Tomáš Čupr nově vlastní téměř 75 procent Rohlíku. Za týden vybral díky dluhopisům přes půl miliardy korun
, /

Tomáš Čupr nově vlastní téměř 75 procent Rohlíku. Za týden vybral díky dluhopisům přes půl miliardy korun

Tomáš Čupr nově vlastní téměř 75 procent Rohlíku. Za týden vybral díky dluhopisům přes půl miliardy korun

Začátek roku byl pro největší český online supermarket Rohlik.cz velmi významný. Už v prvním měsíci se podařilo firmě internetového podnikatele Tomáše Čupra, který dříve založil a úspěšně prodal Dáme jídlo či Slevomat, dostat na zisk ve výši 12 milionů korun před započtením daní, úroků a odpisů, což jen navázalo na vůbec první ziskový rok 2018, v němž Rohlík dosáhl na černých 25 milionů korun. Letos to má být dokonce 100 až 150 milionů korun při plánovaném obratu 5 miliard korun, potvrdil přímo Čupr.

Na pozitivní informace ohledně čísel navázala emise dluhopisů ve výši 777 milionů korun s 6,6% úrokem, prostřednictvím které chce Tomáš Čupr získat prostředky na odkoupení dalších podílů od stávajících investorů a další expanzi, mezi kterou je i plánovaný vstup do Budapešti či vylepšení automatizace skladu. Minimální investice do dluhopisů je nastavena na 3 miliony korun, tedy alespoň do schválení prospektu Českou národní bankou, což by umožnilo i vstup investorů s vkladem od 10 tisíc korun a výše.

Ještě před předpokládaným schválením se ale podle všeho podařilo upsat téměř celou částku. Jen v prvním týdnu se mělo jednat o více než 500 milionů korun, které Čupr v předchozích dnech využil k doplacení svého dokupu podílu z prosince 2017, který mu zajistil 60 procent, a také k dalším 15 procentům v transakci za 354,7 milionu korun. Celkově tak aktuálně Čupr vlastní bezmála 75 procent v celé firmě, což potvrzuje i dnešní tweet v reakci na článek českého Forbesu:

Největší část podílu odkoupil šestatřicetiletý podnikatel zpátky od českého investičního fondu Enern, v němž je sám partnerem. Sám Čupr si je svým byznysem natolik jistý, že dluhopisy, které vydává prostřednictvím spolupráce s J&T Bank, zajistil zástavou svého podílu v Rohlik.cz – takže by investoři v případě problémů získali přímý podíl ve firmě.

Podle temperamentního zakladatele největšího tuzemského online supermarketu ale nic podobného – jako třeba v případě dlouhodobých finančních problémů českého módního e-shopu Zoot, který dříve vybíral prostředky podobným působem – nehrozí. Ukazatelem má být rostoucí zisk, který Rohlík vykazuje, a také obrovský potenciál růstu. V posledních 13 měsících bylo hned 11 měsíců ziskových, mírný pokles zaznamenal e-shop během léta.

I po akvizici dalšího podílu nicméně z prodeje dluhopisů Tomáši Čuprovi zbyde kolem čtvrt miliardy korun, které využije nejen na expanzi a investici do vylepšení skladů či služeb obecně, ale také na možné akvizice na českém i zahraničním trhu, jak potvrzuje vyjádření pro magazín Forbes. O potenciálních firmách, které jsou v hledáčku podnikatele, ovšem Čupr prozatím mlčí. Svůj online supermarket, jehož hodnota se nyní počítá v miliardách, však rozhodně v nejbližších letech prodávat nehodlá.