Česká platební brána GoPay zavede automatické čtení dokladů. Vytvořil ho student Jihočeské univerzity
, /

Česká platební brána GoPay zavede automatické čtení dokladů. Vytvořil ho student Jihočeské univerzity

Česká platební brána GoPay zavede automatické čtení dokladů. Vytvořil ho student Jihočeské univerzity

GoPay patří mezi největší poskytovatele online plateb v Česku i celé střední Evropě a je tedy logické, že dbá na uživatelskou zkušenost. Jedna z překážek, která může při placení na internetu nastat, je nutnost opisovat dlouhá čísla a další údaje, pokud je nemáte někde uložené. GoPay proto přichází s řešením, které data z dokladů jednoduše a automaticky vyčte. V rámci své diplomové práce ho vyvinul student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Miroslav Bartyzal.

Fakt, že studentská aplikace, která z fotky identifikačních údajů vyčte veškerá potřebná data, bude využita právě největším poskytovatelem online plateb českého původu, není náhoda. Miroslav Bartyzal do GoPay nastoupil jako junior Java programátor už během studií a dostal za úkol právě řešení pro automatické čtení údajů z platebních karet a dalších dokladů vytvořit.

Na celém projektu nakonec strávil více než 2 200 hodin a věnoval mu i svou diplomovou práci, kterou obhájil na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a navíc s ní bodoval také v česko-slovenské soutěži IT SPY o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Té se letos zúčastnilo přes 1 600 studentů a Miroslav Bartyzal obsadil třetí místo.

Platební brána GoPay nyní bude moci díky jeho řešení snadněji ověřovat totožnost uživatelů, což je při zpracování plateb v e-commerce běžná praxe a nejčastěji souvisí s přepisem osobních dat. Bartyzalova metoda nově umožní poskytnout službě pouze fotku nebo sken dokladu a údaje se přepíší automaticky. Stejně si služba poradí i s pouhým sejmutím dokladu webkamerou počítače.

Obličej z 3D tiskárny obelhal bezpečnostní technologie na telefonech s Androidem. iPhone X neodemkl

S příchodem technologie na rozpoznávání obličejů do mobilních telefonů se mezi odbornou i laickou veřejností...

„V budoucnu si místo opisování údajů zákazník jednoduše vyfotí svou platební kartu. Platební brána data načte a platbu dokončí. Celý proces placení tak bude pro koncového zákazníka podstatně jednodušší a pohodlnější, než tomu bylo doposud,“ nastiňuje Bartyzal. Jeho řešení není první na světě, ale podle GoPay je unikátní ve své přesnosti a tím, že má nízké nároky na vizuální kvalitu snímku a data vyčte i z velmi nekvalitní fotky. Automatické vyčítání informací z naskenovaných dokumentů, jako je občanský a řidičský průkaz, chystá také například český carsharing HoppyGo, a pracují na něm i tuzemské banky a další instituce.

Celý systém GoPay je navíc možné trénovat a tím ho dále zdokonalovat až k téměř nulové chybovosti. V současnosti si poradí s občanským průkazem a pasem, do budoucna bude zvládat i přepis údajů z platební karty. Aktuálně prochází řešení, které by mělo zjednodušit stovkám tisíc uživatelů v rámci GoPay platby na internetu, finálním stádiem přísných testů a do ostrého provozu se dostane v průběhu příštího roku.