Miliardová transakce Petra Kellnera padla. Český a slovenský Home Credit a Air Bank se s Monetou nesloučí
, /

Miliardová transakce Petra Kellnera padla. Český a slovenský Home Credit a Air Bank se s Monetou nesloučí

Miliardová transakce Petra Kellnera padla. Český a slovenský Home Credit a Air Bank se s Monetou nesloučí

Mluvilo se o tom jako o jedné z nejzásadnějších změn na poli úvěrových a bankovních služeb za mnoho let. Od loňského roku se připravovala fúze české a slovenské divize Home Creditu a Air Bank, spadající do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, s konkurenční Moneta Money Bank. Obchodem, jehož výše měla dosáhnout téměř 20 miliard korun, by vznikl třetí největší hráč na poli bankovních služeb a druhý mezi spotřebitelskými úvěry. Transakce se ovšem nakonec nekoná, obě strany po několika měsících vyjednávání a příprav potvrdily, že od ní odstupují.

Původní částka, za kterou mělo k celému obchodu dojít, byla 19,75 miliardy korun. Jenže Moneta svou nabídku za Air Bank a český a slovenský Home Credit během minulého týdne snížila na 18,5 miliardy korun, což nakonec vyústilo v krach dalších jednání. Jelikož nyní vypršela exkluzivní lhůta na kompletní přípravu a finalizaci dohody, obě strany se rozhodly jednání ukončit.

Skupina Home Credit je přesvědčena, že požadavek, který Moneta minulý týden vznesla na snížení ocenění Air Banky a Home Creditu, je nedůvodný. Ziskovost našich českých a slovenských aktiv v roce 2018 předčila údaje prezentované Monetě během vzájemných jednání,“ uvedl zástupce skupiny Home Credit.

Jen samotná Air Bank na vysoce konkurenčním trhu dosáhla robustního zisku, počet jejích klientů meziročně vzrostl a dále se zvýšil index spokojenosti zákazníků. To vše dokazuje zdravý růstový potenciál této značky. S přihlédnutím k tomu, že názory obou stran na ocenění se takto liší, dává Skupina Home Credit přednost rozhodnutí v rozhovorech o transakci dále nepokračovat,“ dodává Home Credit.

Nadále samostatně

Moneta měla v době oznámení transakce přibližně 1 milion klientů, Air Bank lehce přes 600 tisíc a s necelým půl milionem operoval Home Credit. Potenciálně tak mohla vzniknout skupina s více než 2 miliony klientů, která by disponovala 237 pobočkami, 961 retailovými obchody a více než tisícovkou bankomatů.

V transakci měla Moneta vydat 165,6 milionu nových akcií v hodnotě 13 miliard korun, díky kterým by Home Credit získal téměř čtvrtinový podíl v nově vzniklé spojené společnosti, a k tomu by navíc Moneta doplatila ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Obchod se zdál být na dobré cestě a byl mnohými považován prakticky za vyřízený. Zamítavé stanovisko nicméně vydala během včerejšího dne také Moneta a potvrdila tak, že k obrovské fúzi nakonec nedojde.

Na Golem VR přišlo už 40 tisíc lidí. Pražští DIVR nyní otevírají novou hororovou atrakci ve virtuální realitě

V podzemí pražského hračkářství Hamleys se od loňského léta nachází unikátní zábavní atrakce, v níž si...

V návaznosti na svá oznámení ze dne 8. října 2018, 17. ledna a 21. února 2019 a oznámení společnosti Home Credit Group ze dne 26. února 2019, Moneta informuje své akcionáře a kapitálové trhy, že jednání ohledně potenciální akvizice byla ukončena, protože i přes snahu obou stran bohužel nedošlo k dosažení vzájemné dohody,“ říká vyjádření Monety.

Na bankovním trhu v Česku se obecně v poslední době dějí zásadní změny. Se schválením směrnice PSD2 mají nejrůznější startupy a instituce možnost nahlížet do dat z bankovních účtů v reálném čase, stejně jako banky postupně implementují možnost okamžitých převodů peněz mezi cizími bankami, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jako jedna z prvních tuto možnost zavedla právě Kellnerova Air Bank a peníze do jiné banky převede už do 10 vteřin. Následovala ji pak i Česká spořitelna. Minulý týden do Česka dorazila také platební služba Apple Pay, kterou si již aktivovalo 150 tisíc. Podporuje ji i Air Bank a Moneta.