Apple představil novou generaci MacBooku Air, iPadu Pro i Macu mini. Podívejte se, jak vypadají
, /

Apple představil novou generaci MacBooku Air, iPadu Pro i Macu mini. Podívejte se, jak vypadají

Apple představil novou generaci MacBooku Air, iPadu Pro i Macu mini. Podívejte se, jak vypadají

Včerejší odpoledne bylo ve znamení dalšího technologického svátku pro všechny fanoušky kalifornské společnosti Apple. Gigant z Cupertina po dlouhém čekání představil, tentokrát netradičně na východním pobřeží v New Yorku, hned několik zásadních novinek, převážně souvisejících s novými generacemi MacBooků a iPadů. Kdysi revoluční MacBook Air se tak dočkal po mnoha letech 13palcového Retina displeje, o polovinu menších rámečků, lehčího těla kompletně z recyklovaného hliníku a tří barevných variant.

V rámci barev má jít o vesmírně šedou, zlatou a stříbrnou barvu, jaké známe z 12palcových MacBooků. Mimo nové klávesnice se pak nová generace MacBooku Air dočká také většího trackpadu a funkce Force Touch či senzoru otisku prstů Touch ID, který tu nebude doplněn Touch Barem, jako mají MacBooky Pro. To vše pohání nový 1,6GHz procesor, až 16GB RAM a SSD disk o kapacitě až 1,5 TB. Cena začíná na 35 990 korunách s doručením v prvním listopadovém týdnu.

MacBook Air byl sice jediným přenosným počítačem, o němž Apple v New Yorku mluvil, ale vylepšení se dočkaly také MacBooky Pro. Kalifornská firma v tichosti uvedla možnost nasadit do profesionálních notebooků o zhruba 60 procent výkonnější grafickou kartu AMD Radeon Pro Vega, ve verzích Pro Vega 16 či 20, které nahradí stávající model AMD Radeon Pro 560X. Nová verze MacBooku Pro s touto grafickou kartou má být dostupná 14. listopadu, bohužel za předem neznámou cenu, jak informuje sesterský server AppleCrunch.

Bezrámečkový a dosud vůbec nejvýkonnější iPad

Jelikož se zásadní aktualizace MacBooků zprvu neočekávaly tolik jako novinky na poli jiných zařízení, většina fanoušků čekala především na oznámení nové generace iPadu Pro. V rámci včerejší keynote se potvrdilo hned několik předchozích spekulací a Apple představil iPad Pro s takřka bezrámečkovým displejem o velikosti 11 a 12,9 palce, bez Home tlačítka a i díky tomu s integrací technologie Face ID.

Do nového iPadu Pro se tak bude možné dostat místo otisku prstu oskenováním obličeje pomocí speciálního senzoru a kamery pro Face ID, které známe z poslední a předposlední generace iPhonů. A to navíc jak v horizontální, tak vertikální poloze, což na iPhonech možné není. Aby toho nebylo málo, obě nové verze jsou v konečné velikosti menší a disponují osmijádrovým procesorem A12X Bionic a grafikou se sedmi jádry, která se má rovnat nejvýkonnějším herním konzolím.

Apple Pay do Česka dorazí v únoru 2019. Banky jsou připraveny a čekají na zelenou od Applu

Jestli čeští majitelé iPhonů na něco už dlouho čekají, je to Apple Pay. Jablečná platební služba, díky které...

Na druhou stranu iPady Pro po vzoru mobilních zařízení ztrácejí vstup pro sluchátka, jež bude možné připojit pouze do USB-C portu (je k dispozici další nová redukce) či bezdrátově. Novinkou je také aktualizace digitálního pera Apple Pencil, které se dá uchytit za pomocí magnetu na ploché hraně iPadu Pro a díky tomu ho i nabíjet. Apple Pencil 2 nicméně nebude fungovat se staršími iPady a naopak. Samotný iPad Pro bude v nové generaci stát od necelých 23 tisíc do 56 tisíc korun, nabídne až 1TB úložiště a dostupný bude v první půlce listopadu.

Nečekaná třešnička na závěr

I když proběhlo množství spekulací, nikdo si nemohl být jistý tím, že v rámci keynote dojde na řadu i dlouho opomíjený Mac mini, který je zmenšenou variantou klasického Macu Pro, kdy je ho možné připojit k monitoru a přitom zachovat jeho přenositelnost. Aktualizace Macu mini přichází po čtyřech letech – dostane čtyřjádrový či šestijádrový procesor od Intelu, až 64GB RAM a úložiště o kapacitě až 2 TB.

K tomu stačí přidat čtyři USB-C porty, HDMI výstup, Ethernet port a dva USB-A porty a plně recyklovaný hliník pro tělo zařízení a máme novou generaci Macu mini, která bude v prodeji od 7. listopadu. Objednat ji lze již nyní za cenu 23 990 korun, nejvyšší konfigurace nicméně vyjde až na 130 tisíc.

Foto: Apple