Český startup Invent Medical získal za své 3D tištěné zdravotní pomůcky hned dva designové Oscary
, /

Český startup Invent Medical získal za své 3D tištěné zdravotní pomůcky hned dva designové Oscary

Český startup Invent Medical získal za své 3D tištěné zdravotní pomůcky hned dva designové Oscary

Udílení prestižních mezinárodních cen Red Dot Award, které jsou v designérském světě považovány za obdobu filmových Oscarů, je za námi a tak jako loni o sobě dali čeští zástupci opět pořádně vědět. Po úspěchu české designérky Anny Marešové, která si za svůj designový návrh tramvaje T3 Coupé odnesla ocenění za mimořádný počin v designu a konstrukci produktu, neodešli s prázdnou ani zástupci české společnosti Invent Medical.

Ostravský startup vyrábějící 3D tištěné ortotické a protetické produkty na míru, které pomáhají pacientům po operacích nebo lidem se zdravotními deformitami, si z německého Essenu, kde se soutěž již od roku 1955 koná, odnesl hned dvě prvenství: cenu Red Dot Award za kvalitní design a Red Dot: Best of the Best za výjimečný produkt udávající trendy světového designu.

Zejména v případě druhé vítězné kategorie mají být tvůrci na co hrdí. Ocenění se jim totiž dostalo za jejich produkt kraniální remodelační ortézy, která je určena k léčbě vážného stupně deformity lebky u novorozenců. Ta postihuje přibližně tři procenta z nich. 

Český startup se přitom od samého počátku drží poměrně jednoduchého pravidla, které mu umožňuje odlišovat se výrazně od konkurence. Dle filozofie společnosti by totiž zdravotní pomůcky v dnešní době neměly být jen funkční, ale zároveň atraktivní po vizuální stránce. Cílem je tak vytvářet flexibilní zdravotní produkty, které připomínají spíše módní doplňky a jsou pohodlné na nošení.

„Cílem našich pomůcek je nejen efektivně léčit pacienty, ale také bourat předsudky, že zdravotní pomůcky jsou nekomfortní produkty a jejich používání je nutné zlo. Uvědomujeme si, že psychologická stránka léčby je pro pacienty neméně důležitá, a proto se snažíme být o krok dále než ostatní firmy v oboru a nabídnout pacientům moderní produkty, které svým vzhledem připomínají spíše módní doplňky než zdravotní pomůcky,“ říká Aleš Grygar, šéfdesignér Invent Medical, který stojí za návrhem zmíněné kraniální remodelační ortézy.

„Standardní ortézy na míru jsou nevzhledné a nepohodlné. To je způsobeno limity, které mají běžně používané výrobní technologie v našem oboru,“ doplňuje Grygar. Právě k flexibilitě a překonání tradičních limitů pomáhá využití moderních technologií a materiálů. 3D tisk, 3D skenování, algoritmy a umělá inteligence, to jsou základní ingredience, na které se česká společnost ve své hlavní základně v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě spoléhá.

„Pacienti, kteří využívají naše produkty, si je navíc mohou jednoduše upravit v našem interaktivním konfigurátoru podle svého vkusu a preferencí tak, aby se ještě více zvýšila jejich akceptace dané pomůcky,“ dodává Tomáš Bouma, designér firmy, který pro změnu stojí za návrhem 3D tištěných ortopedických vložek a jenž získal cenu Red Dot Award.