Čeští VRgineers představují novou verzi svých VR brýlí, které mají patentované čočky pro lepší zážitek
, /

Čeští VRgineers představují novou verzi svých VR brýlí, které mají patentované čočky pro lepší zážitek

Čeští VRgineers představují novou verzi svých VR brýlí, které mají patentované čočky pro lepší zážitek

Už v létě, kdy česká společnost VRgineers představila nové brýle XTAL, šlo o jediné dostupné brýle pro virtuální realitu na světě, které měly horizontální rozlišení 5K, funkci AutoEye pro automatické přizpůsobení polohy čoček očím uživatele, zabudovaný senzor Leap Motion i ovládání hlasovými povely. Nyní VRgineers svůj špičkový produkt posouvají ještě dále, když do něj přidávají nové patentové čočky.

Nová verze brýlí XTAL přináší navíc non-Fresnelovy čočky, díky nimž má být zážitek z VR ještě věrnější, protože nové čočky umožňují menší zkreslení a maximální diagonální zorné pole 180 stupňů. VRgineers si je vyvinuli na míru poté, co na trhu nenašli žádné čočky, které by vyhovovaly jejich požadavkům.

VRgineers sídlící v pražských Holešovicích a s americkou pobočkou v Los Angeles proto založili společný podnik Join Venture VR Optics s izraelským optickým konsorciem, které se specializuje na vývoj a výrobu VR a AR optiky. Jeho výsledkem je zvládnutí procesu výroby tlustých free form čoček pro VR, které pomohly zmodernizovat brýle XTAL pro širší zorné pole, menší zkreslení a navíc využívají maximum pixelů displeje pro zlepšení panoramatického výhledu.

„Nové non-Fresnelovy čočky brýlí XTAL zajistí širší zorné pole a binokulární překrytí, větší tzv. sweet spot a mnohem menší zkreslení ve srovnání se současným modelem,“ vysvětluje Marek Polčák, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti VRgineers, čím se české brýle liší od konkurence. „To je pro naše zákazníky maximálně důležité. Při navrhování například nového automobilového modelu designér uvidí současně větší část vozu a více než kdy jindy se přiblíží obrazu z reálného života.“

Američan Joe Barnard staví funkční repliky raket od SpaceX. Používá k tomu 3D tiskárny Josefa Průši

Není pochyb o tom, že vesmír a věci s ním spojené patří mezi nejatraktivnější obory současnosti. Dopomáhají...

Využití brýlí XTAL je ovšem celá řada. Ostatně VRgineers se snažili při vývoji vyjít vstříc všem potřebám průmyslových designérů a techniků, kteří při své práci vyžadují jak vynikající kvalitu obrazu, přesnost a široké zorné pole, tak zároveň snadnou integraci a bezpečnost dat. S VR brýlemi XTAL je tak možné virtuálně navrhovat, vytvářet, připravovat prototypy, ale také učit nebo školit, pro což běžné brýle pro virtuální realitu určené k hraní her nebo k zábavě nedostačují.

Do budoucna navíc VRgineers plánují využít know-how získané při vývoji VR čoček pro výrobu cenově dostupnější VR řešení, které nabídne i koncovým zákazníkům. Prozatím se zaměřují především na průmyslové využití virtuální reality, kvůli čemuž začala pražská firma spolupracovat také s mnoha specializovanými firmami, jako jsou Autodesk nebo NVIDIA, aby dosáhla co nejlepší softwarové i hardwarové optimalizace. Vylepšené brýle XTAL jsou v prodeji od dnešního dne za 4 900 eur (přes 125 tisíc korun) bez daně.