Uber jde ještě dál. Jeho elektrické koloběžky a kola JUMP by se mohly samy jezdit nabíjet
, /

Uber jde ještě dál. Jeho elektrické koloběžky a kola JUMP by se mohly samy jezdit nabíjet

Uber jde ještě dál. Jeho elektrické koloběžky a kola JUMP by se mohly samy jezdit nabíjet

Velké závody ve zbrojení, pokud bychom tak nazvali výběr stovek milionů dolarů v krátkém časovém horizontu, aktuálně probíhají mezi startupy s elektrickými koloběžkami. Po světě jsou nejvíce vidět američtí konkurenti Lime a Bird, ale pozadu nechce zůstat ani jeden z nejhodnotnějších startupů světa Uber. I známá alternativní taxislužba si s elektrickými koloběžkami a koly pohrává a v budoucnu by mohla přijít s jednou zajímavou inovací.

Uber začal podle deníku The Telegraph najímat specialisty do svého nového týmu řešící robotiku v mikromobilitě, který by měl vyvíjet takové koloběžky a kola, jež by se mohly sama navigovat a pohybovat k nabíjecím stanicím. Výsledkem by mohlo být významné ušetření na nabíječích, kteří nyní každý den koloběžky sbírají a dobíjejí je.

Své možné plány, jak přinést mezi sdílené dopravní prostředky další inovaci, prozradil Uber na svém náborovém webu, kde píše, že plánuje „vylepšit bezpečnost, řidičovu zkušenost a provozní efektivitu našich sdílených elektrických koloběžek a kol za pomoci technologie snímání a robotiky“. O autonomních koloběžkách a kolech, které by se samy přesouvaly, píše i šéf 3D Robotics Chris Anderson, který viděl představené plány Uberu na akci DIY Robocars.

Koloběžky a kola, které by se dokázaly samy pohybovat, by mohly vyřešit hned dva hlavní problémy. Jedním je nákladná logistika na jejich dobíjení, kdy většina startupů najímá externí spolupracovníky, kteří je nabíjejí u sebe doma, což zvyšuje náklady, a druhým pak samotná přítomnost těchto dopravních prostředků v ulicích. Startupy by v případě autonomního řešení mohly lépe ovládat to, kde se zrovna jejich koloběžky nebo kola nachází a kde je uživatelé vyžadují.

Francouzi představili vestu pro cyklisty, která se při nehodě nafoukne jako airbag

Jízdní kolo je praktický a ekologický dopravní prostředek nejen do města. Mnoho lidí má ale strach vyrazit na kole...

Právě konkurenci v podobě Birdu a Limu se chce Uber pomalu přibližovat. Proto před rokem koupil startup JUMP, který měl tehdy jen elektrická kola, ale dnes už provozuje pod taktovkou Uberu také elektrické koloběžky. I s ohledem na letošní plánovaný vstup na burzu bude chtít Uber ukázat, že má i pro tuto oblast velké plány. V prosinci ostatně ukázal nová sdílená kola s vyměnitelnými baterkami a také diagnostickou jednotkou, díky které se může předejít různým poruchám a problémům. Je možné, že další podobné inovace čekají i na koloběžky.