečka Brie Larson

Česká VR hra Beat Saber se objevila v show Jimmyho Fallona. Proti němu si zahrála herečka Brie Larson

Za poslední roky vzniklo jen málo českých her, které zaznamenaly zásadní globální úspěch. Vedle Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios nebo Space Engineers od Keen Software House to byla zpočátku nenápadná VR hra Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Jaroslav Beck a Vladimír Hrinčár. To, co zpočátku vypadalo jako titul, který prodá desítky tisíc kusů a poté zpomalí, se stalo takřka přes noc senzací a hra se začala virálně šířit po celém světě.

Jen za prvních 10 měsíců se prodalo Beat Saberu více než 1 milion kopií na PC a PlayStationu 4 a nevypadá to, že by chtěla trojice stojící za hrou nějak zpomalovat. Nedávno tak Beat Saber například vyhrál titul České hry roku, prestižní cenu D.I.C.E. za nejlepší hru ve virtuální realitě a nyní se objevil v jedné z nejsledovanějších late night show ve Spojených státech.

Konkrétně v The Tonight Show populárního komika a moderátora Jimmyho Fallona, který si hru českého studia Beat Games zahrál přímo před diváky společně se známou herečkou Brie Larson, jež představuje hlavní hrdinku ve snímku Captain Marvel a také jednu z postav v aktuálním trháku Avengers: Endgame, který tento týden přišel do kin. Sledovanou The Tonight Show si v Spojených státech každý den pustí jen na televizních obrazovkách více než 2 miliony diváků. Klipy s Beat Saberem navíc běží i na YouTube a sociálních sítích Jimmyho Fallona a jeho pořadu, kde nasbírá další stovky tisíc zhlédnutí.

Ani jeden z trojice tvůrců hry se na natáčení show Jimmyho Fallona s Beat Saberem nedostavil, především kvůli časové vytíženosti. Vše přitom začalo nevinně, hry a tvůrců si všimla přímo produkce a oslovila je. Dle vyjádření šéfa Beat Games, Jaroslava Becka, které poskytl magazínu Forbes, celý proces trval zhruba tři měsíce. Určitě to tedy nebylo znenadání ze dne na den.

Jde tak o další obrovský úspěch československého tria, který bude mít zásadní vliv i na samotné prodeje hry. Nejen, že je Beat Saber oblíbený u hardcore hráčů, kteří se překonávají v obtížnosti a zvládnutí různých úrovních, oblíbený je i mezi fitness nadšenci. Není proto divu, že je Beat Saber vůbec nejúspěšnější VR hrou historie – dokonce i před tituly jako například Skyrim VR od áčkových herních studií.

Princip hry je přitom jednoduchý. Na základě rytmů hudby seká hráč laserovými meči, které ovládá dvojicí pohybových ovladačů, do světelných kostek a snaží se dosáhnout co nejvyššího skóre. Samotnou hudbu do hry tvořil Jaroslav Beck, zatímco zbývající dvojice spoluzakladatelů Beat Games se postarala o hru jako takovou. Dnes již tým studia čítá lidí mnohem více.