Létající motorka jako ze Star Wars má létat rychlostí přes 240 km/h až ve čtyřech kilometrech nad zemí
, /

Létající motorka jako ze Star Wars má létat rychlostí přes 240 km/h až ve čtyřech kilometrech nad zemí

Létající motorka jako ze Star Wars má létat rychlostí přes 240 km/h až ve čtyřech kilometrech nad zemí

Když se v technologických kruzích mluví o konceptech létajících aut, motocyklech či jetpacku, z určitých míst nezřídka zaznívají na jejich adresu skeptické hlasy, často oprávněně. O něco více však nápady na tyto futuristické dopravní prostředky nabírají na vážnosti, když o nich mluví guru technologie jetpacku, David Mayman. Právě jeho firma JetPack Aviation se v rámci svého posledního projektu pustila do výroby létající motorky, která by měla vzduchem cestovat až rychlostí 240 kilometrů v hodině.

Tvůrci ji nazvali jednoduše Speeder a jako inspirace pro ni sloužily notoricky známé létající motocykly, respektive vznášedla ze série Star Wars. Ještě více než rychlost zaujme proklamovaná výška, do které by motocykl mohl vystoupat – je to totiž více než 4,5 kilometru. Speeder váží zhruba sto kilogramů při maximálním tahu 320 kilogramů, přičemž ve vzduchu by mohl vydržet zhruba půl hodiny a po celou dobu letu bude pilota chránit antikolizní systém.

To vše – včetně personalizované letecké kombinézy a helmy zdarma – si zájemci již nyní mohou předobjednat za 380 tisíc dolarů, v přepočtu přes 8,5 milionu korun. Na rekreační verzi, která však vydrží ve vzduchu maximálně 10 až 22 minut a bude mít omezovač na 100 km/h, nebude potřeba licence na řízení letadla a trénink bude zprostředkován samotným výrobcem.

Celý projekt je ve fázi testování a jak uvedl David Mayman v rozhovoru pro server New Atlas, aktuálně má firma k dispozici prototyp o třetinové velikosti, na němž ladí další technické detaily. Ve hře je například i řešení, díky kterému by se za účelem řízení nenakláněly v útrobách motorky jen vrtule, ale celé motory. Ty se však nacházejí přímo pod pilotem uprostřed, což vytváří nestabilitu.

Proto se celé motory budou pod kontrolou počítače stále pohybovat tak, aby vyrovnaly naklánění či nevyžádaný pohyb celého stroje. Mayman to přirovnal k principu, kdy se snažíme balancovat s tužkou na prstu – jediný způsob, jak zajistit aby nespadla, je pohybem prstu v opačném směru než tužka padá.

Využití v armádě i záchranné službě

Firma plánuje vyrobit dvacet kusů na komerční prodej a poté se chce soustředit na potencionální užití v armádě nebo oblasti rychlé záchranářské pomoci. Jak uvádí TheNextWeb, představy o použitelnosti Speederu se točí okolo rychlé dopravy ke zraněným v náročném terénu, doručování nákladu na lodě či vojenské základny (v plánu je i autonomní verze pro náklad), nebo navigování skrz místa, kde by bylo vyloučenou použití tradiční vojenské helikoptéry.

Samotný Startup JetPack Aviation vznikl roce 2016 a podle portálu Crunchbase vybral v začátcích od investorů pouze 150 tisíc dolarů. Tým v čele s Davidem Maymanem však v této oblasti pracoval už celé dekády předtím a mezi lety 2010 až 2015 tvořil osobní a plně fungující jetpack, se kterým právě Mayman v listopadu 2015 létal okolo newyorské Sochy svobody.

Foto: JetPack Aviation