V Turíně vymysleli, jak bojovat se znečištěným ovzduším. Umělý kopec má pohlcovat oxid uhličitý
, /

V Turíně vymysleli, jak bojovat se znečištěným ovzduším. Umělý kopec má pohlcovat oxid uhličitý

V Turíně vymysleli, jak bojovat se znečištěným ovzduším. Umělý kopec má pohlcovat oxid uhličitý

Ekologie a ochrana životního prostředí a celé planety jsou aktuálně obrovským globálním tématem. Stále více firem i jednotlivců si totiž uvědomuje stále výraznější negativní vliv člověka na stav Země a snaží se tento nepříznivý trend zvrátit nebo alespoň částečně zlepšit. Například v italském Turíně by nově pod taktovkou architekta Angela Renna mohl vzniknout umělý, devadesát metrů vysoký kopec z navezené zeminy, který by měl být schopen absorbovat oxid uhličitý vznikající v severoitalské metropoli a jejím blízkém okolí.

Zemina, která by na stavbu kopce měla být použita, by pak na místo byla navezena z výstavby plánovaného 273 kilometrů dlouhého železničního tunelu, který má do budoucna spojit právě Turín s francouzským městem Lyon. Poměrně paradoxní je, že právě tento připravovaný projekt se setkává dlouhodobě s velkou nevolí veřejnosti kvůli vysokým nákladům na výstavbu (26 miliard eur) a údajnému napojení na italskou mafii.

Umělý kopec by měl fungovat jako houba

Samotný kopec, který jeho autor nazývá jako Sponge Mountain, by měl být schopen oxid uhličitý nasáknout, permanentně ho v sobě zadržet a nadále nevypouštět do atmosféry, čímž by se snížil negativní vliv na klimatické změny. Díky vysázeným stromům a plánovanému parku by kopec zároveň mohli využívat občané Turína k procházkám a dalším aktivitám.

To, že by podobný projekt měl vzniknout právě v Turíně, nicméně není náhoda. Severoitalské město totiž dle statistik Světové zdravotnické organizace z tohoto pohledu patří k nejvíce znečištěním městům v jižní Evropě. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu se totiž v Turíně pohybují okolo 39 mikrogramů na metr krychlový, což je mimo jiné zapříčiněno blízkostí hor, které znečištěné zplodiny zadržují nad městem.

Elektrické koloběžky Lime dočasně zmizí z Prahy 2. Dle radnice ohrožovaly chodce

Jak už tomu v Česku bývá zvykem, jen málokterá alternativa přepravy po městě zažije vřelé přivítání všech...

Dvanáct let do globální katastrofy

Zda ovšem bude plánovaný projekt nakonec v reálu uskutečněn, je zatím nejisté. Jisté naopak je, že o podobných aktivitách budeme slýchat stále častěji. Dle nedávného prohlášení OSN má totiž lidstvo zhruba 12 let na to, aby začalo razantně řešit problém klimatických změn. Jinak bude čelit globální katastrofě.