Český Beat Saber se stal v minulém měsíci nejstahovanější VR hrou na konzoli PlayStation
, /

Český Beat Saber se stal v minulém měsíci nejstahovanější VR hrou na konzoli PlayStation

Český Beat Saber se stal v minulém měsíci nejstahovanější VR hrou na konzoli PlayStation

Česko si může připsat na herním poli další úspěch. Stejně jako loni v listopadu se i během prosince podařilo hře Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Vladimír Hrinčár a Jaroslav Beck (Beat Games) již podruhé umístit na první příčce mezi nejstahovanějšími VR tituly v obchodě PlayStation Store na stejnojmenné konzoli. Nutno dodat, že v listopadu se tohoto úspěchu podařilo Beat Saberu dosáhnout během pouhých 10 dní, jelikož hra vyšla 20. listopadu, a obliba mezi fanoušky pokračovala i přes prosinec.

V závěsu za Beat Saberem byly za prosinec tituly jako Job Simulator, PlayStation VR Worlds, Until Dawn: Rush of Blood nebo Farpoint. Přesná čísla stažení jednotlivých her nicméně společnost Sony, stejně jako tvůrci her, nezveřejňují a Beat Games už listopadový úspěch odmítli podrobněji komentovat.

Zároveň je třeba brát v potaz, že se v rámci statistik jedná pouze o nákupy digitálních kopií her a například Beat Saber žádné fyzické nosiče na konzolích PlayStation prozatím neprodává. Celková čísla prodejnosti her na bázi virtuální reality by tak mohla být mírně odlišná.

Ke konci léta minulého roku překročila platforma PlayStation VR 21 milionů kusů prodaných her z celkové nabídky zhruba 400 titulů. Prodeje konzole PlayStation 4 se navíc přiblížily neuvěřitelným 100 milionům kusů, ale virtuální realita a její adopce má stále jistou nevýhodu v tom, že je k ní třeba dodatečné a relativně drahé zařízení. V případě PlayStationu se jedná o set za cenu převyšující 7 tisíc korun.

Právě Beat Saber dokonce nedávno vyšel společně s hrou Borderlands 2 VR jako součást balíčku brýlí pro virtuální realitu, kamery a pohybových senzorů pro konzoli PlayStation 4, kterou Sony pravidelně vydává. Fyzické kopie her v něm ovšem nenajdete, jedná se pouze o speciální kódy ke stažení digitální verze.

Úspěch podobných her jako Beat Saber ovšem expanzi této technologie značně pomáhá a v budoucnu může být hraní ve virtuální realitě mnohem větší pojem než před několika lety. Mezi takzvanými áčkovými tituly ve VR se totiž objevily i stamilionové hry jako Skyrim VR od studia Bethesda nebo Resident Evil 7 od Capcomu, které slaví obrovský úspěch.