Výzkumný startup z Alphabetu chce vyhubit všechny komáry a s nimi i nemoci, které přenášejí
, /

Výzkumný startup z Alphabetu chce vyhubit všechny komáry a s nimi i nemoci, které přenášejí

Výzkumný startup z Alphabetu chce vyhubit všechny komáry a s nimi i nemoci, které přenášejí

Ačkoliv vyhubení živočišných druhů je z minulosti spojeno spíše s negativními důsledky, jeden z výzkumných startupů koncernu Alphabet, pod který mimo jiné patří také Google, chce tento proces provést s dobrými úmysly. Chce totiž vyhladit živočichy, které by většina lidstva nejspíš na světě skutečně nejspíš nechtěla – komáry. Ačkoliv tento titěrný hmyz máme spojený spíše s jeho otravností, tak jak je známo, může být zároveň zdrojem různorodých nemocí.

Startup Verily chce konkrétně zastavit reprodukci komárů. Situace je o to snadnější, že na člověka útočí jen samičky, proto vědci nakazí desetitisíce komárů bakterií zvanou Wolbachia a vypustí je do přírody. Jelikož tato bakterie napadá typicky pohlavní orgány svého hostitele, samečci již nebudou plodní. Samičky komára tedy ve finále sice nakladou vajíčka, ale z nich se už další generace komárů nevylíhne.

Systém je aktuálně testován v San Francisku, kde byly během posledních šesti měsíců vypuštěny ve vybraných čtvrtích miliony nakažených komárů egyptských, a výsledky jsou vskutku úctyhodné. V roce 2017 byly vymýceny dvě třetiny samiček, v roce 2018 pak dokonce 95 %. Nejde však jen o Kalifornii, druhý projekt v Austrálii zaznamenal vymýcení z 80 %.

Verily nesdílí oficiálně mnoho informací o svých technologiích, jisté však je, že by mohlo jít o skutečně revoluční záležitost. Kromě známé malárie totiž mohou být komáři v tropických zemích také nositeli horečky dengue či horečky chikungunya, která je podle Hospodářských novin příčinou smrti desítek tisíc lidí každý rok.

Švýcarští vědci vytvořili drony, které dokáží měnit tvar a dostanou se do těžce přístupných oblastí

Drony mají celou řadu využití a nachází se stále nové. Běžní uživatelé je využívají zejména pro zábavu či...

Vliv na přírodu? Nejistý.

Pakliže by se vyhubení alespoň některých druhů komárů povedlo, není jasné, co by jejich absence udělala s potravním řetězcem. Komáři sice mají množství predátorů, avšak u většiny se nejedná o nijak důležitou součást potravy.

Startup Verily Life Sciences se začal formovat už v roce 2012 jako součást tajného inkubátoru X (dříve známého pod názvem Google X). Z tajného módu vystoupil v roce 2015 a získal investici ve výši 800 milionů dolarů (18 miliard korun). Za svou misi pokládá spojení zdravotnictví, technologií a dat a kromě projektu na vyhubení komárů se zabývá řešeními pro lidi s chronickými onemocněními či diabetem.