Japonsko vyvinulo stavebního humanoida. Zatím umí instalovat sádrokarton
, /

Japonsko vyvinulo stavebního humanoida. Zatím umí instalovat sádrokarton

Japonsko vyvinulo stavebního humanoida. Zatím umí instalovat sádrokarton

Robotické technologie se každým dnem vylepšují a typickým příkladem může být americká firma Boston Dynamics, která se svými roboty předvádí vskutku pozoruhodné pokroky. Na toto pole se nicméně derou i další ambiciózní výrobci se svými řešeními. Jedním z nich je i japonský Institut pokročilé industriální vědy a technologie, respektive AIST.

AIST vyvinul humanoidního robota pod označením HRP-5P, který má sloužit jako ideální pomocník pro rutinní stavební a konstrukční účely. A prvním z úkolů, s nímž si dokáže poradit, je instalace sádrokartonu.

Na této činnosti to ostatně prezentuje samotný AIST ve svém videu, kde lze vidět HRP-5P v akci. I když je celý proces instalace zatím velmi pomalý a lidská síla by jej bezesporu zvládla rychleji, úkol se mu podaří splnit. Kus sádrokartonu totiž humanoid zvedne, odnese na místo určení a následně přivrtá. Jako náznak „robotické“ budoucnosti se tak HRP-5P osvědčuje.

Celá technologie navíc funguje zcela autonomně. Humanoid má být schopen pomocí integrovaných systémů zmapovat své okolí a díky pokročilé umělé inteligenci následně určit, na jaké objekty se má zaměřit a jak s nimi naložit.

Řešení japonského nedostatku pracovní síly

AIST chce s touto technologií výhledově řešit jeden zásadní problém, který se prolíná napříč Japonskem – nedostatek pracovní síly a stárnoucí populace. V případě, že by se podařilo HRP-5P vyrábět v širokém měřítku, mohl by doplňovat pracovníky na stavebních plochách. Vedle instalace sádrokartonu by tak mohl montovat konstrukční struktury na budovách, lodích nebo letadlech.

Automatický AeroPress po Kolumbijsku. Kávová velmoc ukazuje svůj první kávovar

Na dnešním kavárenském trhu existuje celá řada kávovarů, respektive specifických metod přípravy kávy...

Při správném naprogramování příslušných robotů se navíc jedná o optimální využití. Tyto činnosti se zpravidla „opakují“, nevyžadují tolik lidské kreativity a pokud si aktuální technologický trend bude držet nastavený směr, je nevyhnutelné, že uvedené úkoly budou řešit jen roboti.

Stejně to vnímá i společnost Boston Dynamics, která do podobného zaměření stylizuje například svého humanoida Atlase. Ten má být vhodným doplňkem například do skladů pro tahání zboží a jeho řazení do regálů. Vedle něj však firma vsází i na SpotMini, robotického psa, který díky svým autonomním a orientačním technologiím dokáže mapovat okolní prostory a dokonce přímo spolupracovat se svými druhy.

Foto: Boston Dynamics