Němci vytvořili futuristickou elektromotorku, kterou kompletně vytiskli na 3D tiskárně
, /

Němci vytvořili futuristickou elektromotorku, kterou kompletně vytiskli na 3D tiskárně

Němci vytvořili futuristickou elektromotorku, kterou kompletně vytiskli na 3D tiskárně

Metodou 3D tisku lze v dnešní době vytvořit celou řadu věcí. Nemusí jít však pouze o malé doplňky či repliky, na které se hodí zejména světově uznávané tiskárny od české firmy Prusa Research, ale také například o budovy, což je vizí společnosti Hyperion Robotics, nebo dokonce srdeční tkáně. Své využití má 3D tisk pochopitelně také v dopravních prostředcích, na které se nově zaměřuje německé studio BigRep.

BigRep je významný výrobce velkoformátových 3D tiskáren s kancelářemi v Berlíně, Bostonu a Singapuru a ve své experimentální a inovační laboratoři NOWlab nyní vytvořil futuristicky vypadající motorku založenou na elektrickém pohonu. Jmenuje se NERO a podle tvůrců má být vůbec první, plně funkční motorkou na světě, která je kompletně vytisknutá na 3D tiskárně. Jedinou výjimkou jsou elektrické komponenty a baterie, která je integrována přímo do rámu.

Pro vytvoření této motorky, jež byla před pár dny představena na výrobním veletrhu Formnext, používalo BigRep metodu FFF, respektive proces, který spočívá v postupném nanášení roztaveného materiálu v tenkých vrstvách. Díky tomuto principu tak studio mohlo vytisknout nejen rám motorky, ale také kosodélníkové ráfky, bezvzduchové pneumatiky, vidlice nebo sedadlo. Vše v temně černé barvě.

NERA nicméně zatím není určená pro komerční prodej. V aktuální fázi jde o funkční prototyp, který se má na masové výrobní linky dostat neznámo kdy. Stejně tak nejsou známy ani bližší specifikace ohledně výkonu, kapacit brzdových komponent a tak podobně. Je však jisté, že pokud se tento námět, patrně inspirovaný Batpodem Temného rytíře, jednou dostane na trh, zájem o něj bezesporu bude.

Foto: BigRep