Japonský startup vytvořil helmu, která tlumí okolní hluk, naviguje hlasem a zobrazuje provoz za zády
, /

Japonský startup vytvořil helmu, která tlumí okolní hluk, naviguje hlasem a zobrazuje provoz za zády

Japonský startup vytvořil helmu, která tlumí okolní hluk, naviguje hlasem a zobrazuje provoz za zády

Je poněkud zvláštní, že motorky snad každým rokem procházejí poměrně zásadními technologickými inovacemi, nicméně vybavení pro jezdce je vesměs pořád stejné. Ať už jde o bundy, rukavice nebo helmy, všechny tyto doplňky vycházejí z prakticky stejného konceptu a zájemci například o chystanou futuristickou elektromotorku z 3D tiskárny či novou elektrickou Vespu jsou nuceni vybírat si z poměrně tradičního sortimentu. To však chce alespoň částečně zvrátit japonský startup Borderless.

V Borderless vytvořili unikátní helmu s velice moderním designem pod označením CrossHelmet X1, do které vměstnali řadu nejnovějších technologií, díky nimž se mají jezdci cítit na silnicích mnohem bezpečněji. Vedle toho, že je helma vyrobena z vysoce odolných materiálů pro případ pádu, dokáže také například promítat řidiči aktuální přenos celého provozu za jeho zády pomocí integrované 360stupňové kamery.

Záběry se pak zobrazují na malém displeji vnitřní strany čelního skla helmy. Díky této funkci by tak řidič motorky nemusel být ohrožován během otáčení hlavy za účelem sledování provozu ve zpětných zrcátkách. S bezpečností se v tomto případě pojí i možnost potlačování okolního ruchu, což má v jezdci vyvolávat větší klid a lepší soustředěnost. Prostupnost zvuků je navíc možné korigovat přímo v mobilní aplikaci.

Nejhodnotnější startup světa ByteDance stojící za aplikací TikTok spouští miliardový investiční fond

Dlouho platilo, že na pozici nejhodnotnějšího startupu světa stál Uber, který měl na všechny konkurenty solidní...

Součástí helmy je také Bluetooth pro účely synchronizace s telefonem. Díky této funkci tak může jezdec nejen řešit nutné hovory nebo poslouchat hudbu (nejlépe tlumenou), ale také se například hlasových asistentů jako Siri nebo Google Assistant doptávat na trasu cesty, potažmo jim hlásit jakoukoliv změnu.

CrossHelmet se v tmavě černé a stříbrné barvě aktuálně prodává na crowdfundingové platformě Indiegogo, kde byla úspěšně zafinancována. Dříve se jí podařilo vybrat přes 340 tisíc dolarů také na Kickstarteru. V základu stojí 1 649 dolarů (cca 37 500 korun), přičemž je možné sáhnout i po dodatečných balíčcích, v nichž jsou k dispozici například speciální jezdecké/dotykové rukavice. Nabízena je i týmová bunda. Zájemcům by první kusy měly dorazit během června příštího roku.

Foto: Borderless