Ford navrhl moderní postel, která díky automobilovému systému udrží oba partnery na svých polovinách
, /

Ford navrhl moderní postel, která díky automobilovému systému udrží oba partnery na svých polovinách

Ford navrhl moderní postel, která díky automobilovému systému udrží oba partnery na svých polovinách

Ač se to na první pohled může zdát jako malichernost, okolo poloh během spánku s partnerem je postavena prakticky celá věda. Studie informují o tom, proč například jeden ze čtyř průměrných párů raději spí na postelích odděleně, lifestylové servery píšou o tipech, jaké pozice jsou pro partnerské usínání nejlepší, a „spánkoví“ experti všechny tyto aspekty do detailu hodnotí. A důvod pro řešení těchto věcí? Situace, kdy se jeden z partnerů nevědomky během spánku až příliš mačká na svou drahou polovičku.

Tento typ utiskování, jehož rozebírání se jeví poněkud úsměvně, však může být i závažný. Nejen, že má tendenci rozvracet manželství a vztahy, ale také může reálně ohrozit každodenní fungování. Ranní únava z nevyspání může vést k nervozitě a teoreticky také k nehodě během cesty do práce. A právě na to se nově zaměřuje americká automobilka Ford se svým funkčním prototypem inovativní manželské postele, která roztahujícího se partnera efektivně usměrní.

Základním stavebním kamenem takzvané Lane-Keeping Bed je technologie, kterou Ford využívá i ve svých vozech. Konkrétně systém pro udržování vozu v jízdních pruzích, kdy auto automaticky rozpozná, že řidič vyjel ze svého silničního pruhu a vrátí jej zpět. Americká automobilka však nyní tuto platformu předělala k tomu, aby vracela partnera zpět na jeho/její polovinu postele v případě, že překročí „nultý bod“ uprostřed.

„Systém pro udržování v jízdním pruhu v našich vozech udělalo řízení jednodušší a mnohem pohodlnější. Představení podobného principu přímo v posteli může být skvělou cestou, jak řidičům ukázat, že tato technologie může mít i takové využití, kterého si doposud nebyli vědomi,“ říká Anthony Ireson, ředitel marketingové komunikace pro evropskou pobočku Fordu.

K těmto účelům je postel, spadající do inovativní iniciativy Ford Interventions, vybavena pohyblivou matrací, která se vždy nerušivě přetočí do místa, kde by měl dotyčný správně ležet. Slouží k tomu i senzory mapující pohyby během spánku. Co se pak týče dostupnosti, zatím nepadla zmínka o tom, kdy by se postel hodná roku 2019 dostala do běžného prodeje.

Další z vedlejších vizí Fordu

Ford v segmentu inovativních projektů, které dalece přesahují automobilový průmysl, nemá zdaleka jen tohoto zástupce. V minulosti například vytvořil prototyp boudy pro psy, která ochrání domácí mazlíčky před hlukem ohňostroje, nebo postýlku pro děti s imitací skutečné jízdy v autě. Ve všech takových produktech, respektive jejich konceptech se nicméně Ford vždy snaží použít určitou technologii, kterou jinak využívá právě ve svých vozech.

Foto: Ford