Donáškový startup Postmates začne rozvážet zboží s autonomním robotem. V Česku je testoval i Rohlik.cz
, /

Donáškový startup Postmates začne rozvážet zboží s autonomním robotem. V Česku je testoval i Rohlik.cz

Donáškový startup Postmates začne rozvážet zboží s autonomním robotem. V Česku je testoval i Rohlik.cz

Dovážení zboží pomocí autonomních dronů je stále větší téma, jak se jednotlivé služby neustále posouvají a zlepšují svou logistiku. Ostatně největší český online supermarket Rohlik.cz už před více než dvěma lety v Praze chytrého robota, který by rozvážel jeho potraviny, testoval. Americký startup Postmates podobný stroj v příštím roce nasadí do ostrého provozu.

Donáškový startup Postmates, jehož hodnota se po letošních investicích přehoupla přes 1 miliardu dolarů, představil autonomního doručovacího robota Serve, které v roce 2019 vypustí do ostrého provozu. Postmates se zaměřují na zboží všeho druhu, nejen potraviny, a malý pojízdný robot, který připomíná mimoně z animovaného filmu Já, padouch, by tedy měl naložit cokoliv.

Do svého úložného prostoru Serve schová přes 20 kilogramů nákladu a díky vestavěné baterii má ujet až 50 kilometrů na jedno nabití. Podle Postmates je to ideální stav na doručení zhruba 12 dodávek denně. Pro orientaci na ulici využívá Serve sensory lidar a nahoře má pak světelný prstenec, kterým dává najevo, kam se bude pohybovat, aby měli kolemjdoucí přehled.

Veškeré tyto technologie navíc doplňují obří pohyblivé oči, připomínající kreslené postavičky, které také lidem kolem naznačí, kam se bude doručovací robot pohybovat. Prozatím však nepůjde o zcela autonomní jízdu, ale na dálku ho bude monitorovat lidský operátor. Postmates totiž tímto robotem alespoň prozatím rozhodně nechtějí nahrazovat své lidské kurýry.

Plán Postmates je takový, že naopak díky podobným robotům dokáže firma doručit ještě více objednávek, přičemž robot nezastane jen samotné doručení až ke dveřím, ale může také například více využíván také v místech, kde by kurýři jinak složitě a dlouze parkovali a podobně. Při testování v několika amerických státech se prý Postmates potvrdilo, že kurýři o svou práci nepřišli, ale celkově se především ve špičce prodalo a doručilo více zboží.

České funkční jídlo MANA představilo ochucené verze svých drinků

Český startup Heaven Labs vyrábějící alternativní veganskou stravu MANA rozšiřuje svoji produktovou řadu. Po...

Robot Serve se začne v ulicích vybraných amerických měst objevovat v příštím roce a začít by se mělo v Los Angeles. Startup Postmates nicméně není zdaleka jediným, kdo na podobných robotech pracuje. Dříve spolupracoval s firmou Starship Technologies, která má nyní vlastní a velmi podobný produkt. Starship Technologies jednak letos získali novou investici ve výši 25 milionů dolarů a především jde o roboty, které v Praze před dvěma lety krátce testoval i Rohlik.cz.

Zakladatel a šéf Rohlik.cz Tomáš Čupr sice tehdy předvídal, že podobní roboti budou s nákupními taškami v Česku jezdit už velmi brzy, což se nakonec nestalo, ale americký startup Postmates ukazuje, že v autonomních (nebo prozatím minimálně poloautonomních) robotech může být v doručovacích službách budoucnost. Představují totiž ideální řešení pro malé a rychlé nákupy, které jsou na obsluhu s běžným kurýrem a vozem nerentabilní.