Honba za nejčerstvějším rozvozem jídla. Pizza Hut vytvořil vodíkový pickup, který připraví pizzu za jízdy
, /

Honba za nejčerstvějším rozvozem jídla. Pizza Hut vytvořil vodíkový pickup, který připraví pizzu za jízdy

Honba za nejčerstvějším rozvozem jídla. Pizza Hut vytvořil vodíkový pickup, který připraví pizzu za jízdy

Když se řekne rozvoz jídla, nejčastěji si představíme pizzu, která v tomto ohledu patří k nejpopulárnějším pokrmům. Zavoláte do pizzerie nebo dnes využijete jednu z mobilních aplikací, restaurace pizzu připraví, předá kurýrovi a ten vám ji doručí. Na první pohled tradiční a léty ověřený byznys, v němž však lze stále inovovat. Důkazem je nejnovější počin velkého amerického řetězce Pizza Hut, který funguje také v České republice.

Po celém světě má Pizza Hut téměř 17 tisíc poboček, což z něj dělá největší řetězec pizzerií na světě, co se týče obsazených lokalit. I proto se snaží tato globální franšíza přicházet s různými inovacemi a technologickými vychytávkami, aby si udržela svou pozici. Posledním takovým kouskem je postavení elektrického pickupu, který má na korbě robotickou výrobnu pizzy.

Pizza Hut na tomto projektu spolupracoval s automobilkou Toyota, která pro inovativní přípravnu čerstvé pizzy propůjčila svůj vůz Tundra SR5. Robotická paže sice nedokáže vytvořit pizzu úplně od píky, a tak ji nejprve musí předpřipravit lidští pizzaři, ale jinak je koncept celé přípravy velmi jednoduchý a maximálně efektivní.

Robotická paže, kterou Toyota používá i ve vlastních výrobních továrnách, nejprve vyndá předem připravenou pizzu z malé lednice do vysokorychlostní pizza trouby. Jakmile je upečená, druhá robotická paže pizzu přenese na krájecí desku, kde se italský pokrm rozdělí na šest částí, a pak už pizza putuje do krabice. Celý proces zabere zhruba šest až sedm minut a zákazník ji pak dostane ještě teplou.

Čerstvá pizza bez emisí

Pro robotického a pojízdného „pizzaře“ sice Pizza Hut zvolil pickup Tundra SR5, ale ve spolupráci s Toyotou ho kompletně rozebral, aby do něj mohl zabudovat jak robotickou linku, tak místo spalovacího motoru také vodíkové palivové články, které známe z Toyoty Mirai. Výroba pizzy a její následné rozvezení tak díky vozidlu označeném jako Tundra PIE Pro navíc nevytváří žádné emise.

Prozatím se jedná pouze o koncept a Pizza Hut se v nejbližší době nechystá rovážet pizzu tímto inovativním způsobem, ale jedná se o další z vychytávek, které tento americký řetězec vymyslel. V minulosti například ve funkční gramofony přetvořil své papírové krabice nebo vyrobil speciální tenisky, s nimiž si můžete objednat pizzu či vypnout televizi.