Investiční platforma pro nemovitosti Upvest spustila největší český crowdfunding. Cíl je 35 milionů Kč
, /

Investiční platforma pro nemovitosti Upvest spustila největší český crowdfunding. Cíl je 35 milionů Kč

Investiční platforma pro nemovitosti Upvest spustila největší český crowdfunding. Cíl je 35 milionů Kč

Crowdfunding neboli kampaně umožňující uživatelům a investorům přispět nebo investovat do vybraného projektu firmy nebo startupu si v Česku v posledních letech získaly na velké oblibě. Ostatně kromě mnoha tradičních platforem, jako jsou v zahraniční Kickstarter nebo Indiegogo a u nás například Hithit, Češi začínají přicházet na chuť i specializovanému crowdfundingu, který se zaměřuje na konkrétní obory.

Příkladem je tuzemská online platforma Upvest, která umožňuje developerským společnostem získat formou především mezaninových úvěrů externí zdroj financování pro realizaci jejich projektů a menším investorům do nich naopak vložit peníze.

Dosud největší investiční crowdfunding v Česku

Upvest má za sebou dvě crowdfundingové investiční kampaně na realitním trhu, kde se finální výše investovaných peněz pohybovala ve vyšších jednotkách milionů korun. Nyní však brněnský tým míří o řád výše a pro projekt polyfunkčního domu Vinařská v Masarykově čtvrti v Brně, jehož součástí bude 46 jednotek o dispozicích 1+kk až 5+kk, spouští dosud největší crowdfundingovou investiční kampaň v Česku. Cílem je vybrat 20 až 35 milionů korun.

Právě slovo investiční je u této kampaně důležité. Obecně totiž v českém crowdfundingu co do vybraných peněz s přehledem vede projekt z úplně jiné branže: česká počítačová hra Kingdom: Come Deliverance, která pro svůj vývoj v kampani na Kickstarteru dokázala od uživatelů z celého světa vybrat v přepočtu 36 milionů korun. V tomto případě se však bavíme o možnosti fanoušků podpořit jejich oblíbený projekt bez možnosti nárokovat si v něm majetkový vztah nebo podíl na zisku. Právě na tyto dvě vlastnosti sází tvůrci Upvestu.

Český startup GoOut od Mitonu míří se svým přehledem akcí a prodejem vstupenek do Berlína

Český startup GoOut, spadající do portfolia investiční skupiny Miton, který funguje jako průvodce pro kulturní akce...

„Když se nám takto velký investiční crowdfunding vydaří, potvrdíme si tím hypotézu, že jsme schopni obsluhovat i developerské projekty vyššího investičního objemu a otevřeme tak pro sebe i naše investory další segment trhu. Tento projekt je přesně příkladem, kterým bychom se chtěli v budoucnu zabývat a ukazuje naši schopnost navrhnout flexibilní financování projektu, které dává smysl jak developerům, tak investorům,“ říká zakladatel platformy Upvest Petr Volný a dodává. „Chtěli bychom potvrdit, že zvládáme opakovaně zajišťovat velké fundraisingy v průměru okolo 20 milionů korun na jeden projekt.“

Hybridní úvěr

Investice v případě polyfunkčního domu Vinařská proběhne formou participace na tzv. hybridním úvěru. Ten se chvíli chová jako seniorní financování a ve chvíli, kdy do projektu vstoupí banka, se z něj stane podřízený neboli mezaninový úvěr. Peníze investorů se pak v druhé fázi úvěru, kdy je tento úvěr podřízen bance, úročí zvýšenou sazbou.

Minimální výše investice je v tomto případě 5 000 korun při předpokládaném výnosu 18,2 %. V kampani se pak během prvních hodin podařilo vybrat z plánovaných 35 milionů korun téměř 500 tisíc korun. To, zda se podaří dosáhnout plné částky a český crowdfunding tak trhne „nový rekord“, se dozvíme už za necelé 4 týdny, kdy kampaň oficiálně končí.