Captain Marvel se blíží miliardě dolarů. Největší letošní hit Marvelu má ale dosáhnout až na 2,5 miliardy

Disney všude, kam se podíváš. Tak nějak by se dala poslední dobou popsat situace kolem filmů v kinech a na streamingových službách, mezi kterými se letos uskuteční velký souboj. Poté, co Disney finálně dokončil nákup gigantické mediální společnosti 21st Century Fox, získal práva na filmy jako X-Men nebo Deadpool, stejně jako licence pro množství starších filmů a seriálů. A že se mu budou hodit.

Koncem roku totiž chystá vlastní streamingovou službu s názvem Disney+ a na ní bude chtít uvést celou svou produkci pod počátku 20. let minulého století, stejně jako některé nové tituly, které se po promítání v kinech objeví exkluzivně pouze tam. Jedním z nich je i Captain Marvel, další z řady filmů marvelovského universa, které celé spadá, stejně jako například série Star Wars, právě pod Disney.

Film Captain Marvel s ženskou superhrdinkou v hlavní roli v podání Brie Larson měl v první polovině března masivní otevírací víkend, při kterém celosvětově utržil 455 milionů dolarů, z čehož 153 milionů dolarů představovaly Spojené státy. Právě uplynulý a v pořadí již čtvrtý víkend nicméně ukázal, že film nehodlá v kinech polevovat ani nadále a s dalšími příjmy ve výši 20,5 milionu dolarů se přiblížil k hranici jedné miliardy, konkrétně 990 milionům dolarů. Jen několik dní tedy Captain Marvel dělí od magické hranice jedné miliardy.

captainmarvel

Brie Larson v Captain Marvel

To se podařilo i přesto, že do kin vtrhl ve svém prvním víkendu remake filmu Dumbo, rovněž v produkci Disney. Ten utržil celosvětově 116 milionů dolarů, ze kterých 45 milionů připadlo na Spojené státy. Disney očekávalo, že se tržby v domácích kinech přehoupnou přes hranici 50 milionů dolarů, ale nakonec se tak nestalo. Na úspěch zatím posledního marvelovského titulu má nicméně tento měsíc navázat něco většího – závěrečný díl série Avengers s podtitulem Endgame.

Jeden z nejočekávanějších filmů posledních let

Jde o jeden z neočekávanějších filmů posledních let, na který se logicky vážou i obrovská očekávání na poli příjmů. A není se čemu divit, jelikož předchozí díl Avengers: Infinity War za otevírací víkend utržil celosvětově ohromných 640 milionů dolarů a celkově se s globálními příjmy 2,04 miliardy dolarů posunul na čtvrtou příčku mezi nejvýdělečnějšími filmy historie, hned za Titanic, Avatar a Star Wars: Síla se probouzí.

Pozice dvou králů filmového průmyslu z rukou režiséra Jamese Camerona a Star Wars nicméně může být v letošním roce ohrožena. Avengers: Endgame má již dva dny před americkou premiérou zahájení promítání v Číně a vůbec poprvé v sérii se tak do víkendových příjmů bude počítat právě i jeden z nejsilnějších asijských trhů, kde fanoušci Avengers milují. Vezmeme-li tak v úvahu otevírací víkend Infinity War s příjmy 640,4 milionu dolarů a první víkend v Číně o dva týdny poté, vyjde nám téměř 840 milionů dolarů jen za prvních několik dní.

avengersinfinitywar

Avengers: Infinity War

Příliš se nepočítá s tím, že by Endgame tuto metu nepřekonal, spíše naopak, a vůbec poprvé by se tak některý film v historii mohl přiblížit hranici 900 milionů dolarů. Navíc je nutno dodat, že v Číně na otevírací víkend naváže ještě svátek práce, což dává statistikám potenciálně jeden den navíc, jelikož se vždy počítá období kolem víkendu, ne pouze sobota a neděle.

Na druhou stranu bude stopáž Avengers: Endgame podstatně delší, což sníží počet promítání v jednotlivých kinech, ale je otázka, zda to vůbec bude mít na celkový zásah vliv. Největší spekulace ovšem panují ohledně celkových příjmů, které by měly hravě překročit zmíněné Infinity War s 2,04 miliardy dolarů. Dost možná dokonce i Star Wars: Síla se probouzí s 2,06 miliardy dolarů a Titanic s 2,18 miliardy. Fanoušci se dokonce předhánějí v tom, kdo vymyslí lepší teorii pro to, že Endgame skončí s více než 2,5 miliardy dolarů a potenciálně se dotkne Avataru.

mcdonalds-hq

Přečtěte si takéMcDonald’s chce nabízet jídlo podle počasí nebo denní doby. Pomůže mu v tom největší akvizice za 20 let

Důvodů může být několik, především pak pokud vezmeme v potaz samotnou zápletku filmu a množství nezodpovězených otázek, a také fakt, že jde o poslední díl a množství herců i režisérů, kteří na titulu pracovali, s Marvelem rozvázalo smlouvu. Půjde patrně o poslední souboj s hlavním záporákem jménem Thanos a jen málokdo ze skalních příznivců se o to bude chtít připravit. To sice nutně neznamená úspěch, ale když se podíváme na filmy z marvelovského universa, téměř vždy se podařilo sequelům, tedy navazujícím dílům, překonat své originály.

Například film Ant-Man vydělal globálně 519 milionů dolarů, kdežto pokračování Ant-Man a Wasp už 622 milionů. Strážci Galaxie utržily 773 milionů dolarů a jejich pokračování 869 milionů. První Thor 449 milionů, jeho pokračování Thor: Temný svět 644 milionů a Thor: Ragnarok dokonce 854 milionů dolarů. Netřeba ani zmiňovat Iron Mana 2 s 623 miliony, kterého zastínil Iron Man 3 s 1,2 miliardy dolarů.

Dosud má pouze samotná série Avengers na kontě přes 5 miliard dolarů. Jde o konec více než jedenáctileté éry a téměř s jistotou lze říct, že Endgame překoná svého předchůdce a půjde si minimálně pro třetí místo v žebříčku. Avengers: Endgame má v Číně premiéru 24. dubna, v Česku a na Slovensku o den později a ve Spojených státech 26. dubna. Už z úvodního víkendu bude odhad dalších příjmů jasnější.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.