Český fintech Spendee získal od ČNB jako první licenci k přímému propojení s bankami
, /

Český fintech Spendee získal od ČNB jako první licenci k přímému propojení s bankami

Český fintech Spendee získal od ČNB jako první licenci k přímému propojení s bankami

Česká republika se pomalu začíná přibližovat zahraničí a v bankovnictví chystá zásadní změny. Od okamžitých plateb mezi různými bankovními institucemi přes platby o víkendu až po přímé napojení na data banky pro využití ve vlastních webových či mobilních aplikacích. A právě poslední zmíněné novinky bude moci již v následujících týdnech využít také pražský fintech startup Spendee, který jako vůbec první v Česku získal od České národní banky licenci k využití evropské směrnice PSD2.

Ta umožňuje jakýmkoliv aplikacím přímé napojení přes API na data bank, takže mohou až několikrát denně zažádat o konkrétní údaje z propojeného účtu uživatelů. Až dosud to Spendee umožňovalo u omezeného počtu bankovních institucí pomocí takzvaného screen scrapingu (stažení dat v jedné aplikaci a převedení do druhé), ale ani ten samozřejmě není tak rychlý a přesný jako přímé spojení.

V průběhu ledna příštího roku by se tak měly integrovat první banky, které budou do Spendee propojení nabízet. Ne všechny banky v Česku ovšem s předáváním informací prostřednictvím směrnice PSD2 pracují, aktuálně jich je zhruba třetina. Spendee se nicméně u Česka zastavit nechce, již začátkem příštího roku má v plánu žádat o licenci pro další evropské země.

Chceme se soustředit hlavně na západní trhy. Koukáme na to, kde mají uživatelé více bank, kde jsou banky připraveny na spolupráci, a zároveň i na to, kde máme jakou poptávku po připojení nových bank od již existujících uživatelů a jakou tam máme konverzi a loajalitu uživatelů,“ říká pro CzechCrunch k chystaným krokům šéf a zároveň spoluzakladatel Spendee David Nevečeřal.

Spendee, které umožňuje přehlednou správu financí, od výpisu všech transakcí na účtu až po podrobné finanční plánování a řízení cash flow, je sice v Česku první takovou službou, která licenci získala, ale v rámci Evropy na tom rozhodně již tak dobře není. Kvůli zdržování se získáním licence ze strany ČNB musel český startup integraci zásadně odložit, v některých zemích, včetně Velké Británie či Francie, dostala jejich konkurence licenci již v prvním čtvrtletí letošního roku.

Beat Saber vyhrál v herní soutěži Gamers‘ Choice Awards cenu za nejoblíbenější VR hru mezi fanoušky

Pokud jde o hry založené na virtuální realitě, pravděpodobně nejžhavějším zbožím je aktuálně titul Beat Saber...

Doba procesu v ČNB nám situaci dost zkomplikovala, a to jak vůči uživatelům, tak vůči investorům. Věřím ale, že to rychle doženeme díky novinkám, které plánujeme, a tím, jak chceme produkt posouvat od analytického nástroje směrem k finančnímu asistentovi,“ doplňuje Nevečeřal. Samotná integrace technologie přitom není složitá, většina bankovních institucí se totiž drží určitého standardu, takže lze stejný postup využít jak v Česku u jednotlivých bank, tak v zahraničí.

Bankovní data bude moci pražský startup stahovat až čtyřikrát denně, u některých bank, především pak mimo Českou republiku, je dokonce možné synchronizovat třeba i jednou za hodinu, případně ihned po realizování transakce. „Zmíněné záležitosti vnímám jako něco, co se bude ještě hodně řešit i s příchodem technických standardů,“ uzavírá Nevečeřal.

Spendee má aktuálně kolem 200 tisíc aktivních uživatelů, cílem pro další rok je až pětinásobek. K tomu má zásadně pomoci propojení nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy. Například v USA jsou nicméně podobné integrace s bankami běžným standardem. V Česku propojení chystají i další fintechy jako BudgetBakers či Roger.