Bohemian Rhapsody se po 13 týdnech stalo nejúspěšnějším filmem v historii českých kin

Bohemian Rhapsody

Foto: CinemArt

Snad žádný film za poslední roky nevyvolal v českých kinech tolik rozruchu jako Bohemian Rhapsody, pojednávající o životě frontmana kapely Queen Freddiem Mercurym, který po zářivé kariéře v roce 1991 zemřel na následky bronchiální pneumonie spojené s AIDS, a to už ve 45 letech. Oslava všeobecně populární rockové kapely Queen v Česku během pouhých 13 týdnů zaujala neuvěřitelných 1 369 462 diváků, což snímku režiséra Bryana Singera přineslo tržby ve výši 213,5 milionu korun.

Jedná se tak o vůbec nejúspěšnější film v historii českých kin, který po několikatýdenním boji překonal dlouholetého krále, fantasy film Avatar, který se v roce 2009 dostal na 213,1 milionu korun a 1,35 milionu diváků. Avatar se na první příčce držel téměř deset let a nejblíže se mu dostal v roce 2016 český filme Anděl páně 2, který při 1,2 milionu diváků dosáhl na tržby ve výši 146,6 milionu korun.

Data vyplývají z oficiálních statistik Unie filmových distributorů a zdá se, že Bohemian Rhapsody rozhodně nekončí. Během poslední 13 týdnů bylo prakticky každý týden na první příčce v návštěvnosti a očekává se, že by v následujících týdnech mohl film překonat i hranici 1,5 milionu diváků, což by ho v tržbách vystřelilo vysoko přes 220 milionů korun.

bohemianrhapsody

Část filmu Bohemian Rhapsody s vystoupením Queen na legendárním charitativním koncertu Live Aid v roce 1985

Foto: CinemArt

Server Kinomaniak, který se zpracování dat v českých kinech pravidelně věnuje, ovšem zmiňuje, že se značně liší čísla reportována samotnou Unií filmových distributorů a distributorem filmu. Dle dat distributora CinemArt totiž překonalo Bohemian Rhapsody rekord již minulý týden při 1,37 milionu diváků a tržbách 212,8 milionu korun. V tu chvíli ovšem UFD reportovalo pouze 1,3 milionu diváků při tržbách 202,9 milionu korun. Jasnější výsledek tak přišel až během včerejšího dne.

I tak je nutné brát čísla s mírnou rezervou, jelikož se míchají dohromady údaje o hrubých a čistých tržbách či se například někdy uvádějí a jindy zase neuvádějí poplatky OSA, DPH či odvodů do Fondu kinematografie. Jak ale i server Kinomaniak potvrzuje, pozici Bohemian Rhapsody na první příčce mezi nejúspěšnějšími filmy v českých kinech to v následujících týdnech rozhodně neohrozí.

strnadelt

Přečtěte si takéBrněnští vývojáři The Funtasty chtějí letos utržit 70 milionů korun. Pomůže jim i nová pobočka v Praze

Film mimo jiné boduje i v zahraničí a letos získal celkem 5 nominací na Oscara, jejichž předávání proběhne již 24. února. Nominace má film za nejlepší snímek roku, nejlepšího herce v hlavní roli (Rami Malek jako Freddie Mercury), mix zvuku, střih nebo nejlepší úpravu zvuku. U nejzásadnější kategorie – snímku roku – bude soupeřit s filmy jako Black PantherBlacKkKlansman, The Favourite, Green Book, Roma, A Star Is Born nebo Vice. Naopak v kategorii herců se Rami Malek postaví vedle Bradleyho Coopera (A Star Is Born), Christiana Balea (Vice), Vigga Mortensena (Green Book) či Willema Dafoea (At Eternity’s Gate).

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.