Mezinárodní tým navrhl moderní rodinnou loď, která je poháněna pouze slunečním svitem a větrem
, /

Mezinárodní tým navrhl moderní rodinnou loď, která je poháněna pouze slunečním svitem a větrem

Mezinárodní tým navrhl moderní rodinnou loď, která je poháněna pouze slunečním svitem a větrem

V elektromotorech vidí budoucnost celá řada výrobců přepravních prostředků. Nemusí však jít pouze o auta, která se na tuto změnu začínají postupně adaptovat, nebo motocykly, ale také třeba o lodě, jejichž podobu chce pomocí elektromotorů, solárních panelů a futuristického vzhledu inovovat například švýcarský startup Solar Impact. Ten nicméně není jediný – podobnou vizi mají také industriální designéři z projektu VIK Boats.

Mezinárodní tým designérů, inženýrů a loďařů z Ruska, Turecka a Nizozemska navrhl zajímavý koncept menší lodi v minimalisticky provedeném kabátku, jejíž pohon má vycházet především ze slunečního záření a větru. Díky těmto jevům by se totiž měly skrze solární panely a větrné generátory dobíjet integrované baterie pohánějící elektromotor a zaručovat tak lodi tichou plavbu bez jakýchkoliv vibrací nebo výfukových plynů. „Rozhodli jsme se zrealizovat naší vizi ideální rodinné lodě,“ píší na svém webu.

Podstatným prvkem této 10 metrů dlouhé lodi až pro šestičlennou má být její výdrž na baterce, jež je logicky jedním z nejdůležitějších bodů, co se týče elektropohonu. Dle tvůrců by na jedno nabití mohla vydržet až 130 kilometrů a vzhledem ke své energetické šetrnosti by jí na výdrži neměly ubírat ani výraznější vlny či silnější poryvy větru, které by jinak loď zákonitě „unavovaly“. Součástí má být nicméně i záložní dieselový motor, který by nahrazoval elektromotor v případě, že by nastala nějaká porucha nebo pokud by se loď vydala na delší vzdálenost.

První elektrická motorka od Harley-Davidson se začne prodávat v srpnu. Cena atakuje 700 tisíc korun

Elektrifikace se nevyhýbá ani motocyklovému průmyslu a svůdnosti elektrického pohonu podléhají i tak tradiční...

Vzhledem k tomu, že má jít o částečně rodinnou loď, musí být ideálně uzpůsoben i interiér. V něm na druhou stranu nemá jít o nic speciálního – vnitřní prostory, v nichž bude koupelna, kuchyňka a dostatek sedaček pro produktivnější práci (a následně také spánek), podle prvních návrhů vypadají poněkud standardně. Nelze jim však upřít modernější vzhled, což dělají zejména hnědá barevná kombinace a okna po všech stranách.

Co se pak týče doplňkových věcí, loď má majitelům nabízet i dedikované místo pro vodní skútr nebo malý člun včetně závěsného mechanismu, přičemž do ní bude možné integrovat celou řadu věcí, kteří budou chtít na zakázku přímo zákazníci. Může jít například o dodatečné solární panely, větrné generátory nebo klimatizaci. Nehledě na to, že VIK Boats postupně pracují i na speciálních lodních šroubech, které by teoreticky měly zvýšit dojezd až o 80 procent při stejném přísunu energie.

Vize lodní přepravy

VIK Boats zatím loď neuvedli do prodeje a je otázkou, zdali se tak vůbec stane – na jejich stránkách žádná taková zmínka není. Na druhou stranu jde o další zajímavý koncept lodi budoucnosti, které by světové vody za několik let mohly brázdit bez větších zásahů do ekosystému přírody.

Foto: VIK Boats