Investiční fond Pale Fire Capital a Martin Rozhoň vkládají miliony korun do komunitního tržiště Scuk.cz
, /

Investiční fond Pale Fire Capital a Martin Rozhoň vkládají miliony korun do komunitního tržiště Scuk.cz

Investiční fond Pale Fire Capital a Martin Rozhoň vkládají miliony korun do komunitního tržiště Scuk.cz

Začátkem roku se zrodil nový Scuk.cz. Z kdysi populární databáze zajímavých gastronomických podniků se stalo pod vedením Kamila Demutha komunitní internetové tržiště s důrazem na lokální potraviny, které nyní získává nové finanční prostředky na svůj další rozvoj. Několik milionů korun do Scuku investují Martin Rozhoň a Pale Fire Capital.

Kamil Demuth je bývalým investičním partnerem české skupiny Miton a právě ona pomohla na začátku novému Scuk.cz k rozjezdu. Nyní se k ní přidávají také Martin Rozhoň, zakladatel internetového obchodu Vivantis.cz, a investiční skupina Pale Fire Capital v čele s Janem Bartou. Do Scuku dohromady vkládají jednotky milionů korun a získávají čtvrtinový podíl.

Šéf Scuk.cz Kamil Demuth nově drží v projektu 52,5 %, technologický ředitel firmy Jakub Kulhan 22,5 %, Pale Fire Capital rovných 20 % a Martin Rozhoň zbylých 5 % s tím, že pokud se bude Scuku dařit, je připraven do něj vložit další miliony korun.

„Za 8 měsíců ostrého provozu máme přes 50 aktivních nákupních skupin, ve kterých máme přihlášených přes 4 500 zákazníků. Organizátoři mohou pro svou skupinu skládat nabídku od více než 100 menších lokálních výrobců a farmářů, z nichž většina není dostupná v běžné distribuční síti,“ popisuje výsledky Scuku po osmi měsících provozu Kamil Demuth (na úvodní fotce).

Nový Scuk jako internetové farmářské tržiště funguje na principu komunitních nákupů. Zákazníci sdružení v nákupních skupinách společně objednávají online na Scuku zboží přímo od lokálních farmářů a výrobců. Objednané a předem zaplacené zboží přebírají hromadně organizátorům těchto skupin, kteří zajišťují jeho výdej členům své skupiny. Každý organizátor za svou činnost získá 7,5% provizi z každé objednávky.

Investice do mise měnit svět k lepšímu

„Do Scuku jsem se rozhodl investovat, protože je v souladu s tím, že chci pomáhat projektům, které mají vizi měnit svět k lepšímu,“ vysvětluje Martin Rozhoň, který stojí za e-shopem Vivantis.cz a v minulosti investoval do mnoha startupů jako například Foodgroot, Machavert nebo VRGineers. Podobně to navíc vidí i Jan Barta z Pale Fire Capital, který v Scuku vidí možnost, jak dostat kvalitní a lokální potraviny lidem na malých městech i od těch nejmenších farmářů.

Kamil Demuth se při tvorbě nového Scuku nechal inspirovat francouzským La Ruche qui dit Oui, který úspěšně funguje již přes sedm let ve Francii a dalších šesti zemích západní Evropy, kde má okolo 1 500 komunit a přes 10 tisíc farmářů a výrobců. A Demuth je rád, že na další rozvoj nyní získal investory, kteří souzní s jeho misí.

Online supermarket Košík.cz začíná prodávat dostupnější zeleninu bez zbytečné chemie

Stále více zákazníků při nakupování potravin řeší jejich kvalitu. Týká se to také zeleniny, u níž se vedle...

„Jsem moc rád, že se nám podařilo najít investory, kteří Scuk nevnímají pouze jako investiční příležitost, ale souzní též s naší misí – přinášet zákazníkům čerstvé, kvalitní, zdravé, lokální potraviny od menších farmářů, podpořit lokální ekonomiku a rozvíjet udržitelné hospodaření v zemědělství. Těším se na plodnou spolupráci,“ dodává Demuth.