Hotelový resort Zuri Zanzibar české skupiny RSJ získal prestižní zlatou certifikaci EarthCheck za trvale udržitelný design
, /

Hotelový resort Zuri Zanzibar české skupiny RSJ získal prestižní zlatou certifikaci EarthCheck za trvale udržitelný design

Hotelový resort Zuri Zanzibar české skupiny RSJ získal prestižní zlatou certifikaci EarthCheck za trvale udržitelný design

Loni v létě otevřený hotelový komplex Zuri Zanzibar, který nabízí exkluzivní ubytování v 55 vilkách a bungalovech na břehu Indického oceánu, si připisuje celosvětový úspěch. Velkolepý projekt, v jehož pozadí stojí tuzemská finanční skupina RSJ, totiž jako vůbec první hotel na světě získal zlatou certifikaci EarthCheck, oceňující udržitelný a ekonomický design v oblasti cestovního ruchu.

Luxusní resort, který se nachází na severozápadním pobřeží zanzibarského ostrova Unguja, si tak nejen díky udržitelné architektuře připsal zajímavé světové prvenství. EarthCheck totiž kromě ekologických dopadů oceňuje i sociokulturní a ekonomický aspekt, jinými slovy sleduje, jak moc daný projekt přispívá podpoře životního prostředí a místních obyvatel.

Pro výsledné hodnocení se pak porovnává kvalita a výkonnost hotelu s nejlepšími srovnatelnými provozy v praxi, součástí procesu je také posouzení nezávislým auditorem. „Toto ocenění vyzdvihuje dlouhodobý závazek, který Zuri Zanzibar Hotel & Resort projevil vůči komunitám a prostředí Zanzibaru a resortu zároveň umožnil učinit taková opatření, aby svým hostům poskytl během dovolené kvalitní zážitek. Těšíme se na další podporu jejich úsilí v oblasti životního prostředí i v následujících letech,“ říká zakladatel projektu EarthCheck, Stewart Moore.

Právě z benchmarku vyšel tuzemský hotelový resort, jehož výstavbu si vzali na starost architekti z české společnosti Jestico + Whiles, na jedničku. Pro porovnání, v resortu je například spotřeba energie na jednoho hosta o 52 % nižší než u podobně sledovaných konkurentů. Neméně důležitý je i přístup k vodě, respektive proces jejího získávání. Zuri Zanzibar totiž nevyužívá připojení do místní vodovodní sítě, nýbrž vodu získává z vlastních studní a pomocí odsolování mořské vody. Další bodem pro finální hodnocení byla i podpora místní komunity.

Resort totiž v přidružené vesnici podporuje místní ovyvatele v oblasti vzdělávání, rekvalifikace a osobního rozvoje. Prostřednictvím komunitního programu „Pack to Give“ mohou hosté zároveň místním darovat vlastní knihy, brýle či ručníky, další aktivitou je pak spolupráce s iniciativou „Keep Kendwa Clean“, která zlepšuje problém s odpadem na ostrově.  Třetí aktivitou je budování studní s pitnou vodou a škol pro lepší vzdělání domorodců. Ti mohou projít vzdělávacím kurzem v oblasti cestovního ruchu a následně si najít práci v hotelnictví nebo pohostinství.

Všechny tyto ušlechtilé věci by ovšem nemohly fungovat bez toho hlavního – špičkových služeb a z nich pramenících spokojených hostů. A ani zde resort Zuri Zanzibar nestrádá. Ostatně kromě panenské přírody návštěvníky, kteří si za jednu noc s polopenzí v zahradním bungalovu zaplatí v přepočtu minimálně 10 tisíc korun, hýčká 32metrovým nekonečným bazénem, přidruženou 300metrovou pláží, rozsáhlou zahradou nebo pěti tématickými bary a restauracemi.

Čeští investoři, mezi kterými najdeme i dvojici známých finančníků Václava Dejčmara a Karla Janečka, tak do světa cestovního ruchu vyslali poměrně jasný signál a ukázali, že se i bez předchozích zkušeností v oboru mohou poměřovat s těmi nejlepšími.

foto: Jestico + Whiles