Bill Gates investoval do toalet, které transformují exkrementy do čisté vody, hnojiva i elektřiny
, /

Bill Gates investoval do toalet, které transformují exkrementy do čisté vody, hnojiva i elektřiny

Bill Gates investoval do toalet, které transformují exkrementy do čisté vody, hnojiva i elektřiny

Splachovací toaleta je jeden z vynálezů, který lidstvu dělá společnost na denní bázi a je často považován za tak základní věc, že se jen těžko zamýšlíme nad tím, jak by tato technologie, která v takřka nezměněné podobě funguje už staletí, mohla být předělána k potřebám dnešní doby. Že jde o oblast s velkým potenciálem si myslí i Bill Gates, legendární miliardář a filantrop.

V úterý na čínském expo zvaném „Reinvent the toilet“ totiž Gates vystoupil a během své řeči vedle sebe postavil sklenici plnou lidských exkrementů. Tento překvapivý krok měl ukázat na jediné: nedostatek toalet v rozvojových zemích a důsledky nehygienické sanitace. V jedné takové sklenici může totiž dle Gatesových slov být až 200 bilionů buněk rotavirů, 20 miliard bakterií  a 100 tisíc vajíček parazitických červů.

Gates proto představil dvacet inovativních designů toalet, které eliminují nebezpečí a exkrementy předělávají na vodu a hnojivo. Jeden z nich, který do procesu zpracování odpadu přidává elektrochemický generátor, který ve výsledku vytvoří hnojivo a vodík, který může být použit jako zdroj energie. Vlastní energii přitom čerpá ze solárních panelů. Do tohoto a podobných zařízení investoval Gates 200 milionů dolarů.

Bill Gates talks toilets

There are few things I love talking about more than toilets.

Zveřejnil(a) Bill Gates dne Pátek 2. listopad 2018

Špatná hygiena dle studie z roku 2017 přispívá k milionům úmrtí každý rok a dle Gatesových slov by se tento trend mohl s pomocí nových toalet otočit. Nejenom, že by ročně v globálním spektru ušetřily 233 miliard dolarů za výdaje spojené s léčbou průjmů cholery a dalších nemocí, zároveň by také dramaticky snížily náklady za celý čistící proces splašků, což by ve finále znamenalo pokles cen sanitačních zařízení.

Moderní a levnější zelená energie. Stovky německých domácností nakupují elektřinu na blockchainu

Technologie blockchainu nemusí zdaleka pohánět pouze kryptoměny. Decentralizovaná databáze si nachází cestu do mnoha...

Podle Světové zdravotnické organizace nemá 2,3 miliardy lidí na Zemi přístup k základním sanitačním zařízením a Bill Gates se proto dle svých slov začal o oblast hygieny zajímat krátce potom, co opustil práci na plný úvazek v Microsoftu. Jeho nadace  se od té doby v oblasti hygieny zaměřila na oblasti subsaharské Afriky, jižní Asie a právě Číny, kde před třemi lety tamní vláda zahájila takzvanou záchodovou revoluci, když zrekonstruovala 68 tisíc veřejných toalet.

Gates je však ještě o něco dále a tvrdí, že otázka nových technologií v sanitárních zařízeních už není o tom, zda takové technologie dokážeme vyrobit, ale kdy budou implementovány. Byl to ostatně právě Gates, který už před třemi lety proslul tím, že vypil sklenici čisté vody derivovanou z exkrementů.

Foto: Facebook Billa Gatese