Pražské letiště zažilo další rekordní rok. Odbavilo téměř 17 milionů cestujících, nejčastěji do Londýna
, /

Pražské letiště zažilo další rekordní rok. Odbavilo téměř 17 milionů cestujících, nejčastěji do Londýna

Pražské letiště zažilo další rekordní rok. Odbavilo téměř 17 milionů cestujících, nejčastěji do Londýna

Letiště Václava Havla Praha vkročilo do nového roku s dalším rekordem. Pražské letiště nepřetržitě roste už od roku 2013 a podle nejnovějších provozních výsledků zlomilo rekord v počtu odbavených cestujících i v roce 2018. Na největším českém letišti bylo loni odbaveno celkem 16 797 006 cestujících s tím, že nejčastěji se létalo z Prahy do Londýna.

Téměř 17 milionů cestujících prošlo Letištěm Václava Havla Praha v rámci 155 530 vzletů a přistání. V řeči čísel to znamená, že počet odbavených cestujících meziročně vyrostl o 9 procent a počet leteckých pohybů o necelých 5 procent. Nejrušnějším měsícem byl loňský červenec, během kterého bylo odbaveno 1 877 369 cestujících. Denní průměr ruzyňského letiště činil 46 tisíc cestujících.

„Rok 2018 byl na Letišti Praha ve znamení dalšího nárůstu počtu cestujících i počtu pravidelných linek. Své lety z Prahy zahájily tři nové letecké společnosti a létat se začalo do celkem sedmi nových míst. Výrazně se nám dařilo posilovat spojení do dálkových destinací, a to v navyšování počtu frekvencí, kapacit i otevírání zcela nových linek,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Své lety z Prahy operovalo celkem 69 dopravců, kteří létali do 171 destinaci. Nově se mezi nimi objevila Filadelfie, Kutaisi, Belfast, Ammán, Marrákeš, Šardžá a Jerevan. Podle Řehoře se dařilo i právě zmíněným dálkovým spojením, které využilo o čtvrt milionu cestujících více než před rokem, což představuje 24% nárůst.

Československý startup Virtooal začínal s vlasovými příčesky. Dnes má virtuální zrcadlo v e-shopech po celém světě

Příběh, který začíná vlasovými příčesky, parukami a barevnými čočkami, nevypadá zrovna na nějaké...

Nejvíce cestujících využilo pravidelné linky do Velké Británie, Itálie, Ruska, Španělska a Německa. Co se týče, nejvytíženější byl tradičně Londýn, ale nejvyšší meziroční nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenala Barcelona. Po Londýnu pak následovala Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt a vedle Barcelony pak byly největšími skokany Budapešť, Londýn/Stansted, Madrid a Antalya. Na dovolené létali cestující nejčastěji do Antalye, Heraklionu, Hurghady, Burgasu a Marsa Alam.