České Flatio loni utržilo 100 milionů korun. Byty chce výhledově pronajímat i mimo Evropu

Český startup Flatio, jehož specializací je poskytování střednědobých pronájmů v horizontu jednoho až dvanácti měsíců, zažil loni dosud své nejlepší období. Za rok 2018 brněnská platforma, již v roce 2016 založila trojice Radim Rezek (na úvodní fotce), Ondřej Dufek a Jakub Škorpík, utržila 100 milionů korun, což je oproti předminulému roku nárůst o 227 procent. Díky tomuto úspěchu si tak Flatio relativně dobře udusává půdu ke své další expanzi.

Momentálně působí tuzemská platforma, která se výrazně podílí na transformaci trhu s krátkodobým bydlením, vedle Brna také v Praze a zahraničních městech jako Vídeň, Berlín, Varšava, Budapešť a Bratislava. I když se však Flatiu zatím nejvíce daří v Česku, konkrétně v Praze, která drží podíl okolo 74 procent při průměrném měsíčním nájmu všech nabízených bytů ve výši 26 tisíc korun, pokukují v brněnských kancelářích stále více i za hranice.

flatio-web3

„Časem chceme působit ve většině evropských metropolí, studentských městech a významných centrech obchodu. Nyní přemýšlíme i o otevření trhů mimo evropský kontinent, rozhlížíme se jak směrem na západ, tak i na východ,“ říká spoluzakladatel a marketingový ředitel Ondřej Dufek, který mimo jiné zdůrazňuje i velký potenciál, jaký nabízí například Budapešť.

Dobré výsledky přisuzuje Flatio zejména svým nabízeným službám, jimiž se často odlišuje i třeba od Airbnb, u nějž sice čerpá jistou inspiraci, ale soustředí se proti němu právě na střednědobé pronájmy. Flatio například umožňuje podepisovat smlouvy přes SMS bez jakékoliv kauce, virtuální prohlídky místo osobních a také uživatelům ukáže jedinou konečnou částku, v níž je vedle samotného nájmu také energie, kompletní vybavení bytu a internet. Ačkoliv je cena zpravidla vyšší než u dlouhodobých pronájmů, zákazníci ji na úkor nabízeného komfortu berou (nejdražší nájem bytu činí až 90 tisíc korun).

© David Mitáš – http://david.mitty.cz

Radim Rezek, zakladatel Flatio

„Zpočátku šlo všechno samozřejmě pomaleji, majitelé nemovitostí většinou neznali střednědobé pronájmy, ani jak fungují. To se nám podařilo překonat a přinést tento – v Česku nový – trend do povědomí majitelů i samotných nájemníků,“ doplňuje CEO Radim Rezek a shrnuje tříleté působení Flatia na českém trhu, v němž se angažují i investiční skupiny jako Enern nebo INCOMMING Ventures.

Chystají se i další funkce pro správu nájmů

Flatio si je patrně vědomo, jaký dopad mají na běžné zákazníky (a také majitele nemovitostí) moderní technologie, které mnohdy obsáhlé procesy značně zjednodušují. Proto se v letošním roce chce vedle rozšíření do dalších měst a států soustředit i na tento segment. „Připravujeme nové rozhraní pro majitele, které bude jednodušší a ještě více jim ušetří čas při správě jejich pronájmů. Zvažujeme případné spuštění aplikace pro nájemníky. V roce 2019 chceme dokončit a vyhodnotit test nulových rezervačních poplatků,“ nastiňuje plány Dufek.

hakos

TipČeský startup Clever Monitor chce přes dluhopisy vybrat až 100 milionů korun. Využije novou službu Bondyo

Pracovat mají ve Flatiu i na novém řešení pro zahraniční platby skrze Citibank, díky kterému by si nájemník mohl při platbě nájmu vybrat, v jaké měně chce platit, přičemž kurzový přepočet by mělo řešit výhradně Flatio. „Například zahraniční manažer z Polska míří do Prahy, kde si chce pronajmout byt za 30 000 korun. Pokud si vybere platbu ve své lokální měně, pak mu systém ukáže, že má na účet u polské Citibank poslat 5 009 zlotých. Jakmile tak učiní, my z českého účtu pošleme pražskému majiteli 30 000 korun,“ objasňuje plánovanou funkčnost Dufek.

Byt v Berlíně

Pohled na jeden z bytů v Berlíně

Redaktor CzechCrunch, šéfredaktor AppleCrunch, fanoušek minimalismu, designu a technologií, Olomouc