Fanoušek postavil vznášející se auto DeLorean z Návratu do budoucnosti. V aukci vyneslo 1 milion korun
, /

Fanoušek postavil vznášející se auto DeLorean z Návratu do budoucnosti. V aukci vyneslo 1 milion korun

Fanoušek postavil vznášející se auto DeLorean z Návratu do budoucnosti. V aukci vyneslo 1 milion korun

Každý, kdo minimálně jednou za život viděl kultovní filmovou trilogii Návrat do budoucnosti, pravděpodobně ví, jakou roli v ní hrál DeLorean DMC-12. Vedle toho, že tento ikonický vůz umožňoval Martymu McFlyovi a „doktorovi“ cestovat v čase, dokázal také létat, což bylo výzvou pro Američana Matthewa Riese. Ten se rozhodl, že tuto schopnost implementuje i do své variace DeLoreana, na níž postupně pracoval od roku 2008.

Do jeho autentické repliky, tvořené výhradně z polystyrenu potaženého laminátem a nalakované do původní šedo-bílé kombinace, zahrnul dvojici motorů, díky nimž se podomácku vyrobený DeLorean může vznést do vzduchu. Konkrétně šlo o motory značky Briggs & Stratton pod označením Vanguard (23 koní) a 875 Professional Series, pomocí kterých se vůz může lehce „nadzvedávat“ a prakticky fungovat jako vznášedlo.

Už hned při prvním představením tohoto kultovního auta, které si má poradit s jakýmkoliv rovným povrchem včetně vody, sněhu, písku či asfaltu s možnou rychlostí okolo 50 km/h, se tušilo, že bude mít úspěch. Ostatně to ukázal i Kickstarter před osmi lety, kde Riese nasbíral přes 5 600 dolarů (130 tisíc korun) na další dodatečná vylepšení. A nyní se definitivně potvrdilo, že o vznášející se kopii DeLoreanu je opravdu zájem.

Miliardový startup Lime se pouští po elektrických koloběžkách a kolech do půjčování aut

Zatímco Češi si začínají v Praze teprve zvykat na všudypřítomné elektrické koloběžky Lime, na domácí půdě...

Riese totiž tento funkční unikát nabídl ke dražbě na portálu eBay s cenou 45 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba jeden milion korun), za kterou byl v průběhu včerejšího dne neznámým člověkem vydražen. V částce bylo zahnuto také školení v ovládání, náhradní díly na opravu a především také kontakt na Riese, s nímž může dražitel kdykoliv konzultovat například možné technické chyby. Desetiprocentní část sumy navíc putovalo na nadaci Michaela J. Foxe (herec Martyho McFlye) zabývající se Parkinsonovou nemocí.

Znovuzrozený DeLorean DMC-12 údajně příští rok

DeLorean DMC-12 nebyl pouze filmovou rekvizitou, ale i skutečným (ač ne příliš úspěšným) sportovním vozem. O jeho znovuzrození se má snažit texaská automobilka DeLorean Motor Company, která by jej měla začít prodávat v průběhu příštího roku. Je však otázkou, zdali k této události vůbec dojde — již několikrát byla totiž odvolána.

Foto: norcore707 / eBay; DeLorean Motor Company